Vlákno názorů k článku Jak porovnat náklady úvěru: proč nepoužívat RPSN? od Lojzik - To je článek jak pro zabržděné. Pomocí dlouhých...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 10. 2017 7:31

    Lojzik (neregistrovaný)

    To je článek jak pro zabržděné. Pomocí dlouhých úvah dospějete k závěru, že dlužit kratší dobu je výhodnější. Škoda, fakt škoda je, že jste tu myšlenku nedotáhli do konce a nedospěli k závěru, že když člověk nedluží vůbec, pak nemá žádné náklady na úvěr. Na Nově byste za to dostali určitě nějakou cenu.
    Dál mám pochybnost o tom, jestli vůbec tušíte, jak se RPSN počítá. Kdybyste totiž tušili, druhá část článku by vůbec nevznikla. RPSN je takové procento úročení, kdy součet diskontů všech půjček ke dni první půjčky je roven součtu diskontů všech plateb ke dni první půjčky. Vzhledem k tomu, že půjčka bývá většinou jedna a to v den první půjčky, pak je diskont půjček přímo výše půjčky. Tedy hledá se takové procento úročení, pře kterém součet současných hodnot všech splátek (plateb) vyjde ve výši půjčky. Tak a teď se zkuste zamyslet nad těma myšlenkovýma pochodama, co tvoříte. RPSN je přesně to, co se snažíte najít.
    Součet splátek je pak kravina. Sami píšete, že to nezohledňuje čas. Jen připomenu, že lidi si berou půjčky právě proto, že potřebné peníze nemají v daný čas. Tedy zanedbat čas popírá důvod půjčky. Chjo, jděte třeba prodávat zeleninu.

  • 2. 10. 2017 10:06

    Petr (neregistrovaný)

    Článek není o tom, jak počítat hodnotu peněz, ale jak vybírat úvěr. Jak se píše v závěru, je správným měřítkem diskontovaný součet splátek. Součet splátek je sice obecně "kravina", ale s klesajícími úrokovými sazbami se jeho nepřesnost snižuje (až k nule při nulových sazbách).

  • 2. 10. 2017 11:25

    Mira (neregistrovaný)

    Lojzíku nezlobte se ale ne každý je finančně gramotný jako Vy. Myslím že většina čtenářů jsou obyčejní lidé a těm je článek určen pro lepší přehled proto není důvod k jeho napadání. Zkuste tuto problematiku vysvětlit jednoduše a stručně šedesátiletému člověku nebo seniorům.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).