Hlavní navigace

Felix versus Sporoplán

30. 1. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Snahy přiblížit kolektivní investování nejširší veřejnosti přinesly v nedávné minulosti dva nové produkty. Felix Investiční kapitálové společnosti Komerční banky a Sporoplán Investiční společnosti České spořitelny.

Felix
S Felixem přišla Investiční kapitálová společnost KB v květnu loňského roku. Felix zjednodušuje výběr vhodného podílového fondu (nebo kombinace fondů) tím, že rozhodování o investici převádí prakticky na jednokriteriální – klient se rozhoduje především podle investičního horizontu. S tím mu může pomoci i průměrně vyškolený pracovník na pobočce Komerční banky. Vysvětlí výhody investování do fondů oproti standardním produktům komerčního bankovnictví (běžné účty a termínované vklady) a při osobním rozhovoru zvolí nejvhodnější variantu Felixu.

Co je to tedy Felix? Jedná se o balíček fondů, který nabízí tři základní typy investování: krátkodobé, dlouhodobé a pravidelné. Nejedná se tedy v pravém slova smyslu o nový produkt. Spíše o marketingový tah pomáhající zvýšit prodej podílových listů otevřených podílových fondů IKS KB. Vstupní částka investování do Felixe je 5000 Kč. Každý další vklad musí být minimálně 500 Kč.

Krátkodobé investování nabízí buď „velmi konzervativní“ nebo „konzervativní“ řešení. Velmi konzervativní varianta znamená investici do fondu IKS peněžní trh. Konzervativní varianta znamená investici do fondu IKS dluhopisový.

Dlouhodobé investování se dále dělí na „konzervativní“ a „dynamické řešení“. Konzervativní varianta je i v tomto případě investicí do fondu IKS dluhopisový. Dynamické řešení představuje následující rozložení investice: 75 % do fondu IKS dluhopisový a 25 % do fondu IKS světových indexů. Ničeho „dynamičtějšího“ se od Felixe nedočkáte.

Pravidelné investování se opět dělí na „velmi konzervativní“ a „konzervativní“ variantu. S „velmi konzervativní“ variantou investujete v horizontu měsíců do fondu IKS peněžní trh. S „konzervativní“ variantou investujete v horizontu jednoho roku a déle do fondu IKS dluhopisový. Pro Pravidelné investování neplatí minimální počáteční investice 5000 Kč, ale je nutný pravidelný měsíční vklad (např. prostřednictvím trvalého příkazu) minimálně 500 Kč.

Sporoplán
Investiční balíčky pod názvem Sporoplán má ve své nabídce od poloviny roku 2001 Investiční společnost České spořitelny. Tato společnost má na trhu otevřených podílových fondů největší, zhruba 40% podíl. Sporoplán lze namixovat ze všech fondů, které IS ČS nabízí. Sestavit vhodnou kombinaci fondů, která odpovídá potřebám klienta, mají za úkol vyškolení pracovníci na pobočkách České spořitelny. Pracovníci za přepážkou pro vás mají při této příležitosti připravený Test investičního zaměření, který může pomoci prolomit počáteční ledy.

Podobně jako Felix umožňuje i Sporoplán zvolit vhodnou kombinaci podílových fondů podle toho, kolik peněz, jak často a především na jak dlouho chcete investovat. Vzhledem k tomu, že kromě pěti základních variant (Konzervativní, Opatrný, Vyvážený, Dynamický a Akciový) si můžete své osobní portfolio namixovat libovolně, máte při sestavování svého balíčku větší volnost. Minimální investice je 1000 Kč měsíčně.

Také v případě Sporoplánu lze využít výhod pravidelného investování. Pokud investujete pravidelně stejnou částku, dochází k tzv. efektu průměrování nákladů. Když jsou ceny akcií nebo dluhopisů vysoké, nakoupíte méně podílových listů, když jsou ceny nízké, nakoupíte podílových listů více, čímž snížíte průměrnou nákupní cenu podílového listu. Dlouhodobě je tato strategie výnosnější než jednorázová investice nebo pokusy o tzv. časování trhu.

skoleni_4_3

Klient může zvolit i průběh svého investování. V první fázi zvolí např. pravidelné investování (fáze kumulace), poté převod do fondu peněžního trhu Sporoinvest (fáze zajištění) a poté třeba postupné vyplácení renty za současného zhodnocování zbývajících prostředků. V této možnosti naplánování investice spatřuji hlavní přednost oproti Felixovi.

Závěr
Úspěch Felixe i Sporoplánu je kriticky závislý na kvalitě pracovníků, kteří tyto investiční produkty nabízejí. Obě společnosti disponují kvalitními portfolio manažery a výkonnosti jejich fondů patří dlouhodobě k nejvyšším (viz článek Nejvýkonnější fondy roku 2001). Fondy IKS Peněžní trh a Sporoinvest (porovnej) a IKS dluhopisový a Sporobond (porovnej) jsou největšími českými fondy ve svých kategoriích. Pokud se však pracovník na přepážce projeví jako investiční analfabet a produkt nedokáže ani popsat natož poradit s výběrem, kouzlö balíčku se jaksi ztrácí…

Anketa

Investujete do podílových fondů?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).