Hlavní navigace

Jak bude probíhat ukončování druhého pilíře?

18. 11. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Důchodová komise navrhla, jakým způsobem by měl být ukončen druhý pilíř. Podívejte se na harmonogram a možnosti, které jeho účastníci dostanou.

Vláda rozhodla o zrušení druhého pilíře důchodového systému. K jeho ukončení by mělo dojít v lednu 2016. Důchodová komise, kterou pro otázky řešení podoby důchodového systému ustanovila současná vláda, navrhla postup, jak by k tomu mělo dojít. 

Ministerstvo práce a sociálních věci se nyní chce zaměřit na hledání řešení, které by stabilizovalo důchodový systém. 

Malý zájem, velká díra v rozpočtu

Druhý pilíř důchodového systému fungoval od roku 2013. Jeho účastníkům sem  byla vyváděna tři procenta z odvodů, která by jinak putovala do pilíře prvního (průběžného). K těm ještě bylo nutné posílat další dvě procenta z disponibilního příjmu. To vše na individuální účet u penzijní společnosti, která se snažila peníze podle zvolené investiční strategie zhodnotit. 

Možnosti spořit ve druhém pilíři využilo celkem přes 83 000 lidí. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové za nízkým zájmem stál fakt, že podmínky nahrávaly spíše mladším lidem s vyššími příjmy. Svůj podíl na váhání se vstupem do druhého pilíře měla ale i tehdejší opozice, která od počátku tvrdila, že dostane-li se k moci, tak jej zruší.

Co teď a co potom?

V současnosti stále platí, že je možné ještě do druhého pilíře vstoupit. Jak by mělo ukončování probíhat?

Od ledna 2016 by mělo dojít k zastavení plateb do druhého pilíře a ukončena by byla také registrace nových smluv.

Do konce března 2016 by měly informovat penzijní společnosti střadatele o ukončení fondu. 

Od července 2016 by došlo k ukončení povolení k provozování důchodového spoření a zahájení likvidace důchodových fondů.

Do konce září 2016 by si měli účastníci druhého pilíře zvolit, jak naloží s naspořenými prostředky a oznámit to penzijní společnosti.

Do konce roku 2016 by mělo dojít k vypořádání prostředků účastníků, kteří včas zareagovali na výzvu penzijní společnosti.

Poté by penzijní společnosti zasílaly nevypořádané prostředky na svodný účet u Finanční správy. V případě, že byste se zapomněli a neozvali se s tím, jak chcete peníze vyplatit, budete si o ně muset požádat finanční úřad.

Penzijní společnosti totiž s převodem zbylých prostředků poskytnou i identifikační údaje účastníků a informace o tom, jaká částka na kterého poplatníka připadá. Finanční správa pak prostředky rozdělí a zašle na příslušné finanční úřady, kde budou vedeny na osobních daňových účtech poplatků. Prostředky se pak budou chovat jako standardní přeplatek na dani a v případě daňových nedoplatků mohou být použity na jejich úhradu. Pokud dluhy na daních mít nebudete, můžete si o peníze požádat. 

Pokud byste si o vratitelný přeplatek nepožádali svůj finanční úřad do šesti let, stanou se příjmem státního rozpočtu.

Náklady současné a budoucí

Kromě nízkého zájmu současná vláda, která se ke zrušení druhého pilíře zavázala v koaliční smlouvě, argumentuje proti druhému pilíři také jeho vysokou nákladovostí. Druhý pilíř byl prosazen s tím, že má pomoci veřejnému pilíři, ale skutečnost je jiná. Vloni druhý pilíř odsál z veřejného pilíře více než 250 milionů korun a letos by to mělo být podle odhadů 700 milionů, uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. 

Případně spuštění dalšího projektu, který by měl stávající důchodový systém reformovat, s sebou ale přinese další počáteční náklady. Kromě toho rušení druhého pilíře bude znamenat pro státní kasu další výdaje. Zrušení důchodového spoření si vyžádá náklady na straně Finanční správy a orgánů sociálního zabezpečení odhadované v řádu desítek mil. Kč., uvádí návrh Odborné komise pro důchodovou reformu.

Kromě toho má ministryně Marksová v plánu vracet účastníkům druhého pilíře to, co do něj vložili (ať už se jedná o odvod z hrubé mzdy nebo částky, které odvedl na individuální účet zaměstnavatel). Pokud by se v krátkém horizontu penzijním společnostem podařilo část úspor nevhodnou investicí znehodnotit, doplatí na to státní kasa.

Nelze pominout ani fakt, že jednotlivé penzijní společnosti na transformaci fondů vynaložily prostředky v řádech desítek až set milionů korun a úplně zbytečně. Další budou muset vynakládat v souvislosti s rušením druhého pilíře. Bylo by s podivem, kdyby se žádná nepokusila na státu zahojit třeba i s pomocí arbitráže. Čtěte více: Kolik bude stát penzijní reforma samotné fondy?

Co máte na výběr?

Pokud jste spořili ve druhém pilíři, budete mít na výběr ze tří možností, jak s vyplacenými penězi naložit.

V případě, že nebudete chtít, aby vám byl krácen starobní důchod z prvního pilíře, budete do něj muset zpět poslat tři procenta z měsíčního platu, která se vám místo do průběžného pilíře vyváděla do pilíře druhého. Důchod by se vám krátil použitím procentní výměry ve výši 1,2 místo 1,5 za měsíce účasti v systému důchodového spoření.

Další možností je převedení úspor na svůj účet do třetího pilíře a tou poslední je výplata peněz na vámi zvolený účet nebo složenkou. 

Z toho vyplývá, že penzijní společnosti musíte v reakci na výzvu nahlásit: 

  • číslo účtu, na který by měly být vypláceny vaše úspory, nebo 
  • identifikátory smlouvy ve III. pilíři včetně čísla příslušného účtu penzijní společnosti, nebo
  • adresu pro zaslání poštovní poukázky. 

V případě, že by došlo k úmrtí účastníka druhého pilíře ještě před tím, než získá prostředky zpět, stanou se předmětem dědického řízení.

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).