Hlavní navigace

Názory k článku Jak na výpočet starobního důchodu pro rok 2017

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 12. 2016 8:00

  Anonym (neregistrovaný) 89.190.42.---

  Všechny informace v článku jsou pochopitelně plně vyčerpávající. Zásadní problém ovšem zůstává v otázce potřebné doby pojištění. V současné době Vám totiž nikdo přesně a závazně nepodá zásadní informaci kolik roků (dnů) máte přesně pojištěno s ohledem na přiznání starobního důchodu, tak aby si člověk byl naprosto jistý správností těchto údajů, a teprve potom mohl využít různých kalkulaček a informací (viz. popisovaný článek), a tak si zjistit výši svého důchodu. Např. tzv. Informativní list důchodového pojištění je velmi zavádějící a není možné se na něj absolutně spoléhat !!! Proto nese tento dokument přívlastek "Informativní". Dokonce ani zaměstnanec ČSSZ (oddělení důchodů), pokud bude vůbec ochotný, Vám přesně údaj o potřebných dnech důchodového pojištění z Informativního listu důchodového pojištění nespočítá. A pokud využijete nové kalkulačky ČSSZ pro výpočet důchodu (v návaznosti na datovou schránku), tak můžete zjistit zase jiné údaje. Výjimkou můžou být snad jen ti občané, kteří celý život pracovali u jednoho zaměstnavatele, nebyli nemocní, nepodnikali a podobně. Mám takový pocit, že se jedná o účelový systém, aby stát vyplatil co nejméně důchodů a v co nejmenší výši. A o tom vypovídá stále větší počet šokovaných žadatelů o starobní důchod, kteří nakonec zjistí, že nemají nárok na důchod, či ho dostanou v nějaké směšné výši. Přeji pěkný den.

 • 13. 12. 2016 12:55

  Mirek (neregistrovaný) ---.ip.nej.cz

  Nebuďte takový škarohlíd ! :o)

  Pokud si požádáte na ČSSZ o Informativní list důchodového pojištění a údaje z něj / roční výdělky a vyloučené doby / vložíte do tabulky z článku , pak si svůj důchod / třeba i předčasný tak jak ho mám já / můžete "modelovat " a spočítáte si ho prakticky na korunu přesně .

  Je to moje vlastní zkušenost .

 • 16. 12. 2016 23:45

  ViR

  V informativním listu ovšem nemáte například u náhradních dob (studium, vojna, mateřská, evidence na ÚP a pod.) uvedeno, které budou započtené plně a které budou redukované. A některé doby, třeba prázdniny mezi SŠ a VŠ, se vykazují jako neevidované, ale dodatečně se zpravidla uznají jako studium. U některých dob, třeba u krátkdobých zaměstnání, mohou CSSZ chybět doklady, která následně doložíte a pod. Může se vyskytnout jak souběh dob náhradních, tak dob pojištění, stejně jako pojištění a náhradní doby, kdy můžete mít možnost volby, kterou započítat. Navíc platí při výpčtu konkrétního důchodu pravidlo, že doba pojištění se posuzuje podle zákona platného v době, kdy byla zahrnuta. Takže např. evidence na ÚP i bez pobírání podpory na počátku 90 let může být uznána 100%, zatímco později tak tomu již není. Takže aby se úplný laik dopočítal doby pojištění s přesností na den je poměrně pracné.

 • 13. 12. 2016 11:48

  Asi blazen (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  1957-63let a 8 měsíců
  1975-65 let
  Tak to jsem blázen

 • 13. 12. 2016 13:22

  jirka (neregistrovaný) ---.clancyradiators.f2b.cz

  V článku mi chybí základní informace o předdůchodu. V kterém okamžiku se vypočítá výše starobního důchodu? V okamžiku odchodu do předdůchodu nebo až v okamžiku nároku na starobní důchod?
  Mimo jiné, během doby předdůchodu se jistě budou měnit inflační koeficienty K.

