Vlákno názorů k článku Jak se dělá politika? Stačí správně podat polovinu pravdy od benzin - Kritika politiku, ze neco nechapu, ze spatne komunikuji...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 5. 2010 7:20

    benzin (neregistrovaný)

    Kritika politiku, ze neco nechapu, ze spatne komunikuji atd. je pomerne casta. Jenze politici komunikuji s lidma presne tak jak si to lidi preji. Politici kteri prestanou omunikovat jak si to lidi preji volby prohraji a postupne vyklidi prostor, nebo proste zmeni priste zpusob komunikace.


    Archetip chudecho duchodce je, podle mne, blbost.
    -
    Zajimala by mne statistika rozlozeni treba osobnich bankrotu, nebo mozstvi exekuci vedenych proti lidem v urcite vekove kategorii. Nebo mnozstvi majektu, ktery maji lide v urcitych vekovych kategoriich. Myslim, ze duchodci z tohohle srovnani vyjdou daleko nejlepe.

  • 26. 5. 2010 7:55

    MoB (neregistrovaný)

    To je všechno docela možné, ale… za prvé, důchodci jsou čím dál větší a silnější skupinou voličů; kvalitní a dostupná zdravotní péče (ať si kom/socdem plácají co chtějí) prostě prodlužuje průměrný věk. Takže podbízet se důchodcům je celkem dobrá taktika – protože je jich prostě moc. Navíc, co si budeme povídat, kolikrát jim to už zrovna dvakrát nemyslí, a snadněji sednou na lep (nejen politikům, i různým jiným vykukům).
    Mladých rodin (další a IMO více ohrožená skupina) je asi přece jenom méně a většinou jim nezbyde než makat, protože jinak mají opravdu problém. Nejsou tak dojemní jako „stařenka nad hrobem odevzdávající s pláčem svých posledních 30 Kč zlému doktorovi“.
    Levice měla vždy své plány postavené na rozdělení společnosti, vyvolání nenávisti (třídní boj) a následné likvidaci odpůrců.

  • 26. 5. 2010 9:30

    Q (neregistrovaný)

