Ti co mají větší důchody mohli za to ,že pracovali víc,jejich práce byla společností více oceněná - a tím pádem odváděli větší daně na zdravotní a sociální fondy. Proč by měli být trestáni za to, že státu odváděli větší daně za více práce??! A kdo tvrdí, že se více nadřel pokud méně vydělal má tedy velice zjednodušené vidění života. Stát ať klidně přidá na důchodech,ale spravedlivě. Tedy všem podle zásluh.
Spousty vzdělaných lidí ktří si myslí že něco umí neumí vlastně nic.Ze sto% vzdělaných je jen 10% kvalitních to ostatní je jen vzdělaný póvl.Je to vidět všude kam se člověk podívá.Honosí se titulem ale v hlavě mají prázdno.Takový polovzdělanců je na
většinou na úřadech plno.Proto se nikdo ničeho nedočeká.Vše trvá měsíc či více a nebo se neráčejí ani ozvat.
No hlavně že všichni mladí jsou do práce hr!!Když vidím,že polovina školovaných sedí právě po úřadech,kde jich je jako much na ho...u,tak se nedivím,že pořád vychováváme školomety,ale všichni se bojí manuelní práce.Jenže jak si chcete něco opravit,když k tomu nemáte vlohy a nevíte si stím rady!!Kde hledat opraváře,když jich je čím dál méně!!Oni ti naši papaláši po převratu zapoměli,že bude potřeba taky těch co budou něco umět a né se jen flákat po školách a když vyjde ze školy,tak budeteprve čumět,že ho nikde nezaměstnají za ty peníze co che.Znám jich dost,ale co naplat ono je to stejně dožene jít dělat rukama i když mají tytulů za jménem jak lovosice,ale v hlevách temno.
A myslíte Vy na ty činnosti, kde si mohli poplatníci (převážně živnostníci) sami určovat částky odváděné na sociální účely, účelově je snižovali a teď by chtěli ty samé penze jako lidé v pracovním poměru, kteří museli "cvakat" povinně? Rovnostářství už tu bylo, např. bolševický pokřik pro komunismus, kam jsme se naštěstí nedostali: "každý podle svých schopností, každému podle jeho zásluh (později potřeb)".
Na Moravě jsou platy někde jinde, než v Čechách. Zkuste si najít dobře placenou práci, když jste technik v těžkém průmyslu a ještě k tomu žena, která má zkušenosti jako mistr s vedením 60 pracovníků. Každý kroutí hlavou a nedovede si ji představit ve funkci mistra o vedoucím ani nemluvím. Proč, když to dělala 30let, bohužel firma skončila? Tak může mluvit jen člověk, který nezkusil být na prac. úřadě, kde Vám nenabídnou nic a muž má v této profesi přednost, byť by hloupější!!???
Dostat se na střední nebo VŠ měli přednost komunističtí výrostci i když mnohdy tak-tak prošli základku,kdežto zemědělců děti i když měli na to byli donuceni jít se učit oboru které jim místní JZD vybralo, např. kovář nebo kolář tzv. pracovat na vlastní znárodněné půdě, a tito nemají nárok na stejný důchod jako vystudovaní komunisté-(odborníci)????
Za komunistů se chodilo do důchodu o 10 let dřív než půjdem mi co nám je 50let, nebyl takový stes a nedělalo se u pasu.Kazdy měl.praci a musel pracovat. A právě takový se dnes dožívají vysokého věku a pěkně si důchod užijí, kdežto mi co půjdem v 65 si ho ani neuzijem. Ať nemelou že se lidé dožívají vysokého věku to jsou právě ti co šlo za komunistů do důchodu. At mi řeknou za 10 let jestli se stále.prodluzuje věk
Souhlasím, v deváté třídě jsem měla jen dvě dvojky, ale protože v naší rodině nebyli komunisti, na střední mě nevzali, i když jsem dělala přijímačky tři roky po sobě, vždy napsali "pro velký počet uchazečů jste nebyla přijata". Po prvních přijímačkách dokonce řekla ředitelka gymnázia, kam jsem chtěla jít, že mám špatný kádrový posudek a na školu se těžko dostanu. Od patnácti let pracuji, na pracáku jsem naštěstí nikdy nemusela být. V práci se mi povedlo získat i slušnou pracovní pozici. Až půjdu do důchodu, budu mít odpracováno 48 let.
