Hlavní navigace

Euro těží z lepších údajů

25. 1. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Euru se daří si již dva týdny po zasedání ECB držet poměrně dobrou úroveň. Včera ještě nepatrně rozšířilo zisky kvůli dobrým zprávám z ekonomiky.

 Zprávy a události

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu klesl o 5 tis. na 330 tis., zatímco trh čekal růst na 355 tis.

Složený index PMI eurozóny v lednu vzrostl na 48,2 bodu z prosincových 47,2 bodu (odhad trhu 47,5 bodu).

Ekonomická důvěra v českou ekonomiku se v lednu meziměsíčně nepatrně snížila, když její index klesl na 82,8 bodu z prosincových 83,1 bodu. Důvodem byl především pokles důvěry spotřebitelů. Mezi podnikateli prakticky stagnovala.

Ministerstvo financí prodalo v nekonkurenční kole dluhopisy CZGB 0,50%/2016 za 415 mil. CZK a CZKGB 4,70%/2022 za 611 mil. CZK.

Euro těží z lepších údajů

Kurz USD/EUR se po zasedání ECB již dva týdny drží v pásmu 1,325 – 1,34. Během včerejší seance euro nepatrně rozšířilo zisky, když se dostalo na úroveň 1,337.

Tomuto pohybu pomohly zveřejněné předstihové indikátory nákupních manažerů (PMI). Celkový index totiž zaznamenal razantnější vzestup, než se očekávalo, a to u obou subindexů hodnotící situaci v průmyslovém sektoru i ve sféře služeb. Z čísel je ale patrná určitá divergence ve vývoji dvou největších evropských ekonomik. Zatímco ta německá se těšila vzestupů obou hlavních ukazatelů a i jejich struktura vyzněla příznivěji, ve Francii došlo k poklesu jak v průmyslu, tak i službách. To by mohlo souviset s tím, že země galského kohouta je se svojí produkcí více navázána na vývoj ve Španělsku a Itálii, zatímco Německo je více ovlivněno vývojem celé globální ekonomiky. Dnes bude zveřejněn další velmi sledovaný předstihový indikátor v podobě německého Ifo indexu podnikatelské důvěry. Vzhledem k již zveřejněným indexům (ZEW, PMI) existuje reálná šance, že by i dnešní ukazatel mohl mile překvapit. V takovém případě by euro mohlo dále rozšířit své zisky.

Včerejší vzestup eura mohl ale do určité míry brzdit údaj o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Ten se oproti trhem očekávanému vzestupu snížil, což svědčí o postupně lepšících se podmínkách na americkém trhu práce. Ucelený obrázek nám poskytne příští pátek souhrnný report. Pokud pozitivně překvapí i tvorba nových pracovních míst, spekulace o dřívějším ukončení nákupu aktiv ze strany Fedu se dále zvýší. Dnes se ze Spojených států dočkáme údajů o prodejích nových domů. I v tomto sektoru ekonomiky jsou viditelné známky lepšící se situace. Kolegové z SG jsou oproti trhu velkými optimisty, a pokud se jejich odhad naplní, dolar by mohl v odpoledních hodinách dnešní možné eurové zisky umazat.

Pokud se tedy dnes dočkáme překvapení na obou stranách Atlantiku, kurz USD/EUR by nakonec výraznějších změn oproti aktuálním úrovním zaznamenat nemusel.

Zajímavý vývoj lze sledovat i na pohybu japonského jenu. Ten totiž dosáhl na 2,5leté minimum vůči dolaru a 21měsíční dno proti euru. Japonské autority se za každou cenu snaží svoji měnu oslabit, aby bylo co nejrychleji dosaženo nově nastaveného inflačního cíle na úrovni dvou procent (prosincová inflace dosáhla –0,2 % y/y). Japonská měna se zdráhala výrazněji oslabit po úterním zasedání centrální banky, když někteří investoři nepovažovali schválené kroky za dostatečné, nicméně včerejší komentář zástupce ministra hospodářství poslal jen k zemi. Ten totiž naznačil, že oslabování měny není u konce a že úroveň kurzu JPY/USD na 100 by neměla představovat výraznější problém (nyní na 90,52).

Koruna bez života

Obchodování s českou korunou bylo včera nezáživné. Kurz CZK/EUR se během čtvrteční seance obchodoval ve velmi úzkém pásmu. Rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší cenou, za kterou byl uskutečněn obchod, činil šest haléřů. Na mezibankovním trhu se včera euro nakupovalo nejlevněji za 25,56.

U ostatních regionálních měn byl patrný slábnoucí trend. Zlotý i forint během dne ztratily zhruba třetinu procenta. Polská měna byla pod tlakem slabších maloobchodních tržeb, které jsou tak dalším střípkem do mozaiky pokračujícího uvolňování měnové politiky. Nejbližší zasedání bankovní rady se koná 5. a 6. února. Polská centrální banka od listopadu snížila úrokové sazby třikrát vždy o čtvrt procentního bodu. Spekulace na další povolení měnových podmínek díky sérii nepříznivých čísel stále rostou.

legislativni_zmeny_21

Český statistický úřad včera zveřejnil údaje o ekonomické důvěře. Její index v lednu klesl na 82,8 bodu zejména vlivem zhoršení důvěry spotřebitelů. Ti se dle průzkumu obávají nejen budoucího hospodářského vývoje, ale i vlastní finanční situace. Nepříznivě působí situace na trhu práce a obavy plynou i z růstu cen. U podnikatelů se důvěra příliš nezměnila, když zhoršená nálada v průmyslu a obchodu byla kompenzována lepšími vyhlídkami ve službách. Celkově data nijak nezměnila současný obrázek na českou ekonomiku. K slabé spotřebě domácností se přidávají i slábnoucí objednávky v průmyslovém odvětví a nižší zájem ze zahraničí po české zboží.

Na swapovém trhu bylo včera živěji, když IRS sazby v závěsu za svými evropskými protějšky klesly o zhruba čtyři bazické body po celé délce křivky. Stejným směrem se vydaly i dluhopisové výnosy, jejich pokles však nebyl tak razantní.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).