Vlákno názorů k článku Jak se dělá politika? Stačí správně podat polovinu pravdy od gogo - Zajímalo by mě proč politická strana Suverenita není...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 5. 2010 8:24

    gogo (neregistrovaný)

    Zajímalo by mě proč politická strana Suverenita není jako jedna z možností v anketě? Vždyť to není zase tak malá strana a v jedněch volbách jí chybělo snad jen půl procenta k tomu, aby se dostala. Což se třeba o nových stranách říct nedá.
    Výsledky TOP09 a ODS jsou zcestné. Buď na tento server chodí převážně pravičáci nebo s tím někdo fixluje.

  • 26. 5. 2010 9:36

    Kohak (neregistrovaný)

    Sliby ODS ve
    Smlouvě s občany z roku 2006:
    1. Zachováme bezplatné zdravotnictví,
    nezvýšíme spoluúčast pacientů a výrazně
    snížíme doplatky za léky
    2. Daňové přiznání bude možné podávat
    na jednom listu
    3. Snížíme nezaměstnanost na polovinu
    a vytvoříme 225 tisíc pracovních míst
    4. Důchodcům vyplatíme 1.000 Kč mě-
    síčně
    5. Zkrátíme soudní řízení na polovinu
    a omezíme prostor pro korupci.

  • 26. 5. 2010 9:50

    benzin (neregistrovaný)

    Na tento server, chodi prevazne lide, kteri se zajimaji o ekonomiku a casto maji (alespon zakladni) predstavu o fungovani trhu. Chapou ze 30 Kc, ktere vybere lekarna za recept se tam proste muselo dostat drive z jineho zdroje (A pokud tomu tak neni, tak se jim zvysi zisky, coz vygeneruje novou konkurenci a dojde ke snizeni cen). Nechapu chudobu X bohatsvi jako vysi prijmu, ale jako majetek ktery nekdo vlastni. Proste neni chudy ten kdo ma prijmy na urovni zivotniho minima, ale ten kteremu jeho prijmy nepokryji nejnutnejsi naklady a ktery nema majetek jehoz prodejem by si tyto prostredky zajistil.
    Taky tento server vetsinou ctou kvuli tomu ze se snazi vzdelavat. Oproti treba jinym serverum (iDnes, Blesk) tento server jenom nepopisuje co se stalo, ale vysvetluje dusledky, pripadne pise „edukacni“ clanky.
    Proste uz z principu tento server musi mit vice vzdelanych ctenaru a ctenaru ochotnych se vzdelavat a primo se starat o sve vlastni stesti. Z toho pak plyne i nazor takovych ctenaru.

  • 26. 5. 2010 11:12

    guest (neregistrovaný)

    Prosím tedy nějakého vzdělaného čtenáře, aby mi vysvětlil tuto Vaši větu:
    „Chapou ze 30 Kc, ktere vybere lekarna za recept se tam proste muselo dostat drive z jineho zdroje (A pokud tomu tak neni, tak se jim zvysi zisky, coz vygeneruje novou konkurenci a dojde ke snizeni cen).“
    1. Z jakého zdroje se tam dřív dostávalo těch 30 Kč?
    2. Když těch 30 Kč platí teď pacient, tak ty peníze z toho původního zdroje tam tečou pořád nebo teď už ne? Pokud ne, kde zůstávají?
    3. Přijde Vám adekvátní platit v lékárně 30 Kč za položku na receptu, když už předtím farmaceutický průmysl i lékárníci měli velmi vysoké zisky? Pro srovnání např. poplatek za den v nemocnici 60 Kč (jídlo, topení, svícení, postel… 24 hodin denně) vs. lékárník se jednou otočí zády, podá Vám dvě krabičky léků a také 60 Kč (kromě ceny léků). Je to adekvátní?
    4. K nové konkurenci lékáren a snížení cen:
    Politikové přece říkali, že 30 Kč poplatky budou proto, aby se neplýtvalo léky, aby k lékařům a do lékáren nechodili simulanti. Takže když se teď léky neplýtvá, prodá se jich méně a potom výrobci léků zvýší cenu. Tak to je s plynem, vodou, elektřinou… Málo berete, šetříte, tak vám zvedneme cenu. Nebo máte snad jinou zkušenost?