Byla jsem na tom obdobně. Na školu, na kterou jsem chtěla jít jsem nemohla, protože mi nedala škola doporučení, protože otce vyhodili z KSČ. Dali mi doporučení jen na školu, kde byl ředitelem otec mého třídního v 9.třídě. Jsem již v důchodu, ale byla jsem jak zaměstnancem, tak jsem přes 20 let dělala sama na sebe, daně jsem platila docela velké, větší než kdejaký zaměstnanec. Dúchod přesto nic moc.
V naší rodině taky žádní komunisti nebyli, tátovo rodiče byli v r. 1970 vyloučeni z KSČ kvůli nesouhlasu se vstupem sovětských vojsk a otec mámy byl kulak, který celý život odmítal vstoupit do JZD a kvůli tomu měl v sedmdesátých létech "důchod" 100 Kčs měsíčně... Přesto jsem vystudoval SŠ i VŠ. Nějaké rozumné vysvětlení pro to jistě budete mít, že?
Logicky, zdražili vám chleba o 10%, dostanete 10% navíc valorizací. Jestli jste si ho nemohl dovolit s malým důchodem před valorizací, bylo by nespravedlivé, dovolit si ho díky valorizaci. Zní to tvrdě ale spravedlivé je právě zachovávat percentuelně stejný odstup. Jestli má někdo 2x vyšší důchod v začátku, má ho mít i po 20 letech.
Měla jste počítat : přesluhovat za procenta je nesmysl ! Kdybyste si nechala vyplácet důchod a přitom pracovala ( jako např. já) měla byste sice důchod o 1000 měs. menší, ale za ty tři roky byste měla na účtě minimálně o 1 000 000 víc ! ( nechat si důchod a vydělané peníze na účet)
Poslanci berou základní plat bezmála 76 000 korun. Náhrady na dopravu, stravu a reprezentaci se šplhají až na bezmála 40 000 korun. Od Nového roku 2019 by měl plat poslance podle už dříve schváleného zákona vzrůst na zhruba 90 000 korun. A náhrady by mohly přesahovat 60 000 korun.
A my se tady hádáme mezi sebou, kdo má z nás o 2 000KČ míň nebo víc - starobní důchody, rodičovská, invalidní důchody, péče o přestárlé a nemocné??? Co na to říkají daňoví poplatníci???
Nesmysl, platy ve zdravotnictví vždy stály za houby, takže i důchod by patřil mezi nižší a navíc by ho paní při pokračování v zaměstnání musela zdanit. Tím pádem by rozdíl za 3 roky byl maximálně cca 300-350 tis. a nikoliv 1M. Ale jinak souhlas s tím, že práce na procenta je při tomto systému valorizací nevýhodná
Vše je relativní,někdo málo vzdělaný makal v továrně (vytvářel hodnotové výrobky) a někdo vzdělaný seděl jako neschopný úředník na úřadě,v knihovně... (nic hodnotového nevyráběl a služby ,které dělal, flákal). Platí, že ne vždy vzdělaný je jen přínosem pro společnost.
Souhlasím s Vámi, měla jsem náročnou práci, po odchodu dětí z domova jsem pracovala přesčas, brala jsem služby v sobotu a ve svátcích, abych odvedla více peněz na daních a tím měla větší základ pro výpočet důchodu.Taky jsem si mohla jít lehnout k vodě, nebo si někam sednou na kávičku a teď fňukat. Ať je státní důchod pro každého třeba 5000,- ale nevím proč se bere těm co pracovali 42 let a pracovali hodně.
