Hlavní navigace

Jak mě "berňák" převezl

6. 1. 2003
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jsem povahy "české", tj. snažím se vyhnout placení daní, jak jen to jde. Velkou část svojí energie vydám na vymýšlení všemožných fint. Musím se přiznat, že většina z nich je úspěšných. Ovšem i Finanční úřad má někdy svůj den!

Co tedy rozhodně nezkoušejte:
V obchodním jmění podnikatele jsme měli vložen starý automobil, který jsme používali pro podnikání. Řádně jsme platili silniční daň. Po určité době jsme si pořídili úplně nový silnější automobil, který stejně jako ten starý měl dieselový motor.

Nechtěli jsme platit větší silniční daň a koumali jsme, zda má Finanční úřad možnost zjistit, že užíváme automobil, na který je uvalena vyšší sazba silniční daně, pokud starý automobil odhlásíme od povinného ručení, ale budeme stále platit silniční daň v nižší výši.

Šlo nám o to, abychom i nadále mohli uplatňovat účtenky od pohonných hmot. Po dlouhé úvaze jsme dospěli k názoru, že finanční úřad nemá možnost zjistit, že došlo ke změně vozidla, pokud mu to dopravní inspektorát neřekne.

Účto_tip_změny21

To jsme ovšem netušili, že už začíná fungovat tzv. informační povinnost. Příslušný dopravní inspektorát každý měsíc posílá seznam všech odhlášených automobilů z povinného ručení. Takže pokud vás také něco podobného napadlo, snažte se to dát co nejdříve do pořádku.

Řešení není složité: dodatečným zápisem vložte nový automobil do obchodního jmění a doplaťte rozdíl silniční daně.

Anketa

Snažíte se vyhnout daňové povinnosti?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).