  • 26. 5. 2010 11:24

    Méďa Béďa (neregistrovaný)

    "lékárník se jednou otočí zády, podá Vám dvě krabičky léků ". Takže v podstatě lékárníka může dělat Ukrajinec, který umí rozpoznat latinku od azbuky, že? Se divím, že Ukrajinky sedí za pokladnami v super-hyper-, když by se klidně mohly otáčet zády v lékárnách…

  • 26. 5. 2010 13:23

    guest (neregistrovaný)

    Snad tak blbý být nemůžete… To přirovnání s Ukrajincem nemyslíte vážně že ne. Ale jako demagogie ve stylu ODS dobrý. To ano.

  • 26. 5. 2010 13:34

    Méďa Béďa (neregistrovaný)

    Já jsem snad tvrdil, že 60,– Kč za podání 2 krabiček léků lékárníkem je nehorázná cena?
    BTW všichni tady melou o položce 30,– Kč na receptu, ale zřejmě nikdo netuší, jak to vlastně funguje ve vztahu k doplatku za lék.

  • 26. 5. 2010 13:45

    benzin (neregistrovaný)

    Zcela jiste to netusi (alespon nekteri z nich) jak sem se presvedcil u Pecinova stanku, kdyz se mne snazili premluvit k podpisu petice. (Chtel sem pro prcka balonek)

  • 26. 5. 2010 16:53

    Q (neregistrovaný)

    Asi tak jako naši lékaři odcházejí do ciziny za větším výdělkem, není problém, aby vám tu krabičku léků vydal (-a) UKáčko. Pokud se jedná o výdej na recept, musí mít výdejce patřičné vzdělání, u volně prodejných léků nikoliv. Pokud byste chodil „nakupovat“ do různých lékáren, tak byste nemohl nevidět, že léky na recept mnohdy připraví hezká Slovenka, a jen ten samotný výdej pacošovi uskuteční vzdělaný lékárník – mnohdy taky hovorící po slovensky. Ten vám z počítače přečte příbalovou informaci, kterou si můžete přečíst i vy sám, protože to samé je přibalené k samotnému léku. Pokud chcete záměnu léku, měl by být ještě doktorem, aby vám skutečně správně poradil. Pokud z vás nevytáhne ty správné informace nebo vás nenapadne je sdělit sám (považujete je za bezvýznamné), nemusí vám vždy nejsprávněji poradit. A jsou diagnózy, u kterých jedná celé konzilium skutečných kapacit o nejsprávnější léčbě a zde záměna léčebného postupu nepřipadá v úvahu vůbec. Nějaká rada bez detailnější anamnézy může být u nějaké banální nemoci (nechci jmenovat dle některých „odborníků“ banální chřipku, protože i na tuhle „banalitu“ exne docela dost lidí) ale ne u vážných diagnóz.

  • 28. 5. 2010 19:33

    XXL (neregistrovaný)

    Prosím, najde se ještě lékárna, která lék připravuje, aby byl třeba „vzdělaný“ lékárník? Kdysi musela mít lékárna přípravnu léků a kdesi cosi, dnešní lékárna je bohužel jen podavatelnou léků a prodejnou ostatního, co se zdravím souvisí.

  • 28. 5. 2010 21:46

    benzin (neregistrovaný)

    Spis je minimum tech ktere by leky nepripravovali. Sem exematik a michane masti mi zatim neumeli udelat jenom v jedne lekarne.

  • 30. 5. 2010 0:29

    Méďa Béďa (neregistrovaný)

    Zkus opravdovou lékárnu, a ne výdejnu léčiv á la Dr. Max v Kauflandu.