    Možná, že až budete důchodce, či nějak zdravotně postižený, budete chtít taky žít důstojně. Nevím, jak jste starý, ale ti důchodci celý život platili daně a nemohou za to, že veškerý majetek vytvořený po válce je fuč a že není z čeho brát, když všechno patří cizině, odtéká tam většina zisků a my nemáme z čeho stavět. Jako v Řecku – tam taky patří vše cizině a neměli z čeho brát. A je zajímavé, že při zavádění negativ u nás se vždy použije příklad byť jediné země z Unie, která toto negativum má, o pozitivech jako 24 nebo 27 odstupných platů v SOUKROMÉ sféře se u nás nic neví a věřím, že tomu není jen u Řecka, ale mají to i jinde. Jak to asi bude skutečně s ostatními sociálními a pracovními výdobytky v těch zemích Unie, opravdu vyspělých, to nám nikdo po pravdě neřekne A i v Řecku je pár bohatých, kterých se nějaké utahování opasků netýká. U nás taky. Nevím, co byste řekl tomu, až po létech novodobého střádání na penzi přijde nějaký nový systém, který prohlásí něco ve smyslu, že všechny dosud nastřádané peníze ve fondu byly nepoctivě vydělané, a že se tudíž zabavují a i Vy byste tam měl nulu. Nebo inflace znehodnotí Vaše úspory tak, že tam sice budete mít z dnešního pohledu dostačujících 10 milionů, ale v budoucnu si za ně koupíte suchý rohlík (na makovaný nebo slaný rohlík si budete muset ještě 5 milionů připlatit). A ti nověmocní by Vám vyčítali, že jste si měl šetřit ještě nějak jinak, že jste nalítl nějakým předešlým vykukům, a že je to nezajímá. Pokud byste patřil ke špičkově vydělávajícím, tak můžete mít finance ulité ještě v dalších (nemovitosti, akcie …), ale věřte, že většina občanů špičkově nevydělává a z toho, co vydělá, je ráda, že zaplatí energie, hypotéku či nájem nebo údržbu toho, co již má splacené a co bylo nekvalitně postavené, jídlo, ošacení a na nějaké investice či střádání jim již nezbývá. Samozřejmě při evropských cenách a 4–5× nižších příjmech, delší pracovní dobou, kratší dovolenou atp.
    »většinou jim nezbyde než makat« – myslíte si, že současná generace důchodců nemakala? Pár lidí bylo uvolněnými předsedy, tajemníky a různými referenty pro zvláštní úkoly (ostatně dnes je takových neproduktivních lidí žijících z našich daní daleko více), ale zbytek republiky makal. Po práci ještě na brigádu. Kdyby se dělalo tenkrát dnešním stylem, byla by elektřina ve většině dědin nedostupným luxusem, do řady vesnic by nevedly silnice nebo koleje, možná bychom vše dováželi v rámci „výhodné“ poválečné pomoci ze Západu, ale čím bychom to spláceli? Neviděl jste záběry z konce války rozbombardovaných důležitých ekonomických objektů našimi „spojenci“? To zdevastované se vzchopilo samo od sebe?
    Likvidaci odpůrců nemá v plánech jen levice – nepamatujete snahy každou chvíli zakázat v demokratickém státě to, co nehlásá pravice? Zakázat ve formě zákona jednou navždy. A zrovna tak mlácení do demonstrantů, jako se mlátilo v 89 … Kdo je zrovna u vesla, má k udržení moci i Policii, armádu… Státní bezpečnost má jen jiný název a nejen nepohodlní jsou špiclováni (dnes „monitorováni“) ještě víc než za socíku. A veškeré snahy o projevy demokracie jsou hned v počátcích umlčeny. Každé shromáždění se musí nahlásit, povolit – no nebylo to z principu i před r. 1989 zcela stejně?
    Co se týče prodlužování, správně jste uvedl »průměrného« věku: ano, průměrný věk se prodlužuje. Lidé, co celý živoz prd dělali a ještě za vysoký peníz, se dožívají vyššího věku (nechci používat známý Jakešův výrok o Haničce, pěkné slušné a přespříliš vydělávající už v té době miliony, ale nějak tak to bohužel nejen u celebrit funguje – když máte za natáčecí den to co jinde za celý měsíc – a taky tam jste 12 i více hodin nebo to co bere Mareš za blábolování – takovíto „pracanti“ si pak mohou dovolit, to si si běžně vydělávající občan dovolit nemůže – hajat do 10, rekreace, fitka, zdravá výživa ve vybraných podnicích, dobré pohodlné auto, ošacení i nábytek, mnohdy navíc přes své vysoké příjmy hrazené od různých sponzrů. Ti, co opravdu pracují, mají úplně jiné starosti (jak nasytit hladové krky, aby jim nějaký vykuk nezprivatizoval už jednou koupenou střechu nad hlavou atd.) umírají podstatně dříve a nemají šanci se nově stanovených věkových hranic důchodu dožít. Nemám na mysli jen „já jsem havíř /hutník, svářeč …/, kdo je víc?“. Když se podívám na parte v našem 7tisicovém městě, tak umírají 90ti letí, kteří sice nedělali prd, ale co zažili Hitlerovu „péči“ a v poválečných dobách budovali socialismus výše uváděnými brigádními činy – nevím, zda jsou to ty správné „podmínky“ k dožití se vyššího věku. Ale převažují 50,60ti letí (zemřel náhle – infarkt, zemřel po dlouhé nemoci, zemřel po těžké nemoci – rakovina), přibývá bohužel i vražd a sebevražd – na takto malém městě se nic neutají a při tomto tempu života, kdy jeden pracující musí zastat práci dvou dalších /a nad ním stojících, kdysi odsuzovaných 5 THP, dnes 15 neproduktivních manažerů neumějících s lidmi ani slušně jednat, po revoluci odsuzované a dnes opět tak módní práce na směny včetně víkendů a nočních, není naděje, že se lidé penzí ve větší míře dožijí. Proto si lidé penzijně spořte, penzijní fondy vědí, jak snadno přijít k penězům nedoživších se střadatelů.

  • 26. 5. 2010 9:38

    benzin (neregistrovaný)

    On uz dnes vi, ze az bude duchodce nebude zit dustojne (pokud si na to nenaspori). A pokud se dnes neotaci jak se ani duchodcum nezdalo, tak na tu hypoteku nevydela a nebude se mit dustojne ani dnes, natoz tak v duchodu.

