Chybí mi tam jedna podstatná informace: všude se uvádí, že nejlépe je odejít do důchodu v termínu, kdy mám malý počet "zbytkových dnů", tedy ne k okamžiku, kdy mám odpracováno např. 42 let + 350 dnů, ale 43 let + 20 dnů. Prostě tak, abych měla co nejvyšší počet dokončených odpracovaných let. Když ovšem dostanu informativní list o odpracovaných dobách 5 let před odchodem do důchodu, tak to nedopočítám, i kdybych se rozkrájela na takhle malé nudličky, řečeno spolu s klasikem. Může mi někdo poradit, jak se to teda dělá?
O informativní list si můžete požádat vícekrát, jednou ročně zdarma.
Takže si požádat před žádostí a počítat. A ano, výpočty nejsou jednoduché - už jsem je párkrát dělal - vlk.fin@centrum.cz.
Na druhou stranu rozdíl ve většině případů není velký, takže to mnohdy nestojí za to, aby to ovlivnilo to, jestli se cítím na to pracovat či ne.
Informativní výpočet starobního důchodu
Podle informace na webu ČSSZ: "Služba je k dispozici klientům, kteří mají zpřístupněnou datovou schránku fyzické osoby. Ostatní klienti mohou využít důchodovou kalkulačku s ručním zadáváním údajů o průběhu pojištění, která je umístěna na webu ČSSZ."
Více viz: https://eportal.cssz.cz/web/portal/duchodova-kalkulacka
Je pravda, že svého času se v médiích objevila zpráva, že ČSSZ "hodlá" zprovoznit přístup i přes jméno a heslo, nicméně, zatím to neudělala. Nejde to ani když máte k dispozici zaručený elektronický podpis s ID MPSV.
Celkem šikovný nástroj na výpočet doby pojištění je zde: https://www.naseduchody.cz/doba-duchodoveho-pojisteni.html
Pravda, takové finesy, jako pojištěná práce o VŠ prázdninách se musí částečně dopočítat ručně. (Je třeba vykázat zaměstnání, protože tato doba není krácena na rozdíl od studia na 80 %, ale pokud nebylo studium přerušeno, tak i prázdniny mezi dvěma ročníky ukrojí ze započitatelných šesti let po 18 roce věku.)
Jinak přesně a bez (vlastní) práce ten počet dnů zjistíte tak, že si podáte žádost o důchod a ve výpočtu tu dobu pojištění uvidíte :-). Když bude chybět pár dnů do získání dalšího roku pojištění (a tedy navýšení procentní výměry za další rok), vezmete do měsíce žádost zpět (správně by se měla i podat námitka). Potřebné dny dopracujete a zažádáte znovu (ale je pravda že Vás úředníci nebudou mít rádi).
Dobrý den,
o předdůchodech jsme psali zde: https://www.mesec.cz/clanky/predduchody-v-roce-2018-na-penzi-z-vlastnich-uspor-potrebujete-statisice/
O předčasném důchodu případně zde: https://www.mesec.cz/clanky/jak-na-predcasny-duchod-v-roce-2018/
Mějte se. JH
O předčasném důchodu ...........
Myslím, že článek by si zasloužil aktualizovat, některé údaje a to co se týče % trestných srážek jsou od 1.1.2018 poněkud ostřejší. A to díky ČSSD a paní Marxové Engelsové. Taktéž se u některých kategorií žen s vícero dětmi pěkně pooddálil odchod do důchodu :-). Není nad to dát se do holportu s gaunerama s ČSSD. Bude vás čekat mnohé, velmi nepříjemné překvapení. A tak třeba když se do vlády zase dostane, máte se na co těšit. Hlavně že se před volbami mluvilo o zastropovaných důchodech. To ostatní se cudně zamlčelo.
Omlouvám se, je to moje chyba, zdá se že 0,9 - 1,2 - 1,5 platí. Ono najít aktuální znění na netu není vůbec jednoduché. Bohužel to druhé výše uvedené platí. např. Ženy rok narození 1968 - 2 děti, půjdou do důchodu o 1 rok později , ž.r.n. 1968 - 3 děti o 1 rok a 8 měsíců později. Dost mne to vytočilo, tak, že jsem viděl krvavě a špatně jsem dohledal ty procenta - i když co rúzný komerční zdroj tohoto zákona to odlišné údaje. Bordel.
Později než kdo? Nebylo by od věci napsat, s jakým ročníkem ten odchod do důchodu pro ty ženy ročník 1968 srovnáváte.