Otázka nebyla co je třeba, ale proč nešel dělat pohodovou dobře placenou práci... Ono totiž spousta lidí tvrdě pracuje, ale má věcech kterých si ostatní neváží: zedníci, úředníci, svářecí. Úměrně tomu jak si lidé váží naší práce jsme obvykle placeni. Pokud děláte práci kde je nerovnováha v tom jak důležitou a placenou práci děláte, tak ji změně. Ztěžovat si v důchodu že byla špatně finančně podhodnocena je pozdě (důchod závisí na vašem platu).
...PROTOŽE RODIČE NEBYLI KOMUNISTI,TAK SE NA ŠKOLU NEDOSTAL.TO BYL I MŮJ PŘÍPAD.RODIČE NEBYLI U KSČ,TAK JSEM SE NA ZUBNÍ LABORANTKU NEDOSTALA.TADY TO JE OPRAVDU O NIČEM.MLADÍ VĚDÍ KULOVÝ A DĚLAJÍ CHYTRÝ.A BUDE TO HORŠÍ A HORŠÍ.HLAVNĚ,ŽE PŘEVÁŽNÁ ČÁST MLÁDEŽE ŠTUDUJE.RODIČE MAJÍ PENÍZE,TAK MOHOU DĚTI NA SOUKROMÉ ŠKOLY.UMÍ PRD,ALE HLAVNĚ ŽE RODIČE ŠKOLE ,,CÁLUJÍ,, JDEME DO KOPRU!!
kdo by na ty pupkáče dělal a hlavně na ty pražáky Kdyby nebili obyčejní lidé kteří makají rukama kancelářské k....sy je pravda má každý právo si vybrat svoje povolání a budoucnost ale ti co dělají rukama tak si myslíte že nemají nárok na důstojný život Třeba příklad vám dám mám známou ta měla jít po staru letos do důchodu a když to vypočítal tak ještě musí makat jedenáct let tak tomu říkám perspektiva
Čím starší důchodce tím menší měl většinou výplatu. Dříve příjmy nebyly vysoké a výpočet důchodu nízký. Ani přístup ke vzdělání před 80-90 lety nebyl takový jako dnes. Každá plošná akce je špatná, každý diferencovaný přístup má svá úskalí především v náročnosti správného zařazení lidí do skupin a hrozí nebezpečí frustrace jedněch před druhými. Důchody v 80 letech v čase odpovídaly a postačovaly důchodcům pro jejich základní potřeby. S o něco menším navýšením vstoupili do nové doby. Při porovnávání jak jsme se měli a jak se máme vycházeje z průměrných příjmů a cen trhu, se většinou konstatuje, že se máme lépe než v 90 letech. Při porovnání průměrných důchodů a nynějších cen tomu tak není. App. Je třeba však přihlédnout k tomu, že rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším důchodem je cca 40 - 50 tisíc, což dříve nebylo a průměr byl jiný!!! Souhlasím s navýšením pro starší 80 let!
Je odporné jak se někteří vyjadřují. Všichni zapomínáme, že byly pracovní pozice kde se nedalo víc vydělat jenom proto,že mzdové tarify byly nastavené podle tabulek a hotovo. Státní sektor těžce pokulhává za soukromým. Jsou pozice, které vyžadují vystudovane pracovníky a organizace nejsou schopné je zaplatit a nemůžete říct jen tak oni se tam valí, nic nedělají tak co by chtěli. Všechno je o organizaci práce a ta například ve státní správě pokulhává a nebo je úplně mrtvá.
A ti hrdinové co měli dvě práce určitě nepracovali v každé na sto procent, protože by to nemohli vydržet.Vsechno je o lidech a jestli máte vedoucího nevýdělečné, debila tak si prostě nevydelate. A jsou místa v republice kde těch pracovních nabídek není. Vysoké důchody které pobiraji treba politici by meli mit za to co pronas udelali a ne co si odhlasuji. Placeni byli placen kralovsky tak si meli nasetrit a důchod by měl být jen o neco větší než je průměrný.
Máte pravdu, znám lidi, kterým se moc pracovat nechtělo,nikdy neodpracovali nic navíc a ještě šli o 3 roky dřív do důchodu i když věděli,že se jim bude důchod krátit, pak si chodili na sociálku pro příspěvky na bydlení a těmto lidem se bude přidávat víc než těm,kteří pracovali až do důchodového věku a někteří ještě déle,protože věděli,že pracují na důchod a tím i více a déle přispívali státu a teď dostanou přidáno méně.
