Vláda rozhodla o zrušení druhého pilíře důchodového systému. K jeho ukončení by mělo dojít v lednu 2016. Důchodová komise, kterou pro otázky řešení podoby důchodového systému ustanovila současná vláda, navrhla postup, jak by k tomu mělo dojít.
Ministerstvo práce a sociálních věci se nyní chce zaměřit na hledání řešení, které by stabilizovalo důchodový systém.
Malý zájem, velká díra v rozpočtu
Druhý pilíř důchodového systému fungoval od roku 2013. Jeho účastníkům sem byla vyváděna tři procenta z odvodů, která by jinak putovala do pilíře prvního (průběžného). K těm ještě bylo nutné posílat další dvě procenta z disponibilního příjmu. To vše na individuální účet u penzijní společnosti, která se snažila peníze podle zvolené investiční strategie zhodnotit.
Možnosti spořit ve druhém pilíři využilo celkem přes 83 000 lidí. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové za nízkým zájmem stál fakt, že podmínky nahrávaly spíše mladším lidem s vyššími příjmy. Svůj podíl na váhání se vstupem do druhého pilíře měla ale i tehdejší opozice, která od počátku tvrdila, že dostane-li se k moci, tak jej zruší.
Co teď a co potom?
V současnosti stále platí, že je možné ještě do druhého pilíře vstoupit. Jak by mělo ukončování probíhat?
Od ledna 2016 by mělo dojít k zastavení plateb do druhého pilíře a ukončena by byla také registrace nových smluv.
Do konce března 2016 by měly informovat penzijní společnosti střadatele o ukončení fondu.
Od července 2016 by došlo k ukončení povolení k provozování důchodového spoření a zahájení likvidace důchodových fondů.
Do konce září 2016 by si měli účastníci druhého pilíře zvolit, jak naloží s naspořenými prostředky a oznámit to penzijní společnosti.
Do konce roku 2016 by mělo dojít k vypořádání prostředků účastníků, kteří včas zareagovali na výzvu penzijní společnosti.
Poté by penzijní společnosti zasílaly nevypořádané prostředky na svodný účet u Finanční správy. V případě, že byste se zapomněli a neozvali se s tím, jak chcete peníze vyplatit, budete si o ně muset požádat finanční úřad.
Penzijní společnosti totiž s převodem zbylých prostředků poskytnou i identifikační údaje účastníků a informace o tom, jaká částka na kterého poplatníka připadá. Finanční správa pak prostředky rozdělí a zašle na příslušné finanční úřady, kde budou vedeny na osobních daňových účtech poplatků. Prostředky se pak budou chovat jako standardní přeplatek na dani a v případě daňových nedoplatků mohou být použity na jejich úhradu. Pokud dluhy na daních mít nebudete, můžete si o peníze požádat.
Pokud byste si o vratitelný přeplatek nepožádali svůj finanční úřad do šesti let, stanou se příjmem státního rozpočtu.
Náklady současné a budoucí
Kromě nízkého zájmu současná vláda, která se ke zrušení druhého pilíře zavázala v koaliční smlouvě, argumentuje proti druhému pilíři také jeho vysokou nákladovostí. Druhý pilíř byl prosazen s tím, že má pomoci veřejnému pilíři, ale skutečnost je jiná. Vloni druhý pilíř odsál z veřejného pilíře více než 250 milionů korun a letos by to mělo být podle odhadů 700 milionů,
uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
Případně spuštění dalšího projektu, který by měl stávající důchodový systém reformovat, s sebou ale přinese další počáteční náklady. Kromě toho rušení druhého pilíře bude znamenat pro státní kasu další výdaje. Zrušení důchodového spoření si vyžádá náklady na straně Finanční správy a orgánů sociálního zabezpečení odhadované v řádu desítek mil. Kč.,
uvádí návrh Odborné komise pro důchodovou reformu.
Kromě toho má ministryně Marksová v plánu vracet účastníkům druhého pilíře to, co do něj vložili (ať už se jedná o odvod z hrubé mzdy nebo částky, které odvedl na individuální účet zaměstnavatel). Pokud by se v krátkém horizontu penzijním společnostem podařilo část úspor nevhodnou investicí znehodnotit, doplatí na to státní kasa.
Nelze pominout ani fakt, že jednotlivé penzijní společnosti na transformaci fondů vynaložily prostředky v řádech desítek až set milionů korun a úplně zbytečně. Další budou muset vynakládat v souvislosti s rušením druhého pilíře. Bylo by s podivem, kdyby se žádná nepokusila na státu zahojit třeba i s pomocí arbitráže. Čtěte více: Kolik bude stát penzijní reforma samotné fondy?
Co máte na výběr?
Pokud jste spořili ve druhém pilíři, budete mít na výběr ze tří možností, jak s vyplacenými penězi naložit.
V případě, že nebudete chtít, aby vám byl krácen starobní důchod z prvního pilíře, budete do něj muset zpět poslat tři procenta z měsíčního platu, která se vám místo do průběžného pilíře vyváděla do pilíře druhého. Důchod by se vám krátil použitím procentní výměry ve výši 1,2 místo 1,5 za měsíce účasti v systému důchodového spoření.
Další možností je převedení úspor na svůj účet do třetího pilíře a tou poslední je výplata peněz na vámi zvolený účet nebo složenkou.
Z toho vyplývá, že penzijní společnosti musíte v reakci na výzvu nahlásit:
- číslo účtu, na který by měly být vypláceny vaše úspory, nebo
- identifikátory smlouvy ve III. pilíři včetně čísla příslušného účtu penzijní společnosti, nebo
- adresu pro zaslání poštovní poukázky.
V případě, že by došlo k úmrtí účastníka druhého pilíře ještě před tím, než získá prostředky zpět, stanou se předmětem dědického řízení.