Jinak ty změny, které přisuzujete soudružce Marxové, jsou ve skutečnosti dílem ministra hladu a bídy Drábka. A platily od října 2011, kdy bylo uzákoněno, že ženy roč. 1968 mají při 2 vychovaných dětech důchodový věk 65 let a 6 měsíců a při 3 dětech 64 let a 8 měsíců. (Muži a bezdětné ženy 65 let a 6 měsíců.)
Nicméně to již až tak neplatí, protože právě minulá vláda ten věk "zastropovala" na 65 letech. Ale jelikož to má nastat až za 15 let, tak nikdo neví, jak to bude ve skutečnosti. Mezitím budou 4x volby do směnovny, a co kdo v budoucnu udělá, to je ve hvězdách.
Předdůchod se neřeší u jedné instituce, ale každý u své Penzijní společnosti, popř. se svým poradcem. Musíte splnit zákonné podmínky a podat to na příslušném formuláři.
Než bych využil předdůchod (čerpání vlastních naspořených peněz s nulovým vlivem na státní důchod), zvážil bych jakoukoliv jinou variantu: pobyt na úřadu práce, ale i předčasný důchod (trvale krácený, dříve vyplácený, tedy déle vyplácený).
Podmínky pro předdůchod definuje zákon č. 427/2011 § 22 (4) + 5-10 let trvání smlouvy.
Dříve chodily ženy do důchodu v 55 letech klidně bych to brala i dnes kdyby to tak bylo. Píšu to proto, že sehnat v dnešní době práci v 55 letech to je opravdu hrůza a děs. Před týdnem jsem se byla zeptat v jedné firmě zda by nepotřebovali pracovní sílu a bylo mi sděleno, že už přijali mladší zaměstnankyni a dali mi přímo najevo, že jsem už stará na to aby mě zaměstnali. Odešla jsem bezradná a ponížena. Jak vidím, tak diskriminace nad 50 věk nadále je a bude. Tak proč máme trpět kvůli tomu že už nejsme mladí a na stará kolena už nás nechtějí zaměstnat pouze mladé lidi. Takže určitě bych byla pro, aby opět chudí a obyčejný lidé chodili do důchodu dříve a dostávali důchody jak to bylo kdysi. Vzdělaní lidé mají snadnější život a nevědí co to je žít od výplaty k výplatě minima a nikdy se do nás boháči nevžijí protože oni se mají dobře a na chudé lidi nemyslí vůbec nikdo. Proč se v naši zemi vytratila spravedlnost ? Proč je doba tak sobecká a zlá ? Změní se to k lepšímu nebo spíš ještě k horšímu ?
Je mi 57 let a mám jít podle kalkulačky do důchodu 21.6.2021. Když jsem se dívala na formuláře, kolik jsem kdy vydělala, aby mi spočítali důchod,tak to opravdu přesně nevím. Důchodové pojištění mám od roku 1994. Tři děti. Pro nás důchod je jistota, ale nervy si ho jít vyřizovat. Můj manžel se ho už nedožil.
dost velká sprostarna je ,že když jsem ovdověla v 46 letech a ted mi je 60 a půjdu do důchodu nedostanu žádný vdovský důchod,protože prý jsem byla moc mladá vdova na to abych nyní brala ten/ stejně/ ubohý důchodeček po manželovi. No proste jsem si měla někoho najít ale když já nechtěla!!! co na to Vy? Díky
Když dám zaměstnavateli číslo účtu, kam má posílat výplatu, žadné potvrzení od banky ode mne nechce. Když dám pojišťovně číslo účtu, kam má poslat pojistné plnění, žádné potvrzení od banky po mně nechce. A stejné to bylo zatím ve všech situacích, kdy mi někdo posílal peníze na účet. V čem je výplata důchodů specifická, že právě pro ni je nutné mít lejstro od banky, když ho člověk v 99,99% stejných případů nepotřebuje?
Třeba proto, že zaměstnavateli dáváte číslo účtu osobně, že vás osobně zná. A navíc je v textu na tom lejstru větička, že v případech neoprávněného příjmu důchodu je banka povinna bez vašeho souhlasu vrátit tuto částku zpět na účet sociálky. Vy s tím samozřejmě souhlasíte, protože to lejstro podepíšete. A tím, že banka vám vydá lejstro se jménem a číslem účtu, se má zřejmě za to, že je ověřena vaše totožnost. Na druhou stranu - dovedete si představit ten hukot, kdyby šlo jen vyplnit lejstro, kam by někdo napsal vaše rodné číslo (obvykle není problém se k němu dostat) a podal ho na sociálku se svým (nebo úplně cizím) číslem účtu? (Na sociálce se nikdo neprokazuje osobním dokladem, tam stačí zajít na podatelnu a podat lejstro za okénko.) To byste měl po důchodu na ten šup.