Píšete, že kdo víc pracoval a byl oceněn společností. Mám středoškolské vzdělání,45 let odpracovaných(i v třísměnném provozu se třemi dětmi) a stejně jsem nedosáhla vyšších výdělků. Chcete říct, že jsem málo snažila a málo pracovala. Asi nevíte jak to opravdu v životě chodí. Nyní jsem invalidní a už vyššího platu nedosáhnu a vzhledem k věku taky ne. O jakých zásluhách tu tedy mluvíte 45 let je málo????
Naprosto správný názor. Pokud to půjde takto dál, bude muset opět zasáhnout ústavní soud jako před několika lety. Je třeba si uvědomit, že důchod je založen na pojistném principu, tj. na placení pojistného (v aktivním věku osoby hradí tzv. pojistné na sociální zabezpečení a v jeho rámci důchodové pojištění). A má platit, že u pojištění je plnění úměrné uhrazené částce.
Rozdíly mezi lidmi, a to nejen v důchodech, je třeba vyjadřovat poměrově, absolutní částka nic neříká.
Např. má-li někdo o tisíc korun větší příjem než druhý, je velmi podstatné, zda jde o rozdíl mezi příjmy dva a tři tisíce nebo dvacet devět a třicet tisíc. V prvém případě je to rozdíl, který by měl odrážet dvojnásobek zásluh (např. množství, složitost a kvalita práce) a je velmi motivační, zatímco v druhém případě se jedná témě o podobný příjem. Přidáváním o stejnou částku by se první případ postupně transformoval do druhého již bez vazby na zásluhovost.
Při vaporizaci důchodů se za bývalých vlád, bohužel, nikdy nepřihlíželo k tomu, že nízké důchody, než průměrný důchod, byly velmi znevýhodněné, jelikož jejích příjemci se dostávali do stále větších existenčních problémů oproti jejích původně přiznaným důchodům, po letech se ten trend s jejích výši- níži důchodů stával beznadějnějším, po 10 ti a více letech v důchodů se původně průměrné a nízké důchody stávaly jen stále snižující se sociální dávkou. Jakékoliv přilepšení těmto důchodcům je nesmyslně solí v očích některým tzv. spravedlivým. Poprvé v historii se to někdo snaží ve prospěch všech důchodců změnit. Osobně jsem pro, aby se každý rok navyšovala základní výměra z 9 % o 1% každému důchodci, nad rámec vypočítaného důchodu. Je až nechutné,že Ústavní soud se svým rozsudkem výjádřil,,spravedlivě"ve prospěch k výpočtu důchodu vysokopříjmovým lidem, ale na ty nízkopříjmové tak nějak,, jako vždy" zapomněl. Že to nebylo v návrhu, jim jen vyhovovalo. To je ta jejích spravedlnost. A politiky a jejích strany to taky vůbec, ale vůbec nezajímá, jen před volbami, to je jiná písnička, ta jejích a je o korýtkách. Poprvé premiér p. Babiš to nejen zaregistroval, ale učinil změnu a už se někteří chytráci dovolávají US a mluví o nespravedlnosti.No rád bych věděl, co by ten jejich ústavní soud k odírání nízkopříjmových důchodců zase vyvedl. Nebo snad napáchal? Bude to podle zákonů, ale bude to i spravedlivé? Moc jim nevěřím! Smyslem soudu nejsou zákony, ale spravedlnost.
