samozřejmě že nikdo nebude fárat ani řídit boeing v sedmdesáti, ani v civilizovaných zemích to není obvyklé. člověk pracuje do čtyřiceti, nejpozději do padesáti - pak už by (až na pár supermozků) měl být zaopatřený a odejít do jakéhosi intelektuálního důchodu. normální pětašedesátiletý stařík zastane velkou spoustu práce - takže nic mu nebrání dělat jí za peníze. nikdo ovšem netvrdí že za padesát litrů měsíčně a/nebo na plný pracovní úvazek. takže může udržovat zahrádku, lepit pytlíky, hlídat vrátnici, venčit pejsky, prodávat herbalife, nebo nedejbože hlídat vnoučata (za peníze), a to vše nemusí dělat každý den celý den ani osm hodin denně.
nebo snad někdo tvrdil, že dnem odchodu z poslední fyzicky namáhavé práce je budoucí důchodce povinen ležet na gauči a čekat na milodary???
- udržovat zahrádku: Odborné botanické práce ne. Na to nemá kvalifikaci. Pomocné práce, to už dnes dělají v různých komunálech, za minimální plat + několik set Kč, absolventi pomocné školy. Ta místa, v podstatě veřejnoprospěšné práce, jsou dávno plně obsazena.
- lepit pytlíky: To už hodně dávno nedělají ani vězni. Tohle dělají za zloek nákladů stroje.
- hlídat vrátnici: Jistě, kde ale sebereme dostatečný počet vrátnic pro tolik lidí? Zavedeme povinnost držet si vrátného pro všechny domy nad užitnou plochu 200 m2 přes den, a nad 1000 m2 24 hodin/den?
- venčit pejsky: Podobně jako s vrátnými - chybí poptávka. Ostatně logicky, když si pořídím psa, tak aby mě to donutilo se hýbat a chodit s ním.
Druhá věc je, jak by ho takový stařík/stařena fyzicky zvládali.
- prodávat herbalife: Jasně, může si k tomu přibalit IŽP, zázračné masti na růst vlasů. A když to nepůjde, tak přepadávat pocestné. Ostatně měl jsem dojem, že herbalife už 15 let neletí.
Preskocil jste tu nejdulezitejsi cinnost. Hlidani deti