Zaměstnavateli jsem zadal číslo účtu přes webový portál na jeho informační systém. Kolegové, kteří mě znají, číslo mého účtu neznají, a účetní, kteří znají číslo mého účtu, mě v životě neviděli. A povinost banky vrátit neoprávněně přijaté peníze platí i v jiných situacích bez jakéhokoliv lejstra. Tak zase: V čem je výplata důchodů tak specifcká, že pro ni musí být extra lejstro, které nikdo jiný nikdy nepotřebuje?
A jak se to pozná z maturitního vysvědčení, protože ten je na jiné jméno, když jsem se poté provdala? Tak snad proboha předkládám ty doklady najednou nebo k téže osobě. A pokud na žádost napíšu číslo účtu a k tomu doložím občanku + hafo dalších dokladů, tak to snad ouřadové vidí, ne? Dřív se teda předkládal jeden výpis z účtu, ne že by je zajímalo, kolik je na tom účtu peněz, ale bylo tam uvedeno číslo účtu, kvůli možnému překlepu.
Takže, když byl poslán důchod zemřelému na cizí účet, nemusel majitel toho účtu, ten důchod vracet. A v několika soudních případech byl stát (resp. ČSSZ) neúspěšný. A našlo se dost chytráků, kteří vedli řeči typu: ten úředník, který zavinil posílání důchodu na cizí účet, by to měl zaplatit.
Vědělo se, že je dotyčný mrtev? Byl vydán úmrtní list? Pak to, že zemřelému byl stále posílán důchod je jen důsledek bordelu ve státní strávě a vyžadování nějakého lejstra je jen přenášení řešení tohoto bordelu na občana, který za nic nemůže. Ať si ouřadové udělají pořádek v lejstrech a nevotravujou lidi, kteří mají i jiné starosti než shánět nesmyslné papíry
Nevědělo se, že dotyčný zemřel? Pak je to zcela stejná situace, jako když posíláte důchod na účet důchodce, ten ale dá dispoziční právo k němu třetí osobě, která s penězi manipuluje, nebo může rovnou důchod přeposílat trvalým příkazem na účet třetí osoby. Tady by asi vymáhání důchodu zpět dopadlo stejně.
V obou případech je to lejstro je nesmyslný kus papíru.
Jestliže znáte způsob jak zabránit tomu, aby byl vyplacen způsob zemřelému, tak si to nenechte pro sebe, budete slavný a bohatý, ale začněte třeba v Německu. A věřte, že je rozdíl, když vám přijdou peníze na váš účet (ne omylem), a když vyberete peníze z cizího účtu po smrti majitele.
Prosím vás, co to řešíte. Jedno lejstro sen, jedno lejstro tam, hlavně, že je důchod, ne? Vy jste schopni se hádat do krve, za tu dobu už to lejstro mám 5x. Kdyby nebyli lidi tak "vychcaní", nemuselo by se vše několikrát jistit. Buďte trochu nad věcí. V té záplavě dokumentů, které dennodenně musíme shánět, předkládat, podepisovat je tento jeden z méně nesmyslných. ČSSZ má doklad o vašem rozhodnutí přijímat důchod na účet, vy máte doklad, že jste tak učinil, kde je problém?
Znáte přísloví "Stokrát nic umořilo osla"? Právě proto, abychom se v té záplavě zbytečných lejster neutopili, je nutné kritizovat každé jedno z nich a bojovat proti němu.
A navíc evidentně jste nepochopil, jaké lejstro to je. To není lejstro, že jsem se rozhodl nechat si posílat důchod na účet, to je lejstro potvrzující, že mi nějaký účet patří. Jakoby projevení vůle nechávat si na nějaký účet posílat důchod nemohlo být pro ouřady dostatečné, aby mi tam ten důchod posílali, oni mě ještě musí kontrolovat jako malé děcko na pískovišti, že moje rozhodnutí je správné.
Ze zákona si můžete nechat posílat důchod jen na svůj účet či účet manžela (manželky). A banka ověří, že ten účet je skutečně váš.
O úmrtí důchodce se ČSSZ dozví z matriky, ale nejsou schopni periodické vyplácení důchodu zastavit ze dne na den, takže na účet přijdou ještě tak 2-3 důchody, které si ale zpětně nárokují vrátit ke dni úmrtí. Pozůstalým přijde vyúčtování a správa si to strhne z účtu, na který důchod posílala. Pokud tam ty peníze nejsou, uplatní je v dědickém řízení.