Hlavní navigace

Jak bude probíhat ukončování druhého pilíře?

18. 11. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Důchodová komise navrhla, jakým způsobem by měl být ukončen druhý pilíř. Podívejte se na harmonogram a možnosti, které jeho účastníci dostanou.

Vláda rozhodla o zrušení druhého pilíře důchodového systému. K jeho ukončení by mělo dojít v lednu 2016. Důchodová komise, kterou pro otázky řešení podoby důchodového systému ustanovila současná vláda, navrhla postup, jak by k tomu mělo dojít. 

Ministerstvo práce a sociálních věci se nyní chce zaměřit na hledání řešení, které by stabilizovalo důchodový systém. 

Malý zájem, velká díra v rozpočtu

Druhý pilíř důchodového systému fungoval od roku 2013. Jeho účastníkům sem  byla vyváděna tři procenta z odvodů, která by jinak putovala do pilíře prvního (průběžného). K těm ještě bylo nutné posílat další dvě procenta z disponibilního příjmu. To vše na individuální účet u penzijní společnosti, která se snažila peníze podle zvolené investiční strategie zhodnotit. 

Možnosti spořit ve druhém pilíři využilo celkem přes 83 000 lidí. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové za nízkým zájmem stál fakt, že podmínky nahrávaly spíše mladším lidem s vyššími příjmy. Svůj podíl na váhání se vstupem do druhého pilíře měla ale i tehdejší opozice, která od počátku tvrdila, že dostane-li se k moci, tak jej zruší.

Co teď a co potom?

V současnosti stále platí, že je možné ještě do druhého pilíře vstoupit. Jak by mělo ukončování probíhat?

Od ledna 2016 by mělo dojít k zastavení plateb do druhého pilíře a ukončena by byla také registrace nových smluv.

Do konce března 2016 by měly informovat penzijní společnosti střadatele o ukončení fondu. 

Od července 2016 by došlo k ukončení povolení k provozování důchodového spoření a zahájení likvidace důchodových fondů.

Do konce září 2016 by si měli účastníci druhého pilíře zvolit, jak naloží s naspořenými prostředky a oznámit to penzijní společnosti.

Do konce roku 2016 by mělo dojít k vypořádání prostředků účastníků, kteří včas zareagovali na výzvu penzijní společnosti.

Poté by penzijní společnosti zasílaly nevypořádané prostředky na svodný účet u Finanční správy. V případě, že byste se zapomněli a neozvali se s tím, jak chcete peníze vyplatit, budete si o ně muset požádat finanční úřad.

Penzijní společnosti totiž s převodem zbylých prostředků poskytnou i identifikační údaje účastníků a informace o tom, jaká částka na kterého poplatníka připadá. Finanční správa pak prostředky rozdělí a zašle na příslušné finanční úřady, kde budou vedeny na osobních daňových účtech poplatků. Prostředky se pak budou chovat jako standardní přeplatek na dani a v případě daňových nedoplatků mohou být použity na jejich úhradu. Pokud dluhy na daních mít nebudete, můžete si o peníze požádat. 

Pokud byste si o vratitelný přeplatek nepožádali svůj finanční úřad do šesti let, stanou se příjmem státního rozpočtu.

Náklady současné a budoucí

Kromě nízkého zájmu současná vláda, která se ke zrušení druhého pilíře zavázala v koaliční smlouvě, argumentuje proti druhému pilíři také jeho vysokou nákladovostí. Druhý pilíř byl prosazen s tím, že má pomoci veřejnému pilíři, ale skutečnost je jiná. Vloni druhý pilíř odsál z veřejného pilíře více než 250 milionů korun a letos by to mělo být podle odhadů 700 milionů, uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. 

Případně spuštění dalšího projektu, který by měl stávající důchodový systém reformovat, s sebou ale přinese další počáteční náklady. Kromě toho rušení druhého pilíře bude znamenat pro státní kasu další výdaje. Zrušení důchodového spoření si vyžádá náklady na straně Finanční správy a orgánů sociálního zabezpečení odhadované v řádu desítek mil. Kč., uvádí návrh Odborné komise pro důchodovou reformu.

Kromě toho má ministryně Marksová v plánu vracet účastníkům druhého pilíře to, co do něj vložili (ať už se jedná o odvod z hrubé mzdy nebo částky, které odvedl na individuální účet zaměstnavatel). Pokud by se v krátkém horizontu penzijním společnostem podařilo část úspor nevhodnou investicí znehodnotit, doplatí na to státní kasa.

Nelze pominout ani fakt, že jednotlivé penzijní společnosti na transformaci fondů vynaložily prostředky v řádech desítek až set milionů korun a úplně zbytečně. Další budou muset vynakládat v souvislosti s rušením druhého pilíře. Bylo by s podivem, kdyby se žádná nepokusila na státu zahojit třeba i s pomocí arbitráže. Čtěte více: Kolik bude stát penzijní reforma samotné fondy?

Co máte na výběr?

Pokud jste spořili ve druhém pilíři, budete mít na výběr ze tří možností, jak s vyplacenými penězi naložit.

V případě, že nebudete chtít, aby vám byl krácen starobní důchod z prvního pilíře, budete do něj muset zpět poslat tři procenta z měsíčního platu, která se vám místo do průběžného pilíře vyváděla do pilíře druhého. Důchod by se vám krátil použitím procentní výměry ve výši 1,2 místo 1,5 za měsíce účasti v systému důchodového spoření.

Další možností je převedení úspor na svůj účet do třetího pilíře a tou poslední je výplata peněz na vámi zvolený účet nebo složenkou. 

Z toho vyplývá, že penzijní společnosti musíte v reakci na výzvu nahlásit: 

  • číslo účtu, na který by měly být vypláceny vaše úspory, nebo 
  • identifikátory smlouvy ve III. pilíři včetně čísla příslušného účtu penzijní společnosti, nebo
  • adresu pro zaslání poštovní poukázky. 

V případě, že by došlo k úmrtí účastníka druhého pilíře ještě před tím, než získá prostředky zpět, stanou se předmětem dědického řízení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).