Problém je trochu jiný,jinde ve světě povinné přispívají zaměstnavatele,lidé toto ví a sami si spoří.já jako obyvatel čr jsem odpracoval 45 let,duchod mam jako byvaly skladnik 12000.Chtelo by to donutit zamestnavatele at povinne prispivaji,stat at konecne udela duchodovou reformu prispiva tem kteri si spori tolik kolik mohou!ne kazdy muze odkladat 1000kc.s pozdravem Milan
Vidíte to zkresleně, lidé s vyššími příjmy mají horší už výpočet důchodu. Pokud jste na minimální mzdě, dnes 11200,--, budete z toho mít důchod cca 10800,--, tj. 96,7% původní mzdy. Pokud vyděláváte v dnešních poměrech 30tis., dostanete dnes důchod cca 15700,--, tj. 52,4% původní mzdy. A odváděl jste do státní kasy podstatně větší odvody. A teď jim zase vychází nižší % valorizací. Já si nemyslím, že by lidé, kteří si dokázali vydělat, měli být v důchodu pořád trestáni. Mnoho těch malých důchodů mají lidé, kteří málo pracovali a sotva splnili podmínky pro přiznání důchodu a teď se rozkřikují, že by jim mělo být přidáno víc než těm, kteří pracovali hodně.
Největší "zásluhu" na tomto okrádání schopných neschopnými a pracovitých nemakačenky má volební systém. Kdysi mohl volit výhradně občan, který platil daně. Dnes můžou volit i ti, kteří nikdy nepracovali a chovají se jako pijavice (tím nemyslím lidi, kteří lvůli nemoci pracovat nemohou). Kdyby tato lúza volila pravici, podřízla by se přece pod sebou nikoli větev, ale (a)sociální síť - u nás je to už spíše sociální peřina i s postelí s nebesy.
Důchodové zabezpečení není koncipováno jako záložna, kolik jsem odvedl, tolik chci vyplatit. Pro pochopení uvedu drastický příklad : pracující si platí zdravotní pojištění a taky podle výše platu a Vy tvrdí že, že vysokopříjmoví lidé ,kteří za celou dobu odvedli mnohonásobně více, než nízkopříjmoví si přejí rakovinu,nebo jím z toho důvodu uřízneme nohu ,aby si svou částku vybrali? P. Babiš to udělal velice inteligentně. Pokud by nechal na důchodcích, ať se rozhodnou zda zvedne základní důchod z 9% na 20% cca z 2700 Kč dnes na 6540 v roce 2019 , všem , nebo nikomu a jen by důchody zvedl o 3,4% ze zásluhové výše důchodu, jak by jste se rozhodli, koukali by se také závistivě na nízkopříjmové důchodce a odmítli by takový důchod? I na svůj úkor? Je to jen závist i když na tom při plánovaném zvýšení důchodů v roce 2019 vydělají všichni, navíc o cca 350 Kč.
pro Tes(neregistrovaný) ---.1.broadband6.iol.cz
Jak jste přišel na to, že ten, kdo je na minimální mzdě 11200 Kč bude mít důchod cca 10800,-- tj.96,7% původní mzdy a kdo má dnes 30 tis. mzdu že bude mít cca 15700,-- , tj.52,4% původní mzdy???? Vy asi žijete na jiné planetě!!!! Důchody činí dnes cca 30% mzdy!!!!! Takže ten, kdo má nyní cca 30 tis. Kč bude mít tak 10 000,- Kč důchodu měsíčně a ten s minimální mzdou daleko méně, max. do 5000 Kč!!!!!
Navíc tento článek je zřejmě záměrně napsán zkresleně, když si to pořádně přečtete, zjistíte, že ten, kdo má nyní důchod 8700 Kč, dostane přidáno celkem 774 Kč !!!!!
Ten, kdo má nyní důchod 17 000 Kč (což skoro nikdo nemá, tak vysoký důchod) bude mít přidáno 1056 Kč!!!!
Ovšem: 774 Kč z částky 8700 je více procent,
než 1056 Kč z částky 17 000 Kč !!!!!
Takže ten, kdo má nižší důchod, dostane přidáno VÍCE PROCENT ZE SVÉHO důchodu, ale to je jen 774 Kč,
jak ten, kdo má vyšší důchod, ten dostane MĚNĚ PROCENT, ale 1056 Kč
Tedy ten, kdo má nižší důchod, dostane přidáno 774 Kč
ten, kdo má vyšší důchod, dostane přidáno 1056 Kč !!!!!
