Hlavní navigace

Finta, jak se vyhnout zdanění úroků, od příštího roku skončí

1. 8. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Od nového roku skončí možnost neplatit daň z úroků, jak to při jejich denním připisování umožňovala Zuno Bank. Změna se dotkne i státních dluhopisů pro občany.

Novela zákona o daních z příjmů na návrh hospodářského výboru sněmovny zruší pravidla pro zaokrouhlování. Skončí tak možnost jak neplatit daň z úrokového výnosu, kterou při denním připisování úroků umožňovala svým klientům Zuno Bank.

Změnu schválili jako přílepek k novele zákona o investičních pobídkách poslanci už letos v březnu.  O chystané změně ministerstvo financí informovalo až nyní.

V čem je trik zaokrouhlování?

Podle zákona o daních z příjmů musí banka při připsání strhnout svým klientům 15% daň z úroků. Pokud váš úrok dosahuje při připsání nejvýše částky 6,99 Kč, zaokrouhlí se základ daně podle současné legislativy směrem dolů, tedy na 6 Kč. 

Zaokrouhlit se může také samotná daň z úroků, která z 6 Kč činí 90 haléřů. V tomto případě je pak tedy po zaokrouhlení daň nulová.

Toho využila při svém nástupu na český trh Zuno Bank, která připisuje úroky na jednom ze svých spořicích produktů na denní bázi.

Podobně výhodný postup – z pohledu investorů, nikoliv státního rozpočtu – použilo také samotné ministerstvo financí, když vloni na podzim uvedlo první emisi spořicích dluhopisů pro občany. Jejich nominální hodnotu stanovilo na jedinou korunu, přestože minimální nákup činil 1000 kusů. Stejná pravidla platí i pro už vydané jarní a chystané podzimní dluhopisy, píše ve svém článku vedoucí ekonomické rubriky serveru Aktuálně.cz Petr Kučera. V praxi tak došlo ke zvýšení čistého výnosu pro držitele dluhopisů.

Česky řečeno je daň u spořicích státních dluhopisů kvůli zaokrouhlování nulová. Základ daně pro zdanění výnosu z držby cenných papírů se totiž stanoví samostatně za každý cenný papír.

Dvojí metr pro dluhopisy a spořáky

Novinka, která v praxi znamená konec daňového osvobození příjmů z úroků, se projeví po účinnosti novely, tedy od 1. ledna 2013.

Podle vyjádření ministerstva financí se tato změna nedotkne dluhopisů vydaných do konce roku 2012. Ty budou až do konce své splatnosti podléhat stávajícím podmínkám, které budou platné v den jejich emise. 

U spořicích účtů bude situace jiná. Novinky ovlivní i produkty lidí, kteří je založili před rokem 2013. 

Zeptali jsme se na rozdíl v aplikaci novely u dluhopisů a spořicích účtů ministerstva financí:

Metoda zaokrouhlování je účinná již dlouho od počátku 90. let. Nyní v rámci snah o posílení principu neutrality zdanění, který byl realizován např. v rámci zákona v souvislosti se vznikem jednoho inkasního místa, dochází ke změně.

Přechodnými ustanoveními je upravován režim, který bude uplatňován v souvislosti s nabytím účinnosti příslušné novely zákona. Takovým přechodným ustanovením lze upravit v případě novely zákona o daních z příjmů daňový režim tak, aby bylo zachováno legitimní očekávání v souvislosti s investicí do dluhopisů, tj. aby byl zachován tentýž daňový režim po celou dobu do splatnosti dluhopisu.

Podle Jakuba Haase, zástupce tiskového mluvčího ministerstva financí nelze tvrdit, že se v případě úroků z vkladů a dluhopisů jedná o stejnou záležitost:

Jmenovitá hodnota spořicích státních dluhopisů byla ve výši 1 Kč stanovena z důvodu jednoduchého způsobu reinvestování výnosu u reinvestičního a dnes také proti-inflačního spořicího státního dluhopisu. Při jmenovité hodnotě 1 Kč se každá koruna úrokového výnosu, kterou vlastník dluhopisu obdrží, pravidelně automaticky reinvestuje formou připsání dalších dluhopisů, a dochází tak ke zvyšování počtu kusů dluhopisů v přesně stanovených půlročních či ročních intervalech. V případě stanovení vyšší jmenovité hodnoty než 1 Kč by reinvestování výnosů ze spořicích státních dluhopisů nebylo možné anebo by muselo docházet k zaokrouhlování, které by mohlo výrazně znevýhodňovat některé vlastníky. Za účelem zajištění jednoduchého způsobu reinvestice úrokového výnosu a zachování stejných podmínek pro všechny vlastníky byla stanovena jmenovitá hodnota na 1 Kč. Nejednalo se tedy o žádný „daňový trik“, ale nutný krok, aby nebyli diskriminováni někteří vlastníci spořicích dluhopisů.

V současnosti uplatňovaný systém zaokrouhlování je podle Haase v případě vkladů nástrojem, který za jistých okolností zvýhodňuje určité investiční a bankovní produkty oproti jiným, aniž by existovalo jednoznačné zdůvodnění, jako v případě spořicích dluhopisů. Z tohoto důvodu bylo přikročeno k novelizaci příslušného ustanovení zákona o daních z příjmů, dodal Haas.

Co na to Zuno Bank?

Když Zuno Bank tuto novinku připravovala, mohla spoléhat „jen“ na metodický pokyn ministerstva financí, píše Petr Kučera.

Během loňského roku se ale v červenci dostalo zaokrouhlování přímo do zákona o daních z příjmů. Ani tehdy už se ale nejednalo o žádnou novinku. Pravidla fungovala od konce 90. let až do konce roku 2010, kdy ze zákona zmizela s účinností nového daňového řádu.

Na dotazy, které vyvolala nabídka denního připisování úroků resp. úleva od daně z úroků u Zuno Bank, ministerstvo financí reagovalo s tím, že změnu zákona nechystá. Ostatně samo ji posléze použilo u zmíněných dluhopisů.

Jenže stejně výhodný postup pak u svých nových dluhopisů využily či chtějí využít i některé společnosti, Česká národní banka už povolila vydání zhruba patnácti takových emisí. A to byl zřejmě důvod, proč se vláda rozhodla zasáhnout, vysvětlil Kučera. 

Na dotaz, jak bude banka reagovat a zda hodlá nabídnout klientům jinou výhodu směrovaný přímo do Zuno Bank, jsme se dozvěděli, že banka o změnách ví a bude na ně adekvátně reagovat ve prospěch klientů.

skoleni_8_6

Kromě zmínky o změně sazebníku (chystáme samostatný článek) Lukáš Tomis za Zuno Bank uvedl, že denní úročení je jen jednou z mnoha výhod, které klienti na bance oceňují. Další případné výhody, které by měly nahradit absenci povinnosti platit daň z úroků, ale nezmínil.

Prozradil ale, že letos banka nabídne klientům bezkontaktní kreditní kartu a připravuje pro ně také aplikaci bankovnictví pro chytré telefony s operačními systémy Android a iOS.

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).