Hlavní navigace

Jak mě "berňák" převezl

Martina Vohnoutová

Jsem povahy "české", tj. snažím se vyhnout placení daní, jak jen to jde. Velkou část svojí energie vydám na vymýšlení všemožných fint. Musím se přiznat, že většina z nich je úspěšných. Ovšem i Finanční úřad má někdy svůj den!

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Co tedy rozhodně nezkoušejte:
V obchodním jmění podnikatele jsme měli vložen starý automobil, který jsme používali pro podnikání. Řádně jsme platili silniční daň. Po určité době jsme si pořídili úplně nový silnější automobil, který stejně jako ten starý měl dieselový motor.

Nechtěli jsme platit větší silniční daň a koumali jsme, zda má Finanční úřad možnost zjistit, že užíváme automobil, na který je uvalena vyšší sazba silniční daně, pokud starý automobil odhlásíme od povinného ručení, ale budeme stále platit silniční daň v nižší výši.

Šlo nám o to, abychom i nadále mohli uplatňovat účtenky od pohonných hmot. Po dlouhé úvaze jsme dospěli k názoru, že finanční úřad nemá možnost zjistit, že došlo ke změně vozidla, pokud mu to dopravní inspektorát neřekne.

Tip Měšec I. fáze daně

To jsme ovšem netušili, že už začíná fungovat tzv. informační povinnost. Příslušný dopravní inspektorát každý měsíc posílá seznam všech odhlášených automobilů z povinného ručení. Takže pokud vás také něco podobného napadlo, snažte se to dát co nejdříve do pořádku.

Řešení není složité: dodatečným zápisem vložte nový automobil do obchodního jmění a doplaťte rozdíl silniční daně.

Anketa

Snažíte se vyhnout daňové povinnosti?

59 %
33 %
8 %
Odpovědělo 135 čtenářů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).