Když dám zaměstnavateli číslo účtu, kam má posílat výplatu, žadné potvrzení od banky ode mne nechce. Když dám pojišťovně číslo účtu, kam má poslat pojistné plnění, žádné potvrzení od banky po mně nechce. A stejné to bylo zatím ve všech situacích, kdy mi někdo posílal peníze na účet. V čem je výplata důchodů specifická, že právě pro ni je nutné mít lejstro od banky, když ho člověk v 99,99% stejných případů nepotřebuje?
Třeba proto, že zaměstnavateli dáváte číslo účtu osobně, že vás osobně zná. A navíc je v textu na tom lejstru větička, že v případech neoprávněného příjmu důchodu je banka povinna bez vašeho souhlasu vrátit tuto částku zpět na účet sociálky. Vy s tím samozřejmě souhlasíte, protože to lejstro podepíšete. A tím, že banka vám vydá lejstro se jménem a číslem účtu, se má zřejmě za to, že je ověřena vaše totožnost. Na druhou stranu - dovedete si představit ten hukot, kdyby šlo jen vyplnit lejstro, kam by někdo napsal vaše rodné číslo (obvykle není problém se k němu dostat) a podal ho na sociálku se svým (nebo úplně cizím) číslem účtu? (Na sociálce se nikdo neprokazuje osobním dokladem, tam stačí zajít na podatelnu a podat lejstro za okénko.) To byste měl po důchodu na ten šup.
Zaměstnavateli jsem zadal číslo účtu přes webový portál na jeho informační systém. Kolegové, kteří mě znají, číslo mého účtu neznají, a účetní, kteří znají číslo mého účtu, mě v životě neviděli. A povinost banky vrátit neoprávněně přijaté peníze platí i v jiných situacích bez jakéhokoliv lejstra. Tak zase: V čem je výplata důchodů tak specifcká, že pro ni musí být extra lejstro, které nikdo jiný nikdy nepotřebuje?
A jak se to pozná z maturitního vysvědčení, protože ten je na jiné jméno, když jsem se poté provdala? Tak snad proboha předkládám ty doklady najednou nebo k téže osobě. A pokud na žádost napíšu číslo účtu a k tomu doložím občanku + hafo dalších dokladů, tak to snad ouřadové vidí, ne? Dřív se teda předkládal jeden výpis z účtu, ne že by je zajímalo, kolik je na tom účtu peněz, ale bylo tam uvedeno číslo účtu, kvůli možnému překlepu.
Takže, když byl poslán důchod zemřelému na cizí účet, nemusel majitel toho účtu, ten důchod vracet. A v několika soudních případech byl stát (resp. ČSSZ) neúspěšný. A našlo se dost chytráků, kteří vedli řeči typu: ten úředník, který zavinil posílání důchodu na cizí účet, by to měl zaplatit.
Vědělo se, že je dotyčný mrtev? Byl vydán úmrtní list? Pak to, že zemřelému byl stále posílán důchod je jen důsledek bordelu ve státní strávě a vyžadování nějakého lejstra je jen přenášení řešení tohoto bordelu na občana, který za nic nemůže. Ať si ouřadové udělají pořádek v lejstrech a nevotravujou lidi, kteří mají i jiné starosti než shánět nesmyslné papíry
Nevědělo se, že dotyčný zemřel? Pak je to zcela stejná situace, jako když posíláte důchod na účet důchodce, ten ale dá dispoziční právo k němu třetí osobě, která s penězi manipuluje, nebo může rovnou důchod přeposílat trvalým příkazem na účet třetí osoby. Tady by asi vymáhání důchodu zpět dopadlo stejně.
V obou případech je to lejstro je nesmyslný kus papíru.
Jestliže znáte způsob jak zabránit tomu, aby byl vyplacen způsob zemřelému, tak si to nenechte pro sebe, budete slavný a bohatý, ale začněte třeba v Německu. A věřte, že je rozdíl, když vám přijdou peníze na váš účet (ne omylem), a když vyberete peníze z cizího účtu po smrti majitele.