  • 26. 5. 2010 11:37

    benzin (neregistrovaný)

    Jeste jednou. 1) Bud se tam dostali penize odjinud (z uhrady pojistovny) a nebo 2) sou tam tedka nove navic. Moznost 3) lekarnam se snizi obrat (protoze lide nakoupi mene leku a budou se vice rozhodovat co platit).
    -
    V pripade:
    1) Penize jsou z jineho zdroje. Pokud utahneme tenhle kohoutek, bude muset vice pritec od pojistovny. Rozdil je v tom, ze 30 plati kazdy kdo chce sluzbu. Tak pojisteni plati jenom ti kteri pracuji.
    -
    V pripade:
    2) Lekarna ma vyssi zisky. Zvyseni zisku znamena, ze je schopna fungovat s mensim poctem zakazniku. Pokud je mozne fungovat s mensim poctem zakazniku je mozne postavit vice lekaren, ktere se vice o zakazniky podeli. Vzdycky se tam mezi nima ale nakonec obevi lekarna, ktera snizi cenu leku (treba o korunu) a pretahne zakazniky tem ostatnim, takze donuti i ty ostatni snizit cenu. Zacne boj o zakazniky. Postupne se cena stabilizuje na urovni, ze budou prijmy lekaren stejne jako dnes. A tak se dostaneme do stavu 1).
    -
    Takhle presne se chova trh. Lekaren bude jenom tolik aby se uzivily a aby byli tak daleko od klienta, aby se klientovy vyplatilo vazit za nimi cestu. Proto taky neni lekaren tolik kolik obchodu s potravinama, protoze do lekarny je clovek ochoten vazit delsi cestu, takze radeji bude mit mene lekaren s nizsi cennou nez vice drazsich.
    -
    V pripade
    3) Proda se mene leku, lekarnam klesne zisk jak z doplatku pacienta, tak z platby od pojistovny. Takze 30Kc nebude za otoceni lekarnice, ale taky na najem, uskladneni a dalsi naklady ktere s tim jsou spojene, ktere byli drive zaplaceny z nizsi marze pri vyssim obemu. Vyrobce i lekarna musi zvysit cenu na kus aby zaplatil sve fixni naklady. Nicmene celkove naklady bude schopen snizit (zavre jednu halu, ktera uz neni vytizena apod.). Dohromady ale bude utraceno mene penez za leky. Pokud ani tohle nechapte tak polozim otazku: „Vy si taky kupujete tisicovku televizi, kdyz potrebujete jenom jednu, proto abyste dostal mnozstvni slevu?“
    Kazdopadne pojistovnam zbyde vice penez, ktere je mozne pouzit na lepsi lecbu.
    -
    P.S.: 60Kc v nemocnicich, neni adekvatni castka. Bohuzel neni politicka vule ji zvysit.

  • 26. 5. 2010 13:40

    guest (neregistrovaný)

    Docela jste to zamotal. Nebudu reagovat na všechny body, protože to bychom tu za chvíli psali příspěvky na několik stran A4.
    Vidím to tak, že s 30 Kč poplatky v lékárně nastalo tohle:
    - z pacientů se vytahá víc peněz
    - lékárníkům se zvýší zisky (už tak dost velké)
    - prodá se méně léků a zvýší se jejich cena
    1. pacienti (zákazníci lékáren) to všechno zaplatí
    2. lékárníci se budou mít ještě lépe než předtím
    3. farmaceutické firmy taky nebudou ztrátové.
    60 Kč v nemocnici je dle mě adekvátní, neadekvátní v porovnání s tím je 30 Kč za položku na receptu. Víte na kterých poplatcích se vybralo nejvíce peněz? Právě na těch v lékárnách. Což je smutné. To jsou peníze, které jdou do kapes lékárníkům (prodavačům léků), čili nic nejde do zdravotnictví zpět.

  • 26. 5. 2010 13:58

    Méďa Béďa (neregistrovaný)

    Milý gueste, asi by to chtělo nečíst jenom Blesk a podobné slinty, ale sehnat si relevantní informace. Od 1.4.2009 totiž platí toto:
    1) Pokud je doplatek na lék vyšší než 30,– Kč, cena doplatku se o 30,– Kč snižuje (ve výsledku je to tedy to samé, jako by se onen poplatek neplatil)
    2) Je-li doplatek na lék nižší nebo rovný 30,– Kč, neplatí se žádný doplatek, ale pouze oněch 30,– Kč poplatek..
    Napsal jsem to dostatečně srozumitelně? Tak, abys mně byl schopen spočítat ono zvýšení zisku lékárníků? BTW tzv. „socky“ (oblíbený výraz příznivců modroptactva), tj. osoby v hmotné nouzi, regulační poplatek neplatí. Myslíš, že to za ně lékárníkům dorovná stát? Omyl, o tyto peníze přicházejí, stejně jako např. autodopravci, kteří musejí ze zákona vozit zdarma posrance a jiné božstvo.

