Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Jak na výpočet starobního důchodu pro rok 2018 od jedva - Dobrý den, mám tento dotaz. Jsem ročník 1951, do...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 1. 2018 13:52

  jedva (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Dobrý den,

  mám tento dotaz. Jsem ročník 1951, do předčasného důchodu (o 3 roky) jsem odcházela v roce 2007, v zápočtu mám uvedeno 40 let (v té době byl požadavek na odpracování min. 25 let). Vypočtený důchod mi byl natrvalo patřičně pokrácen, což považuji za nespravedlivou křivdu. Do roku 2006 bylo toto řešeno tak, že po uplynutí "neodpracovaných roků" (v mém případě 3 roky) byl důchod vrácen na skutečně vypočtenou hodnotu.
  Nevím za co jsem byla trvalým snížením důchodu trestána, když ani dnes není požadavek na délku odpracované doby tak vysoký jako jsem měla já při odchodu do důchodu.

  Děkuji za Vaši odpověď.

 • 13. 1. 2018 2:50

  ViR

  Požadavek na odpracování dříve 25 a od příšího roku 35 let je v podstatě "pořádkové minimum", aby vůbec na starobní důchod vznikl nárok. Na výpočet výše důchodu však tento požadavek nemá dále vliv a při stanovení procentní výměry důchodu se bere v úvahu doba pojištění konkrétního člověka. Ve Vašem případě, protože jste měla 40 let pojištění, byla Vaše procentní výměra před krácením pro předčasnost 60 % výpočtového základu. Pokud byste ale měla jen tehdy požadované minimum 25 let byla by Vaše procentní výměra před krácením pro předčasnost 37,5 % výpočtového základu. Vzhledem k tomu, že Vám praděpodobně byla procentní výměra důchodu krácena za dvanáct 90 denních období (3 roky) o 10,8 %. Je zřejmé, že byste na tom při odpracování pouhých 25 lety byla podstatně hůře.

  Pokud se týká domněnky, že jste za něco krácením "trestána", mám za to, že tomu tak není. Je třeba si uvědomit, že s ohledem na předčasný odchod do důchodu za Vás nebylo odvedeno sociální pojistné za 36 měsíců ale naopak jste navíc oproti důchodovému pojistnému plánu čerpala 36 důchodů navíc.

  Při aktuální hodnotě peněz a důchodu například 10 tis. Kč (letos) by to bylo v dnešní hodnotě peněz téměř 180 tis. neodvedeného pojistného plus 360 tis. Vám vyplacených na předčasných důchodech, tedy dohromady 540 tis. Kč, které Vám bylo nutno vydat z důchodového účtu, v podstatě "na úkor" řádných starobních důchodců, kteří splnili podmínku dosažení důchodového věku.

  Tento půlmilion jste si od řádných důchodců, respektive státu, v podstatě půjčila, a to na úkor svého budoucího nároku, a krácením podle tehdy platných pravidel (o 10,8 %) vlastně jen splácíte svůj dluh, který ovšem stejně (statisticky vzato) patrně splatit nestihnete.

  Proto také bylo později krácení takto velmi předčasných důchodů ještě významně zvýšeno. (Dneska byste při odchodu do důchodu o tři roky dříve přišla o 15,9 % procentní výměry, respektive o 14,4 % za dvanáct devadesátidenních období.)

  Shrnuto, nespravedlivý byl spíše předchozí systém, kdy docházelo k přepočtu, díky čemuž byli "předčasní důchodci" zvýhodněni oproti řádným, protože to co dostali předčasně už nikdy do systému nevrátili.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).