Hlavní navigace

Jak do Řecka na dovolenou během krize?

1. 7. 2015
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Letní sezóna v Řecku bude plná dobrodružství. Pokud se o ni nechcete ochudit, poradíme vám, jak si ji úspěšně užít v dobrém slova smyslu.

Letní dovolená v sezóně roku 2015 bude v Řecku s adrenalinovou příchutí. Řekové jsou nespokojeni se současnou situací a jen obtížně lze předvídat, co přinesou nejbližší dny. Tyto řádky proto autor píše ze svých zkušeností častých cest do Řecka pozemní cestou.

Cestujete s cestovní kanceláří

Pokud jste pro cestu na dovolenou do Řecka zvolili cestovní kancelář, případné problémy se vašeho již zaplaceného pobytu nedotknou. Většina klientů směřujících na dovolenou do Řecka má služby zaplacené předem u cestovní kanceláře a čerpá stravování v plánu all inclusive či jako polopenzi. Také další služby, jako jsou fakultativní výlety nebo zapůjčení auta, je vhodné objednat předem u cestovní kanceláře, potvrzuje Hynek Špinar, tiskový mluvčí cestovní kanceláře ČEDOK.

Rezervaci ubytování provádíte přes internet

Pokud rezervaci ubytování provádíte předem nebo až na místě pomocí rezervačních portálů nebo pomocí tržiště Airbnb, ani v tomto případě se nemusíte příliš trápit, že by vás ubytovatel kvůli řecké krizi odmítl. Platby za ubytování se provozovatelům vyplácejí bezhotovostně a odmítnutím poskytnutí služeb by si provozovatel významně poškodil reputaci u rezervačního portálu. Navíc jeho prostřednictvím byste mohli služby následně reklamovat či si na ubytovatele stěžovat.

Cestujete autem

Cesta autem do Řecka na první pohled může připadat nesmírně únavná a daleká, jenže vyjma stokilometrového úseku mezi Srbskem a Makedonií (kde mj. také staví dálnici) stále jedete po dálnici nebo dvouproudové silnici. Klidnou jízdou v režimu silničních limitů se dá např. z Ostravy do Nea Vrasny na severu Řecka dojet za 16–18 hodin (cca 1500 km).

Řecká krize však cestovatelům autem může připravit nepříjemná překvapení, kterým lze snadno předejít.

Anketa

Jeli byste na dovolenou během letošní (2015) krize v Řecku?

26 %
57 %
17 %
Odpovědělo 143 čtenářů.

Řecká krize vs. cestování a peníze ve zkratce

 • Platebními kartami vydanými mimo Řecko lze teoreticky vybírat hotovost v řeckých bankomatech bez omezení. Prakticky narazíte na problém, že hotovost v bankomatu již nebude.
 • Ve značkových obchodních sítích s platebními kartami stále bez potíží zaplatíte.
 • Na čerpacích stanicích kromě bankovních karet můžete využít i palivové karty (Routex, Euroshell).
 • Na řecký ostrov jeďte zásadně s větší hotovostí.
 • Při cestě autem mějte dost paliva, abyste se během případného zhoršení krize dostali do nejbližšího sousedního státu, a alespoň 100 EUR jako železnou zásobu.
 • Pro léto 2015 počítejte obecně raději s větší hotovostí do Řecka, na platební karty se nespoléhejte.
 • Při potřebě větší hotovosti si ji můžete během pár minut nechat zaslat z Česka přes rychlé služby zasílání peněz. Najděte si předem výplatní místa podle okolí, kde se budete zdržovat.
 • S hotovostí si v Řecku stále užijete pěknou dovolenou.
 • Hotovost můžete ztratit nebo ji vám někdo může ukrást. Myslete na to.
 • Pokud se (na cokoli a kohokoli) naštvou řečtí celníci a začnou stávkovat na hranicích, jste v pasti a uvíznete na nich, případně na letišti. A už se to stalo.
 • Pokud do Řecka jedete autem, sledujte diskuzní fórum Řecko-autem. Dozvíte se na něm aktuální informace nejen z cesty, ale i z míst pobytu.

Tankování pohonných hmot

Při cestě do Řecka autem směrem z Makedonie natankujte pohonné hmoty na čerpacích stanicích buď na sjezdu do města Gevgelija (ČS Okta), nebo pokud jej minete, tak ještě před řeckými hranicemi. Můžete bez obav o kvalitu pohonných hmot tankovat naftu, benzín i LPG a zaplatit jej platební kartou.

V Řecku značkové čerpací stanice stále akceptují platební karty (typicky BP, EKO, Shell). V sítí čerpacích stanic BP můžete využít palivové karty Routex, v síti Shell karty Euroshell. Přesto buďte připraveni na možné problémy. Pokud vám čerpací stanice palivovou kartu nepřijme, je to jen a jen váš problém. OMV neodpovídá zákazníkovi za to, že obchodní místo nepřijme z jakéhokoliv důvodu kartu. Odmítnutí karty je zákazník povinen vyřídit přímo s příslušným obchodním místem, píše se v obchodních podmínkách palivových karet OMV.