  • 26. 5. 2010 16:52

    Q (neregistrovaný)

    Ale vždyť pravice celkem veřejně upozorňuje, že budoucí důchodci budou díky ní brát 20 nebo 30 %, možná až „závratných“ 40 % platu, a za tohle se fakt nebude dát žít. Aby si občan uchoval dosavadní životní úroveň, nepomůže mu 7 nebo 8 stovek dnešního penzijního připojištění, o kterých si myslí, že jej v budoucnu zachrání před chudobou. Musel by měsíčně spořit 10 tisíc, aby z toho v budoucnu něco měl, za předpokladu, že fondy někdo nevytuneluje. A kdo dnes může měsíc co měsíc takovu částku obětovat?Penzijní fondy dosahují téměř nulového zhodnocení, inflace podstatně ukrajuje a penzijní fondy část peněz spotřebovávají na svůj chod. A až dojde na hromadnější výplaty penzí, zjistí se, že tam moc peněz na rozdávání není, protože i toto penzijní připojištění představuje více méně průběžný systém, ať si to chceme přiznat či ne, takže bude nutno pro další generaci vymyslet další novou platbu, aby bylo na vyplácení dalších penzí. Pokud budu na penzijním připojištění nějak zainteresován, budu se samozřejmě snažit jej co nejdéle obhajovat, aby malá domů vydržela co nejdéle. A až to zase praskne, budu někde na Bahamách … Netýká se jen penzijka, co už v zahraničí musel stát zachránit soukromých subjektů – to když se hovoří o tom, že není nad soukromé vlastnictví. Můžeme taky penze zrušit úplně, v mnohém nemáme k ranému kapitalismu 19. století daleko.

  • 26. 5. 2010 16:59

    benzin (neregistrovaný)

    Taky se da sporit spoustou jinych zpusobu, nez ve fondech. Primarni zpusob je vlastni bydleni a snizeni svych nakladu ktere je potreba ve stari hradit. Plus vytvorit si vlastni potomnky, kteri buodu vydelavat a kteri vas budou mit dost radi na to, aby vam cast vyplaty venovali.

  • 26. 5. 2010 21:00

    Jarmila (neregistrovaný)

    Ohledně potomků jsem hodně opatrná. Zatím platí, že vyšší důchod má ten, kdo potomky neměl a nemá. Jednak mu za doby produktivního života stačí menší byt/menší auto/menší … doplňte si sami, za druhé nemá výdaje na stravování další osoby nebo osob a v neposlední čadě je flexibilnější, není vázán pracovní dobou ve školce/školní družině, nemožností výdělku v době nemoci dítek, takže má v produktivním věku vyšší výdělek a z něj se pak odvíjí i vyšší důchod. Vidím to v generaci o řád vyšší než jsem já. Kdo se obětoval a měl děti, z důchodu nevyžije nebo jen tak tak (hlavně ženy). Kdo se obětoval dvojnásob (opět hlavně ženy) a nejprve vychovaly děti a posléze se postaraly o rodiče, aby je nemusely dát do domova důchodců, mají důchody těsně přesahující životní minimum. Že by jim děti z výdělku něco věnovaly? Jsou rádi, že se samy uživí, zvláště pokud mají samy své rodiny. nenhí to poznatek nový. Už naši předkové to komentovali slovy „jen otec uživí i deset dětí, ale deset dětí neuživí jednoho otce“. Moje zkušenost je, že péče obvykle bez problémů funguje pouze jednosměrně: od rodičů k dětem. V opačném gardu je to většinou nemožné nebo minimálně s hodně problémy.
    Takže moje rada a zkušenost zní: děti jsou prakticky celoživotní přítěží, Je lepší je nemít nebo v krajním případě jen jedno. Pod to se vám s klidným srdcem podepíšu jako žena i jako matka a můžete mne tu následně povláčet bahnem. Ani já na sobě nepozoruju nějakou úlevu za to, že vychovám dalšího daňového poplatníka. A že by mi stát v něčem pomohl nebo mi nějak ulevil? Spíš se mne snažil jakkoli obrat a vyrazit ze mne, co se dalo. Pomoc státu? Jako samoživitelka jsem ze strany státu zažila ne pomoc, ale doslova buzeraci. Všechny páky na pomoc má v ruce stát. Kdyby je využíval a kdyby pracovaly tak, jak mají, lidi by se nebáli děti mít. Pokud ale stát nebude dělat to, co má a co se od něj čeká, tak děti nebudou a my jako národ vyhyneme. Plamenné řeči politiků jejich mizernou práci nenahradí.

