Hlavní navigace

Havarijní pojištění majitele aut moc neláká, přitom může pomoci

10. 8. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Zatímco bez povinného ručení nesmí auto na silnici, havarijní pojištění je dobrovolné, ale někdy výrazně dražší. I proto jej lidé moc neuzavírají.

Každý majitel motorového vozidla musí mít dle zákona sjednané povinné ručení, bez platného pojištění auto nesmí na vozovku. Havarijní pojištění je však dobrovolné, a proto si ho k povinnému ručení sjednává podle statistik pouhá čtvrtina řidičů. Co když se vám ale stane dopravní nehoda v zahraničí?

Havarijní pojištění se řadí v České republice mezi pojistné produkty, které řidiči příliš nedoceňují. Mnozí z nich si totiž neuvědomují, že v rámci povinného ručení v případě dopravní nehody bude uhrazena škoda pouze na vozidle osoby, které způsobí nehodu, zatímco v případě havarijního pojištění bude škoda vyplacena i jim samotným. Tento produkt se vám vyplatí zejména v letních měsících, kdy plánujete dovolené v zahraničí, kde se vám taková nehoda může prodražit oproti ČR až několikanásobně. 

Co dělat při dopravní nehodě v zahraničí

Bezprostředně po dopravní nehodě je třeba zajistit místo nehody, zapnout varovná světla, umístit výstražný trojúhelník v dostatečné vzdálenosti a v případě zranění zavolat záchrannou službu a policii.

Dále je třeba, abyste vyplnili záznam o dopravní nehodě, případně policejní protokol, který vyplňte v každém případě v českém jazyce a pokud něčemu nerozumíte, máte právo na tlumočníka (v případě výslechu).

Rovněž si nezapomeňte poznamenat veškeré údaje, jako je RZ dalších účastníků či svědků nehody, VIN kód, značku a typ vozidel, jména a bydliště zúčastněných řidičů a údaje o jejich pojištění.

Nezapomeňte na fotodokumentaci místa nehody včetně detailů poškozených zúčastněných aut. Je třeba vše vyfotografovat bezprostředně po nehodě, nikoliv pouze po odstavení vozidel.

Pokud je vaše vozidlo nepojízdné, je vhodný čas kontaktovat asistenční službu. Zásadně však nevyužívejte nabídky asistenčních služeb od poskytovatelů, kteří se objeví v místě nehody a nemají uzavřenou smluvní spolupráci s vaší pojišťovnou, v takovém případě by se vám jejich služby mohly značně prodražit.

České pojišťovny nabízí v rámci jak povinného ručení, tak i havarijního pojištění základní asistenční služby v ceně. Zahrnují zejména příjezd technika, vyproštění vozidla, případně opravu na místě či odtah. Pokud se právě nacházíte v zahraničí, samozřejmostí je i přesto komunikace v rodném jazyce a předání vzkazu blízké osobě. Některé pojišťovny vám mohou dále nabídnout možnost tlumočení, přistavení náhradního vozidla či repatriaci vozidla ze zahraničí. Rozsah služeb či limity plnění se však liší od jednotlivých pojišťoven, některé jsou zpoplatněné.

Zapamatujte si: 1224

Při poruše vozidla nebo nehodě můžete zavolat přímo asistenční službě vaší pojišťovny. Nemusíte si pamatovat ani číslo na její asistenční službu, ani pojistné limity. Na infolince vše zjistí.

Logo univerzálního přístupového čísla pro jakoukoli asistenční službu všech českých pojišťoven
Autor: Česká kancelář pojistitelů

Logo univerzálního přístupového čísla pro jakoukoli asistenční službu všech českých pojišťoven

Rozsah služeb a limity plnění základních asistenčních služeb havarijního pojištění

