Hlavní navigace

Názor k článku Jak na výpočet starobního důchodu pro rok 2018 od Zuzka - Mám tento dotaz. Do konce r. 2016 jsem byla...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 1. 2018 18:09

  Zuzka (neregistrovaný) ---.static.grapesc.cz

  Mám tento dotaz.
  Do konce r. 2016 jsem byla zaměstnanec, od 1.1. 2017 jsem OSVČ hlavní činnost (1.rokem) a odvádím zálohově určenou částku OSSZ. Po skončení účetního období za rok 2017 budu odvádět ČSSZ částku vypočtenou z příjmů prvního roku podnikání, který je dle mého názoru vysoký (v podnikání se mi daří). Současně pečuji o osobu (maminku), která pobírá příspěvek na péči 2. stupně a rozumím tomu, že dokud jsem byla zaměstnancem můžu pro výpočet důchodu uplatnit vyloučenou dobu (za dobu péče) tím, že doložím ČSSZ doklad o této skutečnosti a zvýší se mi Osobní vyměřovací základ a tím i výše důchodu.
  Dotaz:
  Jak se mi bude započítávat vyloučená doba v době mého podnikání jako OSVČ?
  Nevím, jak se mám rozhodnout, zda si mám nechat vyměřit odvod do soc.systému dle svých příjmů, nebo mám odvádět minimum. Stále nerozumím tomu, že OSVČ hradí jakési minimum a tím mají i nízké důchody. Doplňuji, jsem žena, r. nar. 1959, 2 děti, a do důchod bych měla jít v 61 + 8 měsíců.
  Prosím, poraďte, jak mám řešit odvod ČSSZ tak, aby to pro mě bylo výhodně z hlediska výše budoucího starobního důchodu. Chápu, že bych měla mít sociální postoj a odvádět co nejvíce, aby bylo na důchody současných důchodců, ale popravdě přiznávám, protože pracuji celý život (intenzivně), chci být v důchodovém věku finančně zabezpečena.
  Děkuji. Zuzana

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).