Ovšem důchody se NEVYPLÁCÍ v PROCENTECH, ale důchody SE VYPLÁCÍ V Kč!!!!!
Přečtěte si ten článek pořádně!!!! S malým důchodem přidání 774 Kč (což je více procent z jeho důchodu)
s větším důchodem přidání 1056 Kč (což je méně procent z jeho důchodu)
Budete rádi, když vůbec něco dostanete, protože od r. 2019 musíte mít odpracováno minimálně 35 let, počítá se dvěma způsoby, jednou s náhradními dobami, jednou bez náhradních dob, jen skutečně co jste odpracovali, nesčítá se to vzájemně, takže se vám klidně může stát, že až si dáte na ČSSZ žádost o starobní důchod ve věku 65 let, nedostanete vůbec nic!!!!!
Navíc - pravidelně, 2x za 10 let, VŽDY V LETOPOČTU NA KONCI SE 4 NEBO 9 si naše vláda nechá spočítat statistiky, kolika let se lidé dožívají a kolik roků stráví v důchodě a pokud se bude lidský věk a počet let strávených v důchodě prodlužovat, BUDE SE TAKY POSOUVAT HRANICE VĚKU ODCHODU DO DůCHODU. Letopočet na konci s 9 bude hned příští rok, tedy v roce 2019, takže věk odchodu do důchodu může být klidně v roce 2019 zase posunut, třeba na 70 let!!!!
Navíc si dali naši mocní do zákona, že pokud poroste státní dluh a vzroste na víc jak tuším 110% HDP, budou se důchody krátit, nebo se třeba NEBUDOU VYPLÁCET Vůbec!!!!! A státní dluh stále roste, už je tuším na 80% HDP!!!! Zeptejte se p. Babiše, jak je možné, že naše ekonomika stále roste a máme se stále lépe a lépe a nic se neinvestuje, nic se nestaví, JAK JE MOŽNÉ, ŽE STÁTNÍ DLUH STÁLE ROSTE?????
Spočítala jsem si, jak ty důchody vychází. Doporučuju učinit též než se začnete rozčilovat. U vyšších výdělků je regrese daná redukčními hranicemi a výpočtem v rámci jejich hranic. Navíc z článku jasně vyplývá ta valorizace. Ať máte malý či velký důchod, dostanou všichni přidáno jednotně na základní části 570,-- a 3,4% na výpočtové (pohyblivé ) části důchodu. Že to z menšího důchodu bude méně je jasné. Nicméně v celé výši důchodu dostanou důchodci s menšími důchody procentuálně více. Pořád nevidím, co bych chápala špatně. Přesto si myslím, že už dávná léta nebyla valorizace tak vysoká. Z Vašeho textu se mi jeví, že Vám připadám jako mladá husička, co nic nechápe. Sama jsem už v důchodu, ale ještě se cítím na to, abych odvedla nějakou práci, takže pracuju. Že do budoucna nebude náš důchodový systém s danými parametry udržitelný je jasné. Variant udržitelnosti je více, ale co bude třeba za 20 let, je dnes věštění z křišťálové koule.
Proč všichni stejně??? Někdo seděl na prd--- v kanclu a ten druhý třeba bouchal 25 nebo ještě více v dolech na OSTRAVĚ. Někdo rád zametal cesty ale mohl jít klidně fárat. Proč nešel? Ten co zametal cesty odváděl na daních a poj. stokoruny a ti z dolu tisíce. Vím co říkám fáral jsem 25 let a je samozřejmé, že důchod mám nadprůměrný. Jak je na tom ten co zametal cesty zdravotně a jak ten co bouchal v dolech na to nepoukazujete!!!!!
Já jsem seděl na prdeli v kanclu v teple, nikdy jsem se nepředřel , byla tam sranda, rodiče nebyli v KSČ, nestudoval jsem, ale protože jsem byl nadmíru chytrý, tak mám teď docela dobrý důchod a jsem spokojen. 100 000,- Kč to není jak by tady mnozí chtěli, ale nebrečím a myslím, že když mně přidají tak tím líp - peněz a černé kávy není nikdy dost.
