Hlavní navigace

Jak se pojistit proti vandalismu na autě a na domu?

30. 3. 2017
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Allianz SE
Zničili vám fasádu nebo posprejovali auto? Pojištění vandalství a sprejerství tyto škody kryje. Dozvíte se, jak funguje v praxi a co je potřeba pro plnění z pojištění udělat.

Vlastníte dům nebo automobil a ve vašem okolí bohužel řádili vandalové. Plot okolo domu vám posprejovali, poničili vám fasádu a na autě ulomili zrcátko a posprejovali kapotu. Škoda se může vyšplhat i do desetitisíců. Proti riziku vandalismu se ale můžete pojistit.

Někde součástí pojištění, jinde volitelně v balíčku

Pojištění, které by krylo vandalismus a sprejerství pro případ poškození nemovitosti a auta zároveň, neexistuje. Dům i auto musíte řešit zvlášť.

V případě, že si chcete pojistit proti vandalismu nemovitost, budete se u pojišťoven ptát po pojištění staveb, pojištění majetku, rodinných domů či pojištění budov. U automobilů jsou varianty dvě. Buď je riziko kryto v rámci připojištění k povinnému ručení, nebo v rámci havarijního pojištění.

Pojišťovny společně s riziky, které kryjí, vidíte v tabulce:

Pojišťovna Riziko vandalismu a sprejerství u auta Riziko vandalismu a sprejerství u nemovitosti
Allianz pojišťovna Ano Ano
AXA pojišťovna Ano Ano
Česká podnikatelská pojišťovna Ano Ano
Česká pojišťovna Ano Ano
ČSOB Pojišťovna Ano Ano
ERGO pojišťovna Auta nepojišťuje Ano
DIRECT pojišťovna Ano Ano
Generali Pojišťovna Ano Ano
Hasičská vzájemná pojišťovna Ano Ano
Kooperativa pojišťovna Ano Ano
Komerční pojišťovna Auta nepojišťuje Ano
MAXIMA pojišťovna Auta nepojišťuje Ano
PRVNÍ KLUBOVÁ pojišťovna Ano Ano
Slavia pojišťovna Ano Ano

I pokud už ale podobná pojištění sjednaná máte, neznamená to, že toto konkrétní riziko do nich spadá. Často bývá vandalismus a sprejerství pojišťováno doplňkově jako volitelné připojištění v rámci výše uvedených typů pojištění. A například u automobilů nabízejí některé pojišťovny krytí tohoto rizika již v rámci povinného ručení, ale u jiných si musíte sjednat havarijní pojištění s připojištěním proti vandalismu. U pojištění aut se pak můžete setkat i s tím, že riziko vandalismu vám sice pojistí, ale nikoli samostatně jako volitelně dokoupitelné riziko například k havarijnímu pojištění, ale v balíčku volitelných pojištění například společně s rizikem odcizení vozidla a poškození auta zvěří.

Ani riziko sprejerství nebývá vždy součástí pojištění proti vandalismu. Některé pojišťovny mají tato rizika oddělena a v takovém případě se pak musíte pojistit na obojí, pokud chcete mít jistotu, že jste na vandaly připraveni.

Co je v pojištění kryto?

U pojištění nemovitostí nemáte v rámci pojištění vandalismu krytou jen samotnou nemovitost. Pojištění se vztahuje se i na garáž, septik, ohradní zdi, doplňkové stavby, plot, skleník, studnu, bazén atd. Obecně ty součásti, které jsou umístěné na vašem pozemku a jsou s tímto pozemkem v jednotném funkčním celku. Jestliže se váš pozemek skládá z vícero pozemků, je potřeba, aby byly řádně zaneseny v katastru nemovitostí, souvisle na sebe navazovaly a byly oploceny dohromady jako jeden celek.

U pojištění vozidel máte kryta ta rizika, kterých se vandal v rámci úmyslného jednání dopustí na vašem vozidle, tedy například ulomená zrcátka, jiné poškození auta, posprejování apod. Důležité je, aby byl čin policií kvalifikován jako vandalství.

Stala se mi škoda. Co dál?

