Hlavní navigace

Jak si vedou podílové fondy

27. 9. 2001
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Teroristické útoky na budovy ve Spojených státech měly nepříznivé důsledky pro mnohé české podílové fondy. V amosféře útoků přestaly americké burzy obchodovat a nebylo tedy možné určit hodnotu podílových listů fondů, které mají část portfólia v amerických cenných papírech.

Za poslední týdny vykázalo ztráty od dvou do deseti procent zhruba 70 % smíšených a 80 % tuzemských podílových fondů. Celkem v podílových fondech spoří v Česku několik set tisíc lidí a spravovaný majetek se blíží 70 miliardám korun. Výrazné ztráty hlásí otevřené podílové fondy zaměřené na investice do akcií, které již zcela obnovily nákupy nákupy a prodeje podílových listů, zastavené po teroristickém útoku na USA.

Celý svět v současné době čeká na sílu a efekty odvety Spojených států a vliv válečného konfliktu na americkou, potažmo světovou ekonomiku. Z pohledu finančních trhů jde o jeden z klíčových faktorů pro vývoj cen akcií a tím i výnosnost či ztrátovost podílových fondů.

Ztráty podílových fondů ovšem nepřišly až po teroristickém útoku, ten je pouze prohloubil. Ztráty některých fondů totiž již předtím dosahovaly v roční perspektivě i více než 40 %. Útok přišel ve chvíli, kdy byly skoro na dně, jeho razance je posunula na dno samotné.

Současná situace představuje prakticky první „medvědí trh“ (dlouhodobý pokles trhu) v Česku. S takovým stavem nemají tuzemští klienti zkušenosti, to může vést ke ztrátě důvěry v podílové fondy, které v posledních měsících představovaly pro stále více občanů alternativu ke spoření v bankách, kde úrokové sazby nestačí na pokrytí inflace.

Ztrátové investice se nevztahují na sektor jako celek. Podílové fondy, které se akciím vyhýbají a soustředí své investice do instrumentů peněžního trhu či dluhopisů, naopak vykazují nárůsty majetku. Tyto konzervativnější fondy jsou sice stabilnější, ale výnosy spíše jen mírně převyšují úroky v bankách. Podle odborníků může současná situace na trhu znamenat vhodnou dobu pro nákup podílových listů, naopak prodejní panika by prý nikomu moc nepomohla. Jako příklad je uváděn 10 – 20 % zhodnocení majetku v horizontu šesti měsíců po konfliktu v Perském zálivu.

Při investicích je ovšem důležité sledovat skladbu portfólií jednotlivých podílových fondů. Ty se v současné době zbavují akcií pojišťoven, bank, leteckých společností, automobilek či firem podnikajících v cestovním ruchu. Na druhou stranu se předpokládá zájem fondů o akcie zbrojovek, softwarových společností, léků či zboží základní potřeby. V delším horizontu pojišťoven.

skoleni_29_6

Pokud se podíváme na aktuální výsledky obchodování na jednotlivých burzách. Zjistíme, že v pondělí 24. 9. 2001 došlo k výrazné korekci evropských trhů – německý index frankfurtské burzy (DAX) vzrostl o 4,58 %, panevropský index DJSTOXX 50 si připsal 2,37 %. Stejně došlo k růstu i na pražské burze (PX-D) o 1,51 %. Ve směru opačném se vydaly americké indexy, když Nasdaq spadl o dalších 3,25 % a index Down Jones ztratil 1,68 %.

V současné době fungují všechny české podílové fondy bez jakýchkoli omezení a dochází k plynulému nákupu a prodeji všech podílových listů. Věřme tomu, že změna trendu na evropských akciových trzích nastartuje toužebně očekávaný návrat amerických akcií na jejich ztracené pozice. Návrat by zcela jistě pomohl podílovým fondům zpět na výsluní.

Anketa

Využíváte služeb podílových fondů?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).