Kdo je chytrý nemusí studovat, kdo je blbý je blbý i když vystuduje.
Jenom si říkám, jaký jsem byl v§l když jsem odpracoval 43 let ( mám to ve výměru), když teď stačí 35- I když jsem si myslel, že jsem byl chytrý tak jsem byl vlastně blbý, že jsem seděl v tom kanclu tak dlouho.
Důchody by měli byt pro každého stejné. Proč by měl někdo brat 100000 a někdo jenom 5000kč?Každa práce je potřebna.Proto by se neměli dělat rozdily.Ten kdo měl velky plat tak si hodně našetřil takže peněz má dost.Ten,kdo třeba děla laborantku a má 10000kč měsíčně ŽIVOŘI .PRACUJE OD VIDÍM DO NEVIDÍM,PŘECHÁZI NEMOCE,KTERÉ OD LIDI CHYTNÉ.ANI SE VE svých35 letech nemůže vdat neuživi rodinu nemá bydleni.Nezaslouži si stejny důchod jako Gott???
Velice souhlasím s tím, že by se důchody měly navyšovat lidem,kteří pracovali fyzicky za malé platy.Stále není spravedlnost,jak by měla být.Dnes když jsem v penzi,tak mám stálé bolesti kloubů a jsem různě nemocná.Nemohu si koupit ani doplňky,pro vylepšení zdraví,jelikož bych s penězi nevyšla.K čemu jsou lidem tak velké důchody,nedovedu si představit,že by vše utratili.
Penzisté s vyššími důchody to nemají zadarmo.Do rozpočtu zaplatili mnohem víc,než penzisté s nižšími důchody.Měl jsem 15 let dvě zaměstnání a měsíčnš jsem platil cca.25 000kč na soc,zdrav a daně.Takže jsem za rok zaplatil státu 300 000,což je polovina platu.Kolik jste zaplatili vy?A teď mám dostat stejně přidáno jako vy?Už tak je výpočet důchodu totálně nespravedlivý a zásluhovost je minimální a i solidarita má své meze.Ověřte si,jak se vlastně důchod vypočítává.
A co rodina? Kdy jsi na ni měl čas, když jsi strávil dvě třetiny života v práci? Měl jsi čas si aspoň pořídit děti, když jsi se jim neměl čas věnovat? Ženy musí chodit do práce, starat se o rodinu, domácnost, při dvou zaměstnáních musí něco ošidit. A na dětech se to většinou vymstí. Co je ti platná maturita, když musíš pracovní dobu přizpůsobit dětem, časem se musíš postarat o nemocné rodiče či partnera, který těžkou práci odnesl zdravotně? Ty bys je snad dal do ústavu, když oni se o tebe taky postarali? A každá práce má nějaký smysl - i když je hůř placená. Všichni nemůžeme být podnikateli nebo řediteli zeměkoule - kdo by pro nás pracoval?
Ano, některé ženy jsou na tom s důchodem hůř, např. já jsem se vzdala v 70tých letech své profese, abychom dostali byt od továrny. Když jsem odchovala děti a nastoupila do své profese, kde byl plat podle postupu v tabulkách, měla jsem až do důchodu nižší plat, než mé kolegyně. Na stará kolena jsme se rozvedli a já kvůli své oběti pro byt mám ted´ asi o 1000kč menší důchod. Dřív to prostě bylo na ženách, dneska si ony umí budovat kariéru a líp se zabezpečit na stáří.
Hlavně měla dříve většina žen mnohem nižší platy než muži za stejnou práci. A mnohde je to tak dodnes. Tenhle problém zatím žádný režim nevyřešil. A dokud budou v parlamentu sedět pořád ti samí, ani nevyřeší. Málokterý muž zůstane v důchodu sám - najde si nějakou mladší (která ještě netuší, že mu bude dělat hlavně opatrovnici). Ale je mnoho žen, které zůstanou v důchodu samy - buď je muž opustil, nebo zemřel. A těm se z toho malého důchodu žije hodně těžce (pokud neměli nějaký větší společný majetek). Je velký rozdíl, jestli jsou na výdaje v domácnosti dva nebo je člověk sám.