Pojišťovna Příjezd technika Oprava vozidla Odtah vozidla Náhradní vozidlo Ubytování řidiče a spolucestujících Telefonické tlumočení Zanechání vzkazu Finanční pomoc Právní pomoc
Allianz pojišťovna ano do 185 EUR (do 5000 Kč) do 185 EUR (do 500 Kč) ano ano
AXA pojišťovna ano do 150 EUR do 150 EUR hradí klient do 75 EUR/noc (max. 2 noci) ano ano do 2000 EUR ano
Česká podnikatelská pojišťovna ano do 185 EUR (do 5000 Kč) do 185 EUR (do 500 Kč) ano
Česká pojišťovna ano max. 2 hodiny práce do 50 km od místa nehody/poruchy do 70 EUR/noc (max. 2 noci) ano ano do 1000 EUR
ČSOB pojišťovna ano do 80 EUR do 80 EUR do 65 EUR/noc (max. 2 noci) ano ano do 500 EUR ano
Direct pojišťovna ano do 1109 EUR (do 30 000 Kč) do 130 EUR (do 3500 Kč) do 1500 Kč/55 EUR/1 noc (max. 3 noci) ano ano
Generali pojišťovna ano do 74 EUR (do 2000 Kč) do 110 EUR (do 3000 Kč) ano (max. do 3000 Kč/185 EUR)
Hasičská vzájemná pojišťovna ano do 120 EUR do 120 EUR hradí klient do 90 EUR/noc (max. 2 noci) v případě krádeže ano ano do 10 000 EUR ano
Kooperativa ano hradí klient do 50 km od místa nehody/poruchy do 50 EUR/řidič do 75 EUR ano ano do 1000 EUR do 750 EUR
Servisní pojišťovna ano do 185 EUR (do 5000 Kč) do 185 EUR (do 5000 Kč) do 75 EUR/noc (max. 2 noci)
Slavia pojišťovna ano do 110 EUR (do 3000 Kč) do 110 EUR (do 3000 Kč) ano, max. 2 dny max. 2 noci, 3* hotel
UNIQA pojišťovna ano do 150 EUR do 150 EUR ano, max. 1 den max 100 EUR, max. 1 noc ano ano do 1500 EUR ano
Wüstenrot pojišťovna ano do 1 hod, do 150 EUR POV, 250 EUR HAV do 50 km, do 150 EUR POV, 250 EUR HAV max. 3 dny (u HAV)

Povinné ručení vs. havarijní pojištění 

Zde ale výčet služeb společných pro obě pojištění končí. Zatímco v případě havarijního pojištění vám bude po vyřízení pojistné události vyplacena náhrada škody i na vašem vozidle, v případě povinného ručení pojišťovna uhradí plnění pouze majiteli vozu, kterému jste způsobili škodu, nikoliv vám.

Havarijní pojištění vám rovněž na rozdíl od povinného ručení slouží jako pojistná ochrana pro případ krádeže, vandalismu, střetu se zvířetem či živelné pohromy.

V praxi to znamená, že pokud by došlo k poškození vozu například následkem sesuvu půdy či střetem se zvířetem, nárok na bezplatné asistenční služby a náhradu škody byste měli pouze v případě zmíněného havarijního pojištění.

Musíte si uvědomit, že pokud se nehoda stane v zahraničí, platí zde navíc právo místa nehody, tedy například rakouské či chorvatské právo a jejich regulační praxe. Rovněž i výše úhrad za opravu, služby odtahových služeb, případně náhradního ubytování, se může od ČR lišit, resp. může překračovat limit stanovený pojišťovnou a ve výsledku pro vás může znamenat znatelný zásah do vašeho finančního rozpočtu. Například pokud dojde k odcizení vozidla, činí průměrná výše škody 250 tisíc korun, v případě poškození živelnou pohromou průměrně 120 tisíc korun či v případě dopravní nehody drobnějšího charakteru průměrně 50 tisíc korun. To jsou však pouze náklady za poškození přímo na vozidle, nejsou zde započteny další doprovodné náklady.

Povinné ručení s možností připojištění

Další možností, jak rozšířit pojistnou ochranu vašeho vozidla, jsou volitelná připojištění k povinnému ručení. Například Slavia pojišťovna nově nabízí možnost připojištění pro případ odcizení, které si může sjednat každý motorista vlastnící auto ne starší 15 let. Výše pojistného se však liší podle regionu, ze kterého vlastník vozidla pochází, přičemž nejvíce si připlatí klienti z Prahy a Středočeského kraje, které jsou považovány za nejrizikovější.

Česká pojišťovna k povinnému ručení nabízí bez poplatku i úrazové pojištění řidiče, zpoplatněná je pak možnost připojistit na úraz i ostatní spolucestující či připojištění zavazadel a věcí osobní potřeby a další připojištění.

Zajímavý balíček připojištění nabízí i Kooperativa pojišťovna, která k povinnému ručení nabízí kromě výše uvedených i připojištění právní ochrany či nákladů na nájem náhradního vozidla v důsledku poškození.

skoleni_29_6

Pokud však chcete mít kompletní pojistnou ochranu, počítejte s tím, že při sjednání celé škály připojištění k povinnému ručení se zvýší i výsledná cena, resp. vás to může ve výsledku stát dráž než v případě sjednání havarijního pojištění. 

Pokud i přesto nemáte důvěru v havarijní pojištění, abyste si ho sjednali celoročně, nabízí se zde varianta sjednání krátkodobého havarijního pojištění, pouze po dobu vaší cesty v zahraničí.

Autor článku

Pokračuji ve své zálibě psaní a studování problematiky ekonomiky a financí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).