Problém však nastane, když vám Řek řekne slovo „problem“ a v souvislosti s platebními kartami jej v následujících týdnech můžete slyšet častěji. Zatímco „před krizí 2015“ neakceptace karet jinak označeného obchodního místa často souvisela s leností vyřešit z nějakého důvodu nefunkční terminál nebo s neznalostí obsluhy, nyní může být za neakceptací karet reálná obava, že obchodník své peníze tak rychle neuvidí. To se vám může přihodit zvláště v menších lokálních obchodech nebo u ubytovatelů, kteří jinak platební karty akceptují.

V obchodních řetězcích Lidl či Carrefour, které jsou v Řecku velmi rozšířené i v letoviscích, byste ani v této krizi neměli narazit na potíže s akceptací karet.

Platební karty a případná změna z eura na drachmu

Na možné změny platebního systému v Řecku, o kterých se již delší dobu v médiích spekuluje, reaguje i Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko: Asociace Visa Europe sice nemůže spekulovat o tom, co vše se v Řecku v následujících dnech a týdnech stane, naopak může potvrdit, že v současnosti platby v Řecku fungují jako obvykle a pomocí Visa karet lidé stále mohou platit rychle, bezpečně a pohodlně. Visa pravidelně mění, přidává nebo odstraňuje měny ze svých systémů. Když se určitá země rozhodne opustit dosavadní měnu, uděláme kroky vedoucí k odstranění staré a přidání nové měny do našich platebních systémů. To znamená, že systém pro zpracování plateb pracuje stále stejně. Přestože události, které se v Řecku nyní dějí, jsou mimo naši kontrolu, je  asociace Visa Europe připravena spolupracovat se všemi příslušnými stranami, aby pomohla zajistit rychlý přechod na novou měnu s minimálním možným narušením komfortu pro spotřebitele i obchodníky.

Zatím všechny systémy funguji standardně a co se týče omezení akceptace platebních karet pro jejich držitele, to je věcí řeckých bank. Pokud mají obchodníci v provozovně vylepeno logo MasterCard, měli by přijímat platební karty a žádná omezení by platit neměla. Může se ale stát, že bankomaty nebudou mít dostatek hotovosti, řekl na dotaz Měšce Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard pro Českou republiku. I v této krizové situaci, pokud je platba autorizovaná, obchodník dostane zaplaceno, takže nemá důvod kartu odmítnout, doplňuje Lukeš.

V případě, že by Řecko přijalo zpět drachmu a clearingové centrum bude tuto měnu podporovat, pak se transakce standardně přepočítá z nové měny. Hlavní ale je, jaký bude případně stanovený výměnný kurz. Ten může být pevný nebo plovoucí, podle situace na trhu, resp. podle oficálního termínu přepočítání na euro, který by pak byl stanoven, vysvětluje další postup Tomáš Kelemen, finanční manažer společnosti Diners Club CS.

Jinou věcí je však strach obchodníků z možného bankrotu Řecka a zpětného přejetí drachmy. Pokud by k tomu došlo, vklady v bankách, které jsou nyní v eurech, by se jim znehodnotily. Přestože by jim stále chodily proplacené transakce za použití platební karty, výrazně by na nich tratili nehledě na to, že k penězům by se nemuseli dostat brzy. Tento strach z neznáma a obavy z nedostatku hotovosti je vede k tomu, že raději budou přijímat jen eura v hotovosti.

Anketa

Jak se chystáte v Řecku během dovolené platit?

Kam pro hotovost

Zatímco držitelé platebních karet vydaných řeckými vydavateli mohou nově vybírat hotovost jen do výše 60 EUR denně, držitelů karet vydaných mimo Řecko se toto omezení netýká. Jenže můžete a asi i narazíte na jednodušší problém: v bankomatu žádná hotovost už nebude.

Máte tři snadné cesty, jak se k hotovosti dostat. Buď si ji přivezete s sebou již z Česka, nebo si ji vyberete z bankomatu po cestě do Řecka (např. v Rakousku, Slovensku), anebo si ji v nouzi necháte zaslat z Česka pomocí rychlých služeb posílání peněz.

V Řecku již bohužel nepůsobí PayLink, tedy značková služba Western Union. Či přesněji, její služby jsou pozastaveny. Můžete však stále využít konkurenční MoneyGram nebo MoneyPolo. Výhodou posledně jmenované společnosti je, že převod můžete provést v klidu od počítače a nemusíte hledat agenta. Musíte ale projít identifikací a naskenovat své osobní doklady.

Mezi komplikovanější cesty zajištění hotovosti pak patří využití služeb českého konzulátu či zastupitelství nebo služby asistenční společnosti v rámci cestovního pojištění.

skoleni_29_6

S dostatečnou zásobou hotovosti se nemusíte bát, že byste neměli na zaplacení útraty v restauraci či místním obchodě. V případě, že cestujete na jakýkoli řecký ostrov, bez hotovosti ale nevyjíždějte, na ostrově ji už možná nevyberete. Menší komplikace může nastat, pokud budete cestovat autem a dostanete se vlivem omezené akceptace karet do finanční tísně. Vždy byste měli mít u sebe nouzovou hotovost cca 100 EUR, abyste mohli natankovat plnou nádrž a dojet do nejbližší sousední země (Albánie, Bulharska, Makedonie – F.Y.R.O.M. či Turecka).

Takže pěknou dovolenou!

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).