  • 26. 5. 2010 22:26

    benzin (neregistrovaný)

    Presne tak, proto by dochudy meli smerovat vice od vlastnich deti nez od statu.

  • 27. 5. 2010 8:00

    Q (neregistrovaný)

    Dá se spořit i jinými způsoby než přes fondy, ale stále platí, že občan musí mít kde brát na ono spoření. Pokud vydělává 15 čistého, zaplatí na „povinných“ životních nákladech 10 čistého, zbytek na „nepovinných“ (těmi nemám na mysli hospodu, fet, ale třeba novou pračku, školní pomůcky dítěti do školy atp.), tak z čeho by měl ještě střádat na penzi? Může sice pracovat 25 hodin denně bez oběda, učit se cizím jazykům, a podobné nesmysly, ale to funguje jen krátce a u někoho, ve skutečnosti to je jen odsunutí problémů někam jinam a na jindy; v praxi, jak se každý kdo není hluchý a slepý, může přesvědčit, co „kvalifikovaných“, zručných a „chytrých“ hledá beznadějně práci. A ta práce vám samozřejmě musí zajistit odpovídající příjem na pokrytí životních nákladů. S. Nečas se sice diví, že se lidem nechce pracovat, ale asi by sám různé pracovní a mzdové potupné podmínky vyzkoušet nešel. Ono se to hezky káže o vodě a lemtá se víno … Práce může být i dost, ale mizerně placené, případně jiné negativní podmínky. Zkuste vymyslet finanční perpetum mobile, kdy budete brát např. 10 tisíc hrubého a povinné životní náklady vás přijdou na 12 tisíc čistého. K tomu platby za lékaře, dětem školní pomůcky, nová pračka …
    Pokud byste nějaké potomky měl, tak byste asi věděl, že sami mají starosti přežít a část výplaty dost těžko věnují rodičům-důchodcům, nehledě na to, že musí cpát ještě do svých dětí.
    Vše je o příjmech a výdajích. I do toho vlastního bydlení musíte časem investovat dost velké peníze, nechcete-li, aby vám nemovitost spadla na hlavu. A pokud příjmy obyvatel nestačí na jejich rostoucí výdaje, musí nastoupit krize. Což se taky stalo, lidi přestali řadu věcí kupovat, firmy krachují, jejich bývalí zaměstnanci díky nedostatčnými podporám v nezaměstnanosti neutrácí – je to zkrátka začarovaný kruh. Na druhou stranu vybraným společnostem nehledě na objem prodaného zboží/služeb zisky rostou a jelikož ekonomika má jen určitou výkonnost, proti růstu zisku některých subjektů musí zákonitě u některých subjektů nastat pokles zisku. Prosperita pomocí umělého navyšování hodnoty či ceny bez konkrétního zhodnocení nemůže fungovat trvale – viz např. propad cen uměle nafouknutých cen nemovitostí, akcií …
    Jinak jsem zaznamenal, že jsme se vždy těsně před volbami „odrazili ode dna“, aby bylo vidět, že 4leté plundrování země přináší i nějaká pozitiva, tak se v soukromých firmách pustily nějaké peníze na prémie či 13 a 14. platy, někde se potáhla silnice novým asfaltem a někde dali gulášek a propisku zadarmo, jen aby voliči viděli, že to nějak funguje ve prospěch občana. A pak se dostavila na občana 4letá ťafka. A že to letos prasklo před volbami, snad se řadě lidem už konečně rozsvítí.

  • 27. 5. 2010 8:38

    Jarmila (neregistrovaný)

    Guláš nebyl, hlavně pivo a klobásy. Bezdomovci měli hody (musela jsem se smát, když od jednoho stánku vypoklonkovali bezdomovkyni s tím, že už těch pivek měla pět). Ale třeba TOP09 měla smažené kapry a ODS hruškovici.

  • 26. 5. 2010 9:42

    benzin (neregistrovaný)

    Policiji k potirani demostraci pouzivala naposled levice. Od toho co je ve vlade ODS, sem uz o podobnych drastickych zasazich, jako byl Czech Teck neslysel. Na mitinzich ODS lidi policie nelegitimuje a nikdo si tam nedela seznamy odpurcu. Byla to prave pravice, ktera nehlasovala pro Pecinuv spiclovaci balicek.