Ellen, za bývalého režimu i vdovy a ženy které byly samy, mohly zaplatit být i s poplatk za cca 400-600 kčs, dnes je to na sociálku, po 30 letech od převratu důchody neustále klesají, prodlužuje se odchod do důchodu a zvedá se věk ,kdy ženy vdovy mají nárok na vdovský důchod. Myslím že důchodci a důchodkyně jsou neustále okrádání a nový důchodový zákon to ještě znásobí, pokud ho budou vytvářet zástupci starých, údajně tzv. demokratických stran. Zase budou jen ořezávat, jak dobu započitatelných na důchod, procenta,náhradní doby atd.
Máte pravdu, situace je však ve skutečnosti ještě horší, v územích s lehkým průmyslem, především textilním, který po r. 1990 skončil, přišla většina žen o práci a mnohé z nich si i 10 let stálou práci nenašly. U těch je obvyklý důchod 4-5 tis. Kč. A ty, pokud zůstanou osamocené, nevezmou s tímto důchodem ani do domova důchodců.
To je jeho věc. Odváděl víc peněz na svůj důchod. Částku od státu máme všichni stejnou, to ostatní se odvíjí od toho, kolik kdo vydělal a tím odvedl do důchodového fondu. To přece každý normálně vzdělaný, i méně vzdělný člověksnad ví, že se mu podle výše platu odpočítavjaí odvody na různé věci. Asi se vám líbilo, že platíte míň, než ten, která měl vyšší palt a teď brečíte.
Více prac.poměrů jde realizovat pro lidi, kteří žijí ve městech. Musíte-li dojíždět do zaměstnání několik desítek km tak už nemůžete pracovat na dva či více úvazky. Lidé z vesnic či vesniček i na jeden osmihodinový pracovní úvazek potřebují dvanáct i více hodin. Příklad: na vlak či autobus je to cca 15 min. cesta tímto dopravním prostředkem do místa pracoviště 45 min - 1 hod i více. Dopravní prostředek přijede každou celou hodinu, dále cesta od nádraží do zaměstnání (v práci jste třeba 20 min. před začátkem pracovní doby, vyjímku vám zaměstnavatel nedovolí) , po skončení prac. doby máte spojení třeba za půl hod. i déle ... takže "vedlejšáky " nejsou pro všechny, bohužel.
Kdyby chtěl někdo radit, že si mají najít práci blíže bydlišti, tak věřte, že ve většině případů to nejde ...
Ty táhlo nelíný, měl jsem vedlejšák ve vlastní fabrice a druhý prac.poměr jinde. Pro "chytrý" to bylo v úkolové mzdě, kolik jsem vyrobil, tolik jsem vydělal, a to jsem jako cizí dostával dělat hůř placené výrobky. A při žádosti o důchod mi řekli, že se před r.85
nepřihlíží. takže mám smůlu,ono se to dalo dělat 5-7let když jsem byl mladý . Jít z práce do práce, šestnáctky, čtyřiadvacítky-vyspat a znovu.
Domnívám se, že ne všichni důchodci mají jednak stejné příjmy a v druhé řadě stejný počet odpracovaných let. Pokud jsem celý život pracovala na náročných pracovních pozicích, odpracovala jsem 45 let, nevím, proč bych měla mít valorizován důchod stejnou částkou jako někdo, kdo pracoval na zkrácený úvazek a s "odřenýma ušima" dosáhl odpracovaných let pro přiznání důchodu.
V absolutním vyjádření valorizačního přidání máte pravdu/ vyšší důchod - vyšší přidání/, ale v procentním vyjádření se vyšší důchody zvýší méně. Jen malá poznámka pod okraj: Ústavní soud se vyjádřil, že by se u důchodů /tedy i valorizací/ měla zvýšit zásluhovost - tedy u starobního důchodu více zohlednit celková částka, kterou občan odvedl ("nasypal") do sociálního pojištění než začal pobírat důchod.