  • 26. 5. 2010 15:41

    benzin (neregistrovaný)

    gueste.
    Tohle sem ti vysvetloval vyse:
    1) Lekarnam se zisky nezvysi o coz se postara trh.
    2) Farmaceuticke firme se zisky nezvysi o coz se postara trh.
    3) Nekterym pacientum narostou vydaje a to i tak ne prilis.
    4) Mnohym naopak nenaroste zdravotni pojisteni / zdravotni dan.
    5) Zvysi se dostupnost zdravoti pece, protoze na ni konecne zbydou penize. Coz se mimochodem ukazalo a ukazuje pres snahu oranzovych bezmozku to zlikvidovat.
    -
    A to vsechno plati nehlede na to, jestli se 30Kc zapocitava nebo nezapocitava do vyse doplatu. A mimochodem ZAPOCITAVA SE TO. Takze doplatek je o tech 30Kc nizsi.
    -
    P.S.: Prodavac leku nem narok na zaplaceni? A prodavac piva ma? A prodavac elektroniky? A prodavac cehokoli?

  • 26. 5. 2010 23:03

    neuvedu (neregistrovaný)

    1) Trh se ale postaral o to, že nejen lékárnám zisky rostou, i když fyzický objem prodaného zboží klesá.
    2) To samé platí pro farmaceutické firmy.
    3) některým pacientům narostly výdaje o hodně.
    4) Jelikož dle statistiků u nás rostou mzdy neustále a zdravotní pojištění se počítá z mezd, musí růst i onen výdej občana na zdravotní pojištění
    5) Dostupnost zdravotní péče se zvýšila možná tak modrým ptákům (místo Sanopzu nyní ÚVN), běžným lidem se právě pro nadměrné placení vzdaluje. I počet vystavených neschopenek a promaroděných dnů v nedávné době zveřejněné hovoří zcela jasně.
    Kde to pronboha, Benzíne, žijete? Vraťte se zpátky na Zem, do ČR !!!!!!!!!!!!!­!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    PS: P.S.: Prodavac leku nem narok na zaplaceni? Má – léky mají jednu z nejvyšších marží. O takových maržích si mnozí prodejci mohou nechat jenom zdát. Taky necháváte prodejcům při nákupu, policajtovi po zaplacení pokuty nebo pokladní v bance ještě nějaké peníze navíc?

  • 26. 5. 2010 23:27

    Méďa Béďa (neregistrovaný)

    Schválně: má větší marži hospodskej na půllitru piva (a to mluvím o běžné putyce, ne o luxusní restauraci) nebo lékárník na krabičce léku?

  • 27. 5. 2010 8:00

    Q (neregistrovaný)

    Ono je to různé. Máte balení léku za 10 Kč a taky za 60 tisíc. Právě u těch dražších léků socdemáci snížili marži, protože někdo by zase zobal jen třešničky z dortu. A ti druzí by museli prodat paletu Paralenu denně, aby se dostali na to, co jiní utržní za 60ti tisícový lék.
    Co se týče putik, tak cena oběda se skládá z jídla a pití. Pominu taky luxusní podniky typu Z. Pohlreich, ten se asi dost namakal a pár omylů taky udělal, než se dostal na takovou úroveň, ale na cenu oběda zákazník nejvíc slyší. Asi na běžné jídlo půjdete tam, kde mají poutač „oběd na 60“ (a kde pak zaplatíte stovku, protože si dáte k jídlku i pití) než tam, kde je cedule „oběd za 90“ byť s 0,5 l nápoje v ceně. Cena vlastního jídla bývá na hranici rentability, ale celkovou útratu podstaně navýší právě nápoje či cigarety. S čím má hospodskej víc práce, víc nákladů? S obstaráním surovin a uvařením jídla, nebo vytočením nápoje z pípy, případně nalitím z PETky, kterou koupí v maloobchodě 2 l za 20 a prodá vám za 20 ale 2 deci. O tom, že vám neznačkovou limonádu z diskontu počítají v rámci „smluvních cen“ jako značkový nápoj (nechci jmenovat konkrétní výrobce kyseliny fosforečné), ale právě u kolových nápojů jsou ty záměny nejčastější. Ještě že stará dobrá Kofola neobsahující kyselinu fosforečnou se jen tak zaměnit nedá. Za to je ale čepovaná nebo rozlévaná v restauracích dražší než kdejaké pivo.

