Vlákno názorů k článku Jak porovnat náklady úvěru: proč nepoužívat RPSN? od bod - Při dlouhodobém splácení je třeba vzít v potaz,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 10. 2017 7:06

    bod (neregistrovaný)

    Při dlouhodobém splácení je třeba vzít v potaz, na co si půjčíte. Jestliže na přímou spotřebu (hloupost, ale je to Vaše svobodná volba), pak má článek pravdu. Jiné je to s investičním úvěrem. Třeba se stavebním úvěrem na bydlení. Porovnejte si ceny nemovitostí s cenami před deseti lety. Vize, že nemovitosti časem zlevní, se nikdy a nikde dlouhodobě nenaplnila. V době krize se ceny zhoupnou a to je vše, pak rostou dál.

  • 2. 10. 2017 7:19

    mendrit (neregistrovaný)

    To že u nás to bylo po krizi v roce 2009 jen zhoupnutí, neznamená, že se to stejným způsobem bude opakovat i v budoucnosti.

  • 2. 10. 2017 16:17

    klesl (neregistrovaný)

    To je bohužel něco, co nikdo neumí předpovědět, trhy se často chovají neracionálně. V kapitalistickém zahraničí ale nemovitosti rostou posledních 200 let a klesají dočasně a opravdu jen nepatrně jen v čase krize. Samozřejmě nelze počítat nesmyslné pojekty typu nové vesničky ve Španělsku, nebo nemovitosti na řeckých ostrovech. V ČR je ale stále nedostatek bytů kromě vybydlených sídlišť v Ústeckém kraji, kde je bytů nadbytek a nikdo je nechce kupovat.

  • 3. 10. 2017 9:00

    polygon (neregistrovaný)

    Ceny nemovitosti, a ostatně všechno ostatního v posledních 10 letech rostou jen a pouze díky bezprecedentním finančním stimulům centrálních bank. Kolik lidí by si u nás mohlo dovolit hypoteční úvěr na 20-30 let s úrokovou sazbou 5%? Jistě ne tolik jako dnes při 1%. Tento "kapitál" je na trh uměle dodáván a rovněž uměle zvyšuje poptávku a tím ceny.
    Když odhlédněme od našeho rybníčku, ve státech finanční krize začala jako nemovitotstní krize a nemovitosti klesly o desítky procent, jak lidé hromadně odstupovali od hypotečních smluv. S masivní injekcí financí se trh opět nafoukl. Stačí se podívat na nějaký graf celkových rozvah centrálních bank, třeba zde https://cdn.snbchf.com/wp-content/uploads/2016/08/central-bank-balance-sheets.jpg.
    Je potřeba si uvědomit, že ceny dnes nemají mnoho společného s nabídkou a poptávkou v normálním tržním prostředí, protože poptávka byla dlouhodobě uměle zvýšena. Co se asi stane, až centrální banky tento stimulus ukončí a všechny přebytečné finance začnou z trhu naopak stahovat? FED oznámil začátek své "unwinding" strategie již od tohoto podzimu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).