Hlavní navigace

Internetové nakupování - pohodlné a levnější

10. 12. 2004
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

V dnešní době působí na našem trhu již mnoho internetových obchodů prakticky se všemi druhy zboží. Jaké poskytují služby a jak vám doručí zboží? Platí, že nákup na internetu je levnější než v kamenném obchodě? Kde nakoupíte nejlevněji a jak bezpečně zaplatíte?

Výhody a nevýhody internetového nakupování

Mezi zásadní výhody nákupu zboží po internetu patří jednoznačně úspora času, kdy zákazník nemusí trávit hodiny cestou do obchodu a zpátky, ale může si zboží v klidu objednat z pohodlí svého domu (případně z práce), a to je mu firmou doručeno až domů.

Jako nevýhodu lze chápat skutečnost, že zákazník nemá možnost si zboží „osahat“, a může mít tedy pocit, že v jistém smyslu kupuje „zajíce v pytli“. Na druhou stranu téměř všechny internetové obchody poskytují u zboží ze svého sortimentu náhledové obrázky

Protože už i na internetu je poměrně „těsno“ a konkurence přiostřuje, snaží se každá firma vycházet svým zákazníkům co nejvíce vstříc. Není úplnou nezvyklostí, když na stránkách internetového obchodu najdete kromě kontaktních e-mailů i ICQ čísla prodejců, takže se jich kdykoliv můžete zeptat na doplňkové informace, které vás zajímají.

Další skutečností, která určitě stojí za povšimnutí, jsou ceny v internetových obchodech. Ty mohou být až o desítky procent nižší než v obchodech normálních. Zde je důležité slovíčko „mohou“, protože mezi jednotlivými obchody jsou velké rozdíly, takže můžete nakoupit jak dráž, tak levněji. Obecně však platí, že nákup přes internet je jedním z nejlevnějších (občas lze nakoupit ještě levněji v různých akcích, které obchodníci nabízejí).

Jaké obchody lze na internetu najít

Internetové obchody, které u nás v současnosti působí, lze v zásadě rozdělit do dvou skupin. V té první najdete obchody zaměřené pouze na jednu vybranou skupinu zboží (např. veškeré vybavení počítačů, outdoor vybavení aj.) a v druhé skupině se vyskytují jakési moderní internetové tržnice, v nichž lze koupit téměř cokoliv na jednom místě. „Na jednom místě“ není tak úplně pravda, protože stránky většiny internetových tržnic slouží spíše jako rozcestník do jednotlivých obchůdků než jako stránky internetového hypermarketu.

Jako třetí kategorii by šlo uvést právě internetové hypermarkety, kdy na jedněch stránkách můžete nakoupit spoustu různých druhů zboží. Těchto obchodů je však velmi málo.

Jak probíhá takový internetový nákup

Nalezení správného obchodu

V tomto bodě se nákup přes internet příliš neliší od nákupu normálního. Jsou obchody, které najdete snadno, a jsou naopak obchůdky zastrčené, které sice mohou mít lepší ceny, ale najdou je pouze ti, kdo vědí, na jakou adresu jít.

K nalezení internetového obchodu lze použít například některý z vyhledávačů: Seznam nebo Atlas nabízí vyhledávání firem podle typu zboží a regionu, do Googlu stačí zadat například dotaz „internetový obchod“ a hned máte spousty možností, kam se jít podívat.

Výběr zboží

Pokud máte vybráno již od začátku a chcete se například pouze podívat, jestli nenajdete na internetu dané zboží levněji, stačí zadat jeho název do vyhledávače a mezi prvními deseti odkazy pohodlně najdete hned několik internetových obchodů, které toto zboží nabízí.

Naopak pokud jste se přišli podívat, co všechno dnešní trh v dané oblasti nabízí, většina internetových obchodů vám nabídne více či méně pohodlné procházení svou nabídkou. Zde bohužel platí, že rozdíly mezi jednotlivými obchody jsou obrovské.

Zatímco např. Alzasoft (obchod s počítači) má vizuálně velmi dobře zpracované stránky a orientovat se v nich může i člověk, který se v počítačích nevyzná, na internetové tržnici Vltava2000 je problém najít skoro cokoli (obzvláště když se pod odkazem potraviny – uzeniny skrývá obchod se sportovním zbožím).

Registrace

Předtím, než budete moci v daném obchodě zboží nakoupit, je potřeba se zaregistrovat. Obchodník po vás zpravidla bude chtít nějaké základní informace, jako je jméno (vaše nebo firmy), dodací adresa a kontakt (zpravidla e-mail).

Výsledkem registrace bude vaše přihlašovací jméno a heslo, které můžete použít pro jakékoliv nákupy v tomto obchodě (přihlašovací jméno a heslo vám zůstává i do budoucna, tudíž je vhodné si jej někam poznamenat, abyste se nemuseli registrovat při každé návštěvě znovu).

Zaplacení a převzetí zboží

Většina internetových obchodů umožňuje platby hotově či na dobírku při převzetí zboží, platbu kartou, eBankou nebo na fakturu. Některé obchody poskytují i možnost splácet zboží na splátky.

Způsobů dopravy je opět více. Můžete si zboží vyzvednout přímo ve skladu firmy (většina internetových obchodů má i svoji „kamennou“ pobočku), nechat si je poslat poštou (zpravidla kombinováno s platbou na dobírku), případně kurýrem. Některé obchody (například inernetová tržnice Internet Mall) mají i svoji vlastní rozvážkovou službu.

Cena za dopravu bývá zpravidla mezi 0 a 300 Kč (v závislosti na vzdálenosti a způsobu přepravy). Doručovací lhůty jsou v řádu dnů, takže pokud si v pondělí objednáte novou televizi, pravděpodobně ji v pátek již budete mít u sebe doma.

Vybrané internetové obchody

Obchody zde uvedené vám mohou sloužit jako jakási ukázka toho, co internet nabízí. V žádném případě se nejedná o vyčerpávající seznam.

Internetové tržnice:

Vltava – (www.vltava.cz)
Druh zboží: knihy, hudba, filmy, hry, parfumerie, sport, hodinky, počítače, elektronika.

Poznámka: Stránky jsou přehledné, vlastní dva kamenné obchody, jeden v Praze druhý v Brně. Počítače zde jsou spíše jako okrajové zboží.

123Shop – (www.123shop.cz)
Druh zboží: Bíle zboží, veškerá elektronika, oblečení.

Poznámka: Umožňuje vyhledávání zboží podle více parametrů. Vlastní jeden kamenný obchod v Říčanech u Prahy.

Internet Mall – (www.mall.cz)
Druh zboží: Bílé zboží, elektronika, domácí dílna, sport & outdoor, hudba, filmy, nábytek, knihy, hudební nástroje, sekačky, hračky, počítače.

Poznámka: Hlavní záběr je v bílém zboží. Např. počítače jsou pouze okrajové. Umožňuje platbu zboží na splátky. Stránky jsou přehledné, umožňuje hledání podle parametrů.

skoleni_29_6

Vltava 2000 – (www.vltava2000.cz)
Druh zboží: Prakticky cokoliv.

Poznámka: Stránky jsou velmi nepřehledné co do způsobu výběru zboží. Na druhou stranu je zde obrovský výběr v množství obchodů – tržnice jich pod sebou shromažďuje něco přes 300.

Obchody s jedním typem zboží (nebo jednou skupinou):

Elektronika:

Počítače:

Ostatní:

Anketa

Nakupujete na internetu?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).