Všude se argumentuje, že cena plynu na burze se skokově zpětinásobila a proto teď společnosti končí a lidi musí přejít k DPI. Ano, platil jsem 600 Kč/MWh a nyní má DPI 3000 Kč/MWh. Ale když se podívám na burzu s vývojem za poslední rok:
https://www.kurzy.cz/komodity/zemni-plyn-graf-vyvoje-ceny/1MWh-czk-1-rok
Tak vidím, že cena vzrostla z 200 Kč/MWh na aktuálních 400 Kč/MWh. Tj. "jen" 2x tolik, což odpovídá i situaci v roce 2020, kdy bylo výhodné nakupovat v létě za 140 Kč/MWh, ale v říjnu 2020 byla cena na 270Kč/MWh.
Buď mi něco uniká, nebo to zdůvodnění burzou moc nesedí. Docela by mě zajímalo, co ERÚ tedy zkoumá, aneb z jakých dalších nákladů, vázaných na spotřebu, se ta cena skládá. Náklady na administrativní činnosti se předpokládám neliší, pokud odeberu 2 MWh nebo 40 MWh za rok. Navíc třeba Innogy si na administrativní úkony spojené s DPI udělala speciální ceník, takže tyhle náklady kompenzují samostatně.
tady se ve třech minutách dovíte vše , já jen dodám že zřejmě spuštěním NORD 2 se situace vrátí na původní možná i níže proto si pár spekulantů rozhodlo si ještě namastit kapsu do toho absolutní neodborníky v eu , flákače u nás , a bezzubá ERÚ aj. a bylo vymalováno akce začíná na 2min45 https://www.youtube.com/watch?v=6AMsG5DDVkQ&lc=z22jdbu55obsgz2flacdp43a3tpg4y2ea3fr4gsdt0pw03c010c
Ale Vás nemusí zajímat jaká je cena zemního plynu v US, ale jaká je cena na našem trhu:
https://www.kurzy.cz/komodity/pxe-zemni-plyn-graf-vyvoje-ceny/
a
http://pxe.cz/On-Line/Gas/