Hlavní navigace

euroMěšec: Duben ve znamení EU

Redakce

Pouhý jeden měsíc nás dělí od vstupu do Evropské unie. Měšec z toho zmodral již nyní. Zmodráme za měsíc všichni? Co všechno se změní a co zůstane při starém? Plyne nám z Evropské unie více výhod nebo povinností? Vše, co vás zajímá o Evropské unii, se dozvíte v euroMěšci.

Doba čtení: 2 minuty

Něco se děje. Není to jen aprílový žertík. Vstupujeme do Evropské unie. Přesně za jeden měsíc se stane Česká republika řádným členem největší integrované Evropy od napoleonských dob. Přináší to s sebou řadu výhod, ale i povinností, které se snaží vážit politici i odborná veřejnost.

Vstup do Evropské unie ovlivní každého z nás. Někoho více, jiného méně, ale každého. Nejviditelnější změnou bude květnová úprava DPH – snížení základní sazby na 19 % a přesunutí řady položek (rozumějte „téměř všech“) ze snížené sazby. Změn bude ale mnohem více a není možné je shrnout v jediném článku. Proto pro vás vydáváme euroMěšec - seriál článků o Evropské unii a změnách, které se dotknou každého z nás.

euroMěšec je vyústěním řady článků, které na Měšci vycházely od poloviny loňského března, kdy se blížilo rozhodování občanů v referendu o vstupu do Evropské unie. Schválením vstupu a (což se tak příliš nezdůrazňovalo) zavázáním se k přijetí jednotné evropské měny série článků neskončila, naopak nyní, v předměsíc vstupu, vás zasypeme hustšími kapkami.

euroMěšec přinese v průběhu nadcházejícího měsíce informace o změnách, které nás od května letošního roku čekají. Každý den (s výjimkou svátků, víkendů… znáte to) na Měšci vyjde jeden článek s tématikou Evropské unie. Všechna témata budou laděna prakticky – tedy v duchu toho, co nás jako občany přistupující země čeká a nemine.

Nenechte si diktovat, co v euroMěšci bude, a napište nám, o čem byste si chtěli přečíst! redakce@mesec.cz

Již zítra se vypravíme s Petrem Bukačem do centra Evropské unie, v příštím týdnu se podíváme, jak obejít přechodné období zamezení volného pohybu pracovníků v Německu a Rakousku, dále vám řekneme, jaké profese jsou v Evropské unii nejžádanější a mají tudíž nejvyšší plat, jak se přihlásit na prestižní evropské školy a kolik nás to bude stát…

Evropská unie ovlivní náš život také změnami v DPH… jak zaplatit nejnižší daň? Budeme moci cestovat do Evropy bez cestovního pojištění… ale s jakými riziky? Budeme si moci založit běžný účet bez poplatků v Anglii i jinde… ale jak? Na tyto záludné otázky a na mnoho dalších vám postupně přineseme odpovědi.

Dnes jsme vstoupili do Evropské unie!!! Nevěříte? Pak čtěte a čtěte pozorně!

euroMěšec vás bude provázet celý měsíc před vstupem do Evropské unie. Ale nebojte se, ani pak vás neopustíme. Měšec tu bude i nadále a stále bude přinášet články o tématech, která vás trápí a zajímají.

Anketa

Souhlasíte se vstupem ČR do EU?

Našli jste v článku chybu?