 • 14. 12. 2016 14:55

  ted (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Není někde na internetu kalkulačka, kam zadám svoje daňové přiznání a počet pojištěných let a vyplivne mi to předpokládaný důchod? Jsem OSVČ a nikdo mi není schopen ani orientačně odpovědět, jaký budu mít důchod. Letos platím sociální pojištění z loňských výdělků, činí to 5300 Kč měsíčně. Jenže každý rok je tato částka jinak, vychází to vždy z předchozího roku, podle toho, jaké mi vyjde daňové přiznání. Konzultoval jsem to už s daňovým poradcem, ale řekl, mi že mi to nikdo nespočítá, že to nejde... Ale přece aspoň orientačně by to mělo jít vypočítat.

 • 17. 12. 2016 1:06

  ViR

  Daňový poradce vám odpověděl správně. Z daňového přznání OSVČ, které je určeno finanční správě, zjistíte pouze základ daně pro účely stanovení DPFO, a z toho lze vypočítat, jaký má být MINIMÁLNÍ odvod důchodového pojištění, a to za konkrétní rok. Ale nezjistíte podle něj například to, zda nebylo dobrovolně placeno více. A stejně tak z dokladů pro finančí správu nezjistíte například odvedené důchodové pojistné u konkrétních zaměstnanců, pokud z důvodu dalších příjmů nepodávali přiznání sami, a pod. Samoplátci, také finanční správu nezajímají. Tedy shrnuto, daňová přiznání jsou pouze dílčím možných zdrojem informací o důchodovém pojištění, nebo-li, nemá smysl vytvářek kalkulačku (ani pro OSVČ) která by s daňovým přiznáním pracovala. Navíc se berou v úvahu všechny odvody pojistného po 18 roce věku a současně od r. 1986, tedy i za dobu, kdy mnohé OSVČ ještě pracovaly ve státních podnicích a pod. :-). Např. v mém případě budou hodnoceny příjmy a z nich odvedené pojistné za hezkých 420 měsíců (35 let).

  Nicméně, nějaký hrubý odhad udělat lze, s tím, že budeme kalkulovat s nějakými předpoklady, které mohou být více či méně pravděpodobné.

  Vyjdu z toho, že platíte zálohy 5300 Kč/měs. což odpovídá vyměřovacímu základu pro odvod důchodového pojištění (hrubému příjmu) cca 18150 Kč v současné hodnotě peněz.
  Budu předpokládat, že jste v minulosti měl, a i v budoucnosti budete mít, shodný vyměřovací základ, opět v současné hodnotě peněz, t.j že můžeme 18150 Kč považovat za tzv. osobní vyměřovací základ.
  Dalším předpokladem bude, že získáte 44 let pojištění, že nárok na řádný starobní důchod vám vznikne v r. 2017, a že nebudete ani přesluhovat, ani nepožádáte o předčasný důchod.
  Pak základní výměra vašeho důchodu v r. 2017 bude 2550 Kč (je pro všechny stejná) a procentní výměra bude 9183 Kč, tedy důchod celkem 11733 Kč.

  (Procentní výměra je stanovena jako 66 % výpočtového základu, do něhož je plně zahrnuta z osobního vyměřovacího základu částka 12423 Kč (první redukční hranice v r. 2017 = 44% průměrné mzdy) a pouze 26 % z částky 5727 Kč, přesahující první redukční hranici, což činí 1490 Kč.
  Tedy výpočtový základ je 12423 + 1490 = 13913 Kč a procentní výměra = 13913 x 0,66 = 9183 Kč)

  Shrnuto - Při obdobných odvodech by šlo v r. 2017 o průměrný důchod. Dobrovolné navýšení odvodů důchodového pojištění přitom nemá valný smysl, protože navyšování přes přes redukční hranici zvýší důchod jen o pár desetikorun. Například zvýšení osobního vyměřovacího základu o 500 Kč (což odpovídá u uvedeného příkladu navýšení pojistného o 1500 Kč/měs. po dobu deseti let) by zvýšilo důchod jen o cca 86 Kč ;-). Je tedy lépe si vedle povinného státního "pilíře" ještě založit nějaký spořicí produkt (důchodové spoření, životní důchodové pojištění a pod.), kde bude nějaká rozumná návratnost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).