Pojďme tedy na konkrétní příklad. Stala se vám škoda. Vandal vám při noční procházce z hospody z jedné vesnice do druhé ulomil zrcátko na autě, které zůstalo zaparkované před domem. Jiný sprejer se chtěl vytáhnout před přáteli a posprejoval vaše auto či fasádu neslušnými obrázky. K tomu jako bonus rozstříhal plot, aby se k fasádě domu dostal. Vše zjistíte až ráno. Vandalové jsou pryč a vy teď musíte řešit, co s nastalou situací.

Chcete škodu proplatit po pojišťovně v rámci pojistného plnění. K tomu ale musíte dokázat, že se škoda stala prokazatelně úmyslně cizím zaviněním. A to prokážete jen s Policií ČR. Vždy tedy musíte nejprve zavolat Policii ČR. Ta místo prohlédne, sepíše záznam a vy dostanete zprávu, se kterou půjdete následně na pojišťovnu. Vandalismus prokazuje klient pojišťovně protokolem policie. Podle rozsahu poškození nám pak buď postačí fotodokumentace od klienta, nebo provede prohlídku náš mobilní technik, vysvětluje Měšci procesní postup Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny.

U pojištění vozidel někdy pojišťovny vyžadují, aby z policejního protokolu přímo vyplývalo, že škoda se stala v důsledku vandalismu, a ne v důsledku provozu cizího vozidla.

K vyřízení pojistné události tedy nepotřebujete víc než nafotit místo činu, přivolat Policii ČR a vyžádat si od ní záznam.

Nenechte se zmást zdánlivě nízkou výší škody. Zprávu od Policie ČR potřebujete v každém případě, kdy chcete po pojišťovně, aby plnila. Jestli je výše škody 10 000 Kč nebo 500 Kč v tomto případě nehraje roli.

Spoluúčast

Jako v každém typu pojištění, i v tomto případě se můžete setkat s jistou mírou spoluúčasti. Ne vždy a ne všechny pojišťovny ji v pojistných podmínkách mají, ale je to běžná praxe.

U pojištění vozidel může být dokonce výše spoluúčasti odvislá od toho, jestli necháte vůz opravit ve smluvním servisu, či nikoli. Pokud ano, je spoluúčast fixní dle smlouvy, pokud ne, tak se zvyšuje třeba na 25 % z pojistné ceny. Například u České pojišťovny je ale možné dohodnout již při sjednání smlouvy, že v případě pojistné události necháte auto opravit ve smluvním servisu a pojišťovna vám za to sníží pojistné.

Výluky

Již jsme si vysvětlili, že aby pojišťovna plnila, je potřeba prokázat, že šlo o úmyslný čin vandalství. Někdy ale ani toto nestačí. Vandalismu se totiž na vašem majetku nesmí dopustit osoba vám blízká nebo osoba, která s vámi žije ve společné domácnosti. Pokud škodu způsobí manžel, někdo z rodiny nebo ten, kdo žije s pojištěným ve společné domácnosti, tak zde by se jednalo o výluku z pojištění, varuje Ivana Buriánková z České pojišťovny. Pokud tedy rodinný příslušník po hádce poničí fasádu domu, pojištění vám bohužel nepomůže.

Jiná situace ale nastává, když jde o automobil. Pokud tedy po žárlivé scéně manžel či manželka vezme golfovou hůl a poupraví vzhled vašeho auta, mohou pojišťovny tuto událost krýt například z havarijního pojištění a opravu vám zaplatí. Následnou škodu ale budou regresně vymáhat po tom, kdo ji způsobil. A samozřejmě uplatněním práva na pojistné plnění z havarijního pojištění se vám může snížit bonus za bezeškodný průběh.

Tip do článku - účto fakturace duben

Za pojistnou událost se nepovažuje ani situace, kdy vandal sice vaší nemovitost, nebo to, co máte proti vandalismu v rámci pojištění nemovitostí pojištěno, poškodil, ale nikoli za účelem úmyslného jednání s cílem poškodit majetek, ale za cílem odcizit danou věc. V takovém případě totiž situace spadá do rizika odcizení věci, nikoli vandalismu.

A v některých případech není u pojištění nemovitosti kryto riziko vandalismu v době stavby nebo rekonstrukce pojištěné stavby, a to až do kolaudace.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).