  • 26. 5. 2010 9:53

    benzin (neregistrovaný)

    A ktem sporeni. Nejvyhodnejsi je (v drtive vetsine pripadu) vybrat celou castku pri doziti. A pri nedoziti se je automaticky castka vyplacena obmyslene osobe. Jakekoli jine investice a aktiva jsou deleny v dedickem rizeni. Takze tam skutecne o nic neprijdete a fondy se na drive umrelych nijak neobohati.

  • 26. 5. 2010 16:06

    Q (neregistrovaný)

    Jenže řada lidí si nechce penzi vybrat naráz, neví, co s tolika penězi dělat, někdo by jim určitě rád od nich odpomohl, a tak chce každý měsíc pravidelné „přilepšení“ ke státní penzi. Pokud bude občan věřit statistickým tabulkám o průměrném dožití a domnívat se, že tu do 90 vydrží, tak by mu fond měl 20 let vyplácet. Ale když exne 2 roky po odchodu do důchodu, tak fond asi vše naspořené nevyplatí dědicům, že? Neznám přesně podmínky, penzijních plánů je tu už několik.

  • 26. 5. 2010 17:04

    benzin (neregistrovaný)

    Ja sem urcitou dobu v tomhle prumyslu delal a za celou dobu sem se nesetkal ani z jednim pripadem, toho ze by nekdo penzijni pojisteni nevybral cele naraz a nechal si vyplacet penize postupne. A pokud by veril statistikam tak muzou pocitat s dozitim 76 let a ne 90.
    -
    Nicmene je to rozhodnuti tech lidi jakou formu zvoli. A skutecne to neni nic zleho od fondu.

  • 26. 5. 2010 22:48

    neuvedu (neregistrovaný)

    Taky jsem v tomto odbětví pracoval, dost lidí si nevybíralo penzi naráz a peníze si nechali vyplácet postupně.

  • 27. 5. 2010 11:03

    Jarmila (neregistrovaný)

    Penzijních plánů je hodně. když si ale přečtete podmínky např. penzijního připojištění, tak zjistíte, že lepší je vybrat peníze najednou. Nevíte, kdy skutečně zemřete, a v případě, že to je dříve, než na kolik stačí vypočítané tabulky, tak Vámi nasyslený peníz posouží dalším důchodcům, kteří měli větší štěstí než vy. Pozůstalí z toho uvidí jen menší část nebo vůbec nic. Ono je to udělané tak, že z toho zas tolik mít nebudete, protože fond si ukrojí na správu, stát na zdanění, něco ukrojí inflace, takže po XX létech zjistíte, že máte tak nanejvýš na rohlík, ale na mák už si musíte připlatit z jiného zdroje (jak tu někdo vcelku správně podotknul).
    Ještě bych chtěla podotknout, že se sice utěšujeme, jak roste průměrný věk. Já bych se z toho moc neradovala. Průměrný věk je veličina, udávající průměrný věk množiny všech žijících občanů. To, že ukazatel průměrného věku roste, neznamená, že se občané dožívají vyššího věku, ale pouze skutečnost, že se ve společnosti rodí málo dětí a že národ začíná pomalu a jistě vymírat. Máme poslední možnost se nad tím zamyslet a udělat propopulační opatření. Další možnost nedostaneme, v 50 letech věku se nikomu děti rodit nebudou.

  • 27. 5. 2010 12:05

    benzin (neregistrovaný)

    Vetsinou se nepouziva prumerny vek, ale stredni delka doziti. Coz presne vyjadruje to jakeho veku se prumerny clovek doziva. Jenom novinari to dost casto pletou.

  • 26. 5. 2010 8:30

    Q (neregistrovaný)

    Politici komunikují na základě různých školení, jak se mají chovat, co říkat, aby neřekli vlastně nic, aby je někdo nemohl brát za slovo. Vyjma některých hulvátů se vztyčeným prstem ala „1“ takovýmito nalejvárnami procházejí asi všichni důležití. Vzpomínám na období těsně po převratu, kdy s tímhle začal politik p. Dlouhý ještě za nedostatkové devizy v USA, což do té doby nebývalo zvykem a ani podobné firmy dbající na image a vyjadřování politika u nás neexistovaly. V tu dobu to bylo pro zdevastovanou republiku docela velkým trnem v oku. Jenže pak přibyla i luxusní auta, nová letadla a další vymoženosti, za které byla tenkrát vládnoucí strana kritizována a běžný občan začal být vůči takovýmto výstřelkům imunní, vždyť stačilo si ještě o trochu víc přitáhnout opasek …

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).