Hlavní navigace

Jak na zvýšený rodičovský příspěvek od 1. 1. 2020?

30. 12. 2019
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Dalibor Z. Chvátal
Rodičovský příspěvek se zvyšuje automaticky. Návod krok za krokem, co vás čeká a jak jej získat. Kdo má na něj nárok? Jak o něj požádat? Může vaše dítě chodit do školky?

Od 1. 1. 2020 se celková výše rodičovského příspěvku zvýší pro všechny rodiče, kteří budou aktivně pobírat příspěvek i po Novém roce. Rodičovský příspěvek se zvyšuje ze 220 000 Kč na 300 tisíc Kč, u vícerčat na 450 tisíc Kč. Navýšení je automatické, jediné co vás čeká, je případná změna rychlosti čerpání měsíční částky, abyste rodičovský příspěvek stihli celý vyčerpat (co nevyčerpáte, propadá státu).

Všichni, kterých se zvýšený rodičovský příspěvek týká, bude Úřad práce písemně informovat.

Jak to bude v lednu 2020

Za měsíc leden 2020 (tedy příspěvek s výplatou v únoru) vám bude rodičovský příspěvek vyplacen ve stejné výši, jaký vám náležel za prosinec 2019, pokud jste si už jako rodiče nezažádali o úpravu měsíční výše rodičovské.

Měsíční částku si můžete upravit dle aktuální finanční situace v rodině, a to vždy 1× za 3 měsíce. Žádat o změnu výše čerpání můžete nejenom osobně, ale také elektronickým formulářem, datovou schránkou, nebo vše zaslat poštou.

Kde vám poradí?

Rodiče se mohou obrátit pro informace:

Koho se navýšení týká?

Nárok mají rodiče, kterým se narodí dítě kdykoli od 1. 1. 2020, a také ti, kteří ještě aktivně čerpají rodičovský příspěvek k 1. 1. 2020. To znamená, že rodičovský příspěvek musíte dostat ještě za leden (lednová částka je vyplácena v únoru). Nárok trvá do 4 let věku dítěte.

Musíte si o zvýšení žádat?

Ne, celková částka se vám zvýší automaticky. Žádat musíte případně jen o změnu výše měsíční částky. To lze každé 3 měsíce – osobně, poštou nebo elektronickým formulářem na ÚP ČR.

Jak vysoký rodičovský příspěvek můžete měsíčně pobírat?

Maximální hranice je srovnatelná s „mateřskou“. Rodiny, které nedoložily příjem, budou mít nárok si zvolit od nového roku max. 10 000 Kč, rodiče vícerčat max. 15 000 Kč.

dan_z_prijmu

Můžete pracovat a pobírat rodičovský příspěvek?

Ano, můžete.

Můžete dát dítě do školky a pobírat rodičovský příspěvek?

Ano, dítě do 2 let můžete umístit do jeslí / dětské skupiny až na 92 hodin měsíčně.  Docházka dítěte staršího než dva roky se nesleduje.

Co je rodičovský příspěvek?
Rodičovský příspěvek je sociální dávka, na kterou má nárok rodič, jenž po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání částky 300 000 Kč, nejdéle ovšem do 4 let věku daného dítěte. V případě dvou a více současně narozených dětí má rodič nárok až na vyčerpání celkové částky 450 000 Kč.
Jaké změny nastaly 1. ledna 2020?
V lednu roku 2020 došlo ke zvýšení rodičovského příspěvku, a to z původních 220 000 Kč na 300 000 Kč (v případě vícerčat pak na 450 000 Kč). Měsíční částku, kterou chcete čerpat, je možné upravit dle aktuální finanční situace v rodině maximálně jednou za 3 měsíce.
Kdo má na zvýšený rodičovský příspěvek nárok?
Nárok mají rodiče, kterým se dítě narodí kdykoliv od 1. ledna 2020. Zároveň sem však patří ti, kteří rodičovský příspěvek k 1. 1. 2020 stále aktivně čerpají (dostanou ho tedy ještě za leden). O zvýšení není nutné žádat, dojde k tomu automaticky.
Jak vysoký rodičovský příspěvek můžete pobírat?
Zatímco minimální výše rodičovského příspěvku činí 50 Kč měsíčně, horní hranice závisí na vašich příjmech. Jestliže jste je doložili, maximálně můžete čerpat 40 080 Kč měsíčně, pokud ne, maximální měsíční částka činí 10 000 Kč v případě jednoho dítěte a 15 000 Kč v případě vícerčat.

Autor článku

Autor se věnuje finančnímu poradensví v praxi a publikační činnosti na téma finanční gramotnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).