Hlavní navigace

Evropský index PMI byl revidován nahoru

3. 11. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Říjnový index PMI z průmyslu v eurozóně byl z původních 52,0 bodu revidovaný na 52,3 bodu. V Německu došlo k revizi o půl bodu nahoru na 52,1, zatímco ve Francii revize ubrala desetinu bodu na 50,6 bodu.

Evropský index PMI byl revidován nahoru

Obchodování na trhu eura s dolarem bylo včera relativně klidné. Kurz USD/EUR nevykazoval žádný zřetelný trend a dnes ráno otevírá blízko hladiny 1,102.

Včerejší údaje z obou břehů Atlantiku potěšily. Americký ISM index z průmyslu v souladu s očekáváním analytiků nepatrně poklesl. V rámci jeho struktury jsme zaznamenali zlepšení ve složkách výstupu a nových objednávek, naopak výrazně si pohoršily složky zaměstnávání a zásob. Nové objednávky stály i za revizí říjnového evropského průmyslového PMI indexu. Ten se po zářijovém poklesu vrátil na srpnové úrovně. Silnější údaje přišly hlavně z Itálie a v menší míře také z Německa. Naopak revize směrem dolů postihla španělský a francouzský průmysl. PMI indikátory potvrzují odhad SG, že evropský průmysl sice zůstává odolný, ale inflační tlaky nepřinese.

Ve Spojených státech nás dnes čeká statistika prodejů motorových vozidel za říjen. Ta by měla ukázat úspěšný vstup tohoto odvětví do posledního čtvrtletí. Meziroční růst by měl dosáhnout silných 9,9 %. Na druhé straně další pokles očekáváme od zářijových továrních objednávek. Ty podle odhadů ekonomů SG ubraly meziměsíčně 2 % a po očištění o dopravní prostředky klesly o 0,4 %. Ekonomický kalendář v Evropě je pro dnešek prázdný. Ve Frankfurtu vystoupí M. Draghi. Podle ekonomů SG vyzní jeho vystoupení v trochu méně holubičím tónu než na zasedání ECB. Nicméně jistě znovu zopakuje, že ECB je připravena přijmout další kroky, pokud to bude potřeba.

Koruna beze změny i přes horší náladu v průmyslu

Obchodování s korunou bylo první listopadový pracovní den velmi klidné. Kurz CZK/EUR se pohyboval v úzkém pásmu přibližně dvou haléřů kolem hladiny 27,09. O něco hůře se dařilo regionálním protějškům koruny. Polský zlotý oslabil o necelé dvě desetiny procenta a maďarský forint zaznamenal ztrátu ve výši přibližně šesti desetin procenta.

Indexy PMI v regionu ukazují na stále dobrou kondici v průmyslu. Pokles nálady zaznamenal český průmysl. PMI kleslo z 55,5 bodů v září na 54 body v říjnu. Za zpomalením stojí hlavně horší exportní výkonnost, když se složka výstupu dostala na svou nejhorší úroveň v letošním roce. I tvorba nových pracovních míst podle výzkumu zvolnila. Nicméně i přes pokles index PMI ukazuje na další expanzi českého průmyslu, i když tempo podle něj bude o něco pomalejší. Mírný pokles zaznamenal také stejný maďarský index, který ubral z 55,8 na stále silných 55,3 bodu. Naopak nárůst z 50,9 bodu na 52,2 bodu si připsal polský index. Celkově čísla ukazují, že průmysl v regionu zůstává silný a bude pokračovat na růstové trajektorii.

skoleni_29_6

Český státní rozpočet skončil v říjnu ve schodku 29 mld. CZK. Ve srovnání se zářijovým výsledkem se jedná o prudký propad. Příliv peněz, který výrazně zvyšoval příjmy v první polovině roku, se v posledních měsících v podstatě zastavil, zatímco výdaje nadále rostou. Včerejší čísla podporují naši předpověď, že schodek v letošním roce dosáhne 70 mld. CZK. Nicméně vládní dluh letos neporoste. Ministerstvo financí pokryje deficit z volných prostředků statní pokladny.

Česká swapová výnosová křivka včera na krátkém konci vzrostla přibližně o 1 bb a na dlouhém konci o 4 bb, když následovala svůj evropský protějšek.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).