Hlavní navigace

Jak se vyhnout vysokému nedoplatku za elektřinu?

18. 2. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Tuhá zima, delší topná sezóna, nevhodně zvolený tarif i špatně nastavené zálohy. Za rok 2018 přišlo vyúčtování s nedoplatkem vyšším než 2500 Kč do schránky pětině českých domácností. Přes deset procent domácností doplácelo dokonce víc než 5000 Kč. Co s tím můžeme udělat?

Až skončí zima, může se situace, kdy statisíce domácností začnou hledat v rezervách pár tisícovek na doplacení účtu za zimu, opakovat. Nedoplatky na energiích totiž nevznikají jenom jako důsledek nepřízně počasí a dlouhotrvající zimy, často za ně může nesprávný tarif, nízké měsíční zálohy nebo drahý dodavatel energií. S námi budete na letošní zimu připraveni lépe.

Zkontrolujte tarif a jeho nastavení

Spousta lidí nemá nejmenší potuchy o tom, jakou má distribuční sazbu a jaký tarif elektřiny si platí. Přitom distribuční sazba – a v jejím rámci pak tarif – rozhoduje o částce, kterou zaplatíme za každou spotřebovanou kWh. Čím výhodnější tarif si zvolíme, tím méně zaplatíme. Při volbě tarifu je třeba zvážit, jakou máme celkovou spotřebu energie a jaké zdroje využíváme. Roli hrají i spotřebiče, které v domácnosti využíváme.

Kočka není pes a sazba není tarif

Co je distribuční sazba a tarif a jaký je mezi nimi rozdíl?

Distribuční sazba elektřiny rozděluje kategorie odběratelů podle jejich spotřeby elektrické energie.

Tarif je pak konkrétní cenová nabídka energií v rámci dané distribuční sazby od jednotlivých dodavatelů.

Zatímco tarify určují dodavatelé elektřiny zvlášť, sazby jsou pro všechny dodavatele stejné.

Nejčastěji domácnosti řeší, jestli používat jedno-, nebo dvoutarifovou sazbu. V prvním případě je cena kWh stejná po celý den. V druhém případě je den rozdělen do dvou pásem – vysokého a nízkého tarifu. To znamená, že se v průběhu dne střídají levnější a dražší ceny za kWh.

Jednotarifní sazby jsou vhodné pro domácnosti s nižší nebo střední spotřebou elektřiny, které ji využívají k napájení běžných spotřebičů a ke svícení. Tyto domácnosti mají na výběr ze dvou sazeb D01d a D02d. Druhá sazba, určená pro střední spotřebu elektřiny, je u nás nejběžnější.

Dvoutarifní sazba se doporučuje domácnostem s vyšší spotřebou elektřiny. To znamená těm, které ji využívají také k ohřevu teplé vody a k vytápění. Existuje celkem sedm různých typů sazeb podle způsobu vytápění (D25d, D26d, D35d, D45d, D55d, D56d, D61d). K získání dvoutarifní sazby je ale nutné splnit požadavky například na velikost hlavního jističe apod. Nestyďte se o vhodném tarifu pro vaši domácnost poradit s odborníky.

Sedm dvoutarifních sazeb. Pro koho se hodí?

Podle způsobu využití elektřiny v domácnosti můžete požádat o následující distribuční sazby, v nichž po část dne odebíráte levnější proud.

Sazba D25d je vhodná pro odběrná místa s elektrickými akumulačními spotřebiči. Elektřina v nízkém tarifu do vaší domácnosti proudí 8 hodin denně.

Sazba D26d je vhodná pro odběrná místa s vyšší spotřebou, typicky pro domácnosti vybavené elektrickými akumulačními spotřebiči pro vytápění. Časové omezení platnosti nízkého proudu je rovněž osmihodinové a je rozděleno do více časových úseků, nejvíce však do tří.

Sazba D27d je stvořená pro vlastníky a uživatele elektromobilů. Klienti můžou využívat osmihodinové pásmo v nízkém tarifu od 18 do 8 hodin, tedy v době, aby svůj elektromobil mohli pohodlně dobít.

Sazba D35d je vhodná pro odběrná místa s hybridním neboli smíšeným systémem elektrického vytápění, kdy nízký tarif platí 16 hodin denně.

Sazba D45d je určená pro odběrná místa s významným zastoupením elektrických přímotopných spotřebičů. Doba platnosti nízkého tarifu dosahuje v této sazbě 20 hodin denně.

Sazba D57d je vhodná sazba pro odběrná místa vytápěná topným elektrickým spotřebičem, jako je tepelné čerpadlo. Levnější elektřina do této domácnosti proudí 22 hodin denně.

Sazba D61d je určená především pro chalupáře a chataře. Doba nízkého tarifu je stanovena celoročně od pátku 12.00 do neděle 22.00 hodin.

Nastavte si správně zálohy

Správně nastavený tarif a zálohy jsou základ. Bývá rozumnější platit vyšší zálohy a neplatit nedoplatek než naopak. Řada lidí to tak přesto stále dělá. Měsíčně platí 800 Kč a při pohledu na závěrečné vyúčtování nevěřícně kroutí hlavou nad nedoplatkem v řádech tisíců korun. Přitom stačí měsíční zálohy navýšit o pár set korun a problém s nedoplatkem je rázem vyřešený. Pro většinu lidí bývá šikovnější platit pravidelně menší částky – a radši o něco víc, než bude skutečně potřeba. Představte si ostatně sami na sobě, že během roku byste neplatili žádné zálohy a na začátku každého nového roku byste museli naráz zaplatit třeba 20 tisíc.

Výši záloh obvykle nastavuje dodavatel automaticky na začátku nového zúčtovacího období na základě spotřeby v předcházejícím roce. Máte-li nedoplatek, zálohy navýší, v případě přeplatku je zase sníží. Změníte-li dodavatele, nový dodavatel zálohy nastaví na základě vaší dosavadní spotřeby. Pokud se přestěhujete do nového bytu či domu, nový dodavatel zálohy nastaví podle předpokládané spotřeby od distributora. Ta se odvíjí od velikosti bytu či domu a instalovaných spotřebičů. Je doporučeno rozhodnutí dodavatele respektovat.

Tip do článku - účto fakturace duben

Najděte si férového dodavatele energií

V zásadě může jít i o první krok. V každém případě výběr dodavatele energií nepodceňujte a neignorujte. Vždyť jsou to právě oni, kdo určují ceny. Na českém trhu s energiemi působí více než 60 společností a každá má o trochu jiné ceny i podmínky. Stačí se porozhlédnout a za stejné nebo nižší peníze můžete mít nejen energií, ale spoustu dalších výhod.

S hledáním nového a levnějšího dodavatele vám pomůže šikovné online srovnání cen energií. Jediné, co budete potřebovat, je pár minut volného času. Změna dodavatele energií je zdarma a administrativa s ní spojená není nijak náročná už jenom kvůli tomu, že většinu práce za vás odvede nový dodavatel.

Autor článku

Kolektiv redaktorů serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).