Hlavní navigace

Investice jako hra?

24. 8. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Dnes nás každý láká, abychom mu svěřili peníze, že nám je zhodnotí. Podívejme se na investice do akcií, fondů a komodit. Z čeho mají vlastně plynout naše výhody?

Investice do akcií a komodit mi připomínají trochu karty hrané o peníze a investoři hráče. Hraji velmi rád a hodně bridž, a když jsem byl v Londýně, navštívil jsem několikrát bridžový klub, kde se hraje o peníze. Tam jsem potkal dva základní typy hráčů. 

Perpetuum mobile?

Jedním z nich jsou ti, kteří tam chodí pro zábavu a kteří celkem shodně tvrdí, že občas vyhrají a občas prohrají, ale celkově jsou asi maličko plus (mimochodem, jsem celkově maličko plus, ale přesně to nevím) a druzí (těch je velmi málo) to jsou profíci, kteří se tím živí. Je to takové perpetuum mobile na peníze – všichni jsou na tom dobře – hráči, profíci a klub, který má ještě také procenta. Zajímavé. Čtěte také: Jak nejlépe investovat 100 000 Kč na jeden rok?

A velmi podobné je to se sázkaři, kteří sází na výsledky sportovních zápasů. Také všichni svorně tvrdí, že jejich hra (sázky) jim trochu vynáší a v nejhorším, že jsou na nule. A také je tu malinká část těch, kteří se tím živí, a sázkové společnosti, které si berou svá procenta. Další perpetuum mobile.

Proč vidím podobnost s investicemi do akcií a komodit? Tam je to velmi podobné. Také velká množina investorů, kteří trochu vydělávají (myslím tím vyšší výnosy než je inflace či termínované vklady), část, kteří vydělávají hodně, a hlavně obchodníci, kteří neustále berou svá procenta.

Můžeme vydělat na akciích či komoditách?

Vezměme si investice do komodit. Na tom přece můžeme vydělat – vidíme, že cena pšenice teď poroste, protože se jí urodilo méně, a další podobné perfektní tipy. Abychom na investici do komodit získali, musí se ale najít druhá strana, která na ní ztratí. Jsme opravdu lepší než průměr a podaří se nám lépe „hrát“ než ostatním? Vyhrává obvykle jen zhruba 5 % nejlepších a ostatní to platí. Jsme mezi nimi? Obávám se, že tak dobrý nejsem a radši to nebudu zkoušet. Dlouhodobě ceny komodit rostou, ale rostou víceméně stejně rychle, jak roste inflace. Čtěte více: Zlato – dobrá nebo špatná investice?

A co investice do akcií? Tam je to trochu jiné, protože za akciemi jsou opravdové firmy, které dlouhodobě obvykle profitují a část svého zisku (některé) vyplácejí investorům. Celkový růst cen akcií můžeme nejlépe vidět na tzv. indexech, což jsou vybrané nejlepší firmy na dané burze v daném poměru.

Když nakoupíme příslušné akcie, celkově se nám bude chovat výnos stejně jako index. Hlavní co určuje ceny akcií, ale není výkon jednotlivých firem, je to hra mezi jednotlivými investory. A v této hře opět ten, kdo není mezi nejlepšími, tahá za kratší provaz, což znamená, že jeho výnosy nejsou tak vysoké.

Běžný investor nakupuje, když jde trh nahoru, ale nestihne to včas,  kupuje až později, a prodává, když jde trh dolů, a opět se zpožděním. Čím víc kupuje a prodává, tím dosahuje obvykle horších výsledků, protože poplatky za obchody mu seberou jeho případný zisk. Opět nejsem přesvědčen o svých schopnostech rozpoznat, kdy koupit a kdy prodat, a proto do toho nejdu. Čtěte také: Máte rádi hazard? Nemusíte do kasína, nakupujte na burze

Co počít?

A jak má investovat ten, kdo není duší hráč? Může uložit peníze na termínovaný vklad, ale ten výnos není nic moc.  Dokonce jsem přesvědčen, že když za ty peníze koupím tepelné čerpadlo, zateplím dům nebo vyměním okna, určitě získám mnohem víc než investicí do fondů s technickou úrokovou mírou – tj. 2,4 % p.a., a navíc ještě zhodnotím svoji nemovitost. Čtěte více: Tepelné čerpadlo: vyplatí se do něj investovat?

Protože nejsem ostřílený profík, mám potřebu investovat tak, abych tomu aspoň trochu rozuměl. Vypadá to skoro jako nereálný nárok „neprofíka“, ale v mém případě tady naštěstí takové investice jsou. 

Mám dům, vím, co mě stojí jeho provoz a údržba a také vím, jaká je jeho reálná hodnota a za kolik bych jej mohl prodat. Už je to nějaký čas, kdy jsem na některém serveru četl články o tom, jak je dobře, že v ČR končí nemovitostní fondy a přiznám se, že jsem příliš nechápal, proč je to podle autora dobře. Developeři pořád staví nové byty nebo domy a prodávají je, realitky pořád mají co prodávat a nemovitostní trh se i přes krizi nehroutí.

skoleni_29_6

Jak již mnozí tuší, mám na mysli nemovitostní fondy. Sám nemám na to, abych koupil polikliniku, kancelářskou budovu a kdo ví co ještě, a vybíral nájemné. Ale tyto fondy takto fungují a podle mého názoru je to dobře čitelná a stabilní investice. Za fondem stojí konkrétní nemovitosti, takže vím, do čeho investuji a nemusím se starat o nájemníky.

Je tady samozřejmě ještě jedna zcela zásadní investice, kterou nesmím opomenout, investice do sebe a svých nejbližších, do vzdělání (z toho můžete v budoucnosti hodně vytěžit), do zdraví (abyste si vůbec budoucnosti užili) a samozřejmě do splácení dluhů, kde jsou výnosem ušetřené úroky.

Autor článku

Několikrát v životě jsem naběhl na reklamní tvrzení finančních institucí a nakonec jsem platil víc a to i za něco, co jsem nikdy nepotřeboval.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).