  • 27. 5. 2010 8:46

    Jarmila (neregistrovaný)

    Na běžné jídlo půjdu k Vietnamci, protože má nejlepší poměr kvalita/cena, aspoň těch několik, co mám v okolí. Porce smažených nudlí je svou velikostí k nesež***ní a cena nepřesáhne 25,– Kč, to je rozumné jídlo i pro ty, co mají občas hluboko do kapsy. když si dám smažák s hranolkama, má ho za polovic než jiné restaurace. Jak to ten rákosník jenom dělá, že přitom prosperuje, posílá peníze rodičům do Vietnamu a ještě svůj podnik rozšiřuje o další provozovny?

  • 27. 5. 2010 9:05

    benzin (neregistrovaný)

    No ale za tu cenu 25,– dostanete jenom nudle. Nebo i neco vic? Normalni cena nudli s nejakym masem (nejlevnejsi ktere vetnamci delaji) sem jeste nikdy nevidel pod 60Kc (a to znam vetnamce z mnoha mist v ruznych mestech, protoze je taky vyhledavam).

  • 27. 5. 2010 11:26

    Q (neregistrovaný)

    Taky jsem Asii svého času vyhledával. Po revoluci byl po exotičtějších jídlech hlad, jenže vše se kromě toho, na co jsem zvyklý od mala – tedy na českou kuchyni, časem přejí. Nějaké nudle, přepálený tuk, mleté flaxy s hranolky či buchta /pizza/ mě neuspokojí, český knedlík nebo brambor jsou to pravé pro české žaludky. Nikoho tím ale od nečeských jídel neodrazuji. Když jsem ale viděl v TV záběry z kontrol asijských podniků, zvedl se mi kufr a fakt od té doby tohle nemusím (přichází v úvahu jedině příprava doma od manželky či někoho blízkého; na podniky typu Caféé Imperial zatím nemám). Zpátky k Vietnamcům: může být 95 ze 100 dobrých, můžou to připravovat bezprostředně před vámi, ale nevidíte skladové hospodářství nebo dodavatele prvotních surovin. U nás o jednom takovém podniku prohlásili, že dělá výborné speciality – ze psů a koček – pro asijskou kuchyni nic neobvyklého; asi tak jako pro nás běžné hovězí někde jinde nepozřou, i kdyby měli hlady zemřít. Jak se všude vyrojily zahraniční kuchyně, tak česká klasika téměř zanikla (mám na mysli klasické vývařovny, kam člověk zajde na oběd a brzy zase vypadne dál). Dobrá jídla vaří všude Globus (krom Č.Mostu), porce dobré, ceny přijatelné, rychlá obsluha … jen ty Globusy nejsou bohužel na každé dědině …
    Trochu jsme odbočili od politiky a financí, doufám, že toto zpestření nebude nikoho příliš vytáčet.
    Zdravím paní Jarmilu.

  • 28. 5. 2010 8:32

    Jarmila (neregistrovaný)

    Taky zdravím :-))
    Já psala tohle jedno jídlo jen proto, že je dostupné pro každého, snad i pro bezdomovce. Taky jsem si ho párkrát dala, byly tu nudel s nějakou zeleninou a ždibečkem masa. Provozovna fungl nová, celá v nerezu. No, a protože mám u nás s touto komunitou dost přátelské styky (já jim před časem radila v některých věcech, kam zajít, jak a co vyřídit, aby se nedostali do rozporu se zákonem, pomáhala jsem jim vyřizovat některé věci na úřadech, jak koupit byt na hypošku, co přihlásit a co odhlásit, když se stěhují z jednoho místa do druhého atd.), byla jsem i vzadu ve skladu. Ano, mají leckdy jiné myšlení, více podobné zdravému rozumu. Taky třeba nechápou, proč že mají platit poplatek za TV, když mají TV připojenou v prodejně k průmyslové kameře a nemají ani anténu na chytání placeného 1. a 2. programu ČT a jiné věci.
    Jo, a pes by mi v jídle nevadil, kdybych o tom nevěděla. Co oko nevidí, to srdce neželí. Když mi paní z mlékárny vyprávěla, že stáčeli v provozu cisternu smetany a dole byla utopená krysa, myslíte, že kvůli tomu vylili cisternu do kanálu? Jeden ji chytil za ocas, hodil do koše, ostatním se zvedly kufry, ale jogurty se nabalily do kelímků a putovaly k nic netušícím zákazníkům. Myslíte, že v ryze českém/německém/ji­ném než asijském podniku se nepravosti nedějí? A tohle by vám třeba chutnalo? http://jidlo.ihned.cz/c1-43505500-konec-ceskeho-chleba
    Taky se mi zvednul kufr. Vietnamská kuchyně to opravdu, ale opravdu není.

  • 26. 5. 2010 22:48

    JirkaZ (neregistrovaný)

    1. od zdravotních pojištoven
    2. netečou, zůstávají zdrav. poj.
    3. v daních a zákonném pojištění nehledejte spravedlnost – nikdy tam nebyla, není a nebude. Otázka adekvátnosti, jde o regulační poplatek, nikoliv poplatek za nějakou službu.
    4. Pokud výrobce léků zvýší cenu, ubytou mu zákazníci a prodá toho méně. U plynu, vody apod. zákazníci neubydou. Mluvíme o volně prodejných lécích. Léky na předpis mají svojí regulaci, byt asi dost nedokonalou.

  • 26. 5. 2010 16:11

    Q (neregistrovaný)

    Ono mnohdy místo vzdělání stačí více používat selský rozum a kdo něco pamatuje, tak může vycházet ze svých dosavadních zkušeností, koho volit, protože už ví, co která strana na vzdory volebním slibům pak ve skutečnosti občanovi předvede. A kdo toho ještě moc nezažil, věří slibům stran a teoriím, které mu nalejí do hlavy ve škole, které se musí naučit, protože ho z toho zkoušejí a kterým možná i věří, než si udělá svůj vlastní názor na základě životních zkušeností.
    Nejen k 30ti korunovým poplatkům: tuto částku může občan vyklopit ze svého, ale může se také do systému dostat jinak, např. levnější stavbou dálnice, cyklistické lávky, nižší cenou obrněných transportérů nebo Grippenů, redukcí zahraničních misí. To jen tak pro názornost, zjednodušeně. Nechci opakovat Paroubka, ale ty zdroje tady skutečně jsou, ale jen je správně přerozdělit. A tak lékárníci či doktoři budou křičet, že mají málo, chtějí víc a ať tedy doplácí pacoši, když stát potažmo pojišťovny nechtějí víc dávat. Zrovna tak může křičet Roman, že má málo, tak se vymyslí další složka ceny v elektřině, a tak by se dalo pokračovat do nekonečna. Otázkou je, zda se dají zvyšovat výdaje občanů do nekonečna, protože jednou nádoba trpělivosti přeteče a lidi vyjdou do ulic nebo přestanou něco kupovat, protože na to nebudou mít – současná ekonomická krize je tu taky díky tomu, že lidé méně utrácejí, protože nemají co, ať to jsou úspory nebo úvěrové zdroje. Nevelké zvýšení životní úrovně se po revoluci dělo na úkor zadlužení, na což jsme teď dojeli.
    Mnohdy srovnáváme výdaje jako srovnávali ceny komunisti. Že Němce vyjde litr mléka v přepočtu na 20 korun a že tedy je potřeba tuto cenu prosadit i u nás, ale že má 4–5× vyšší příjem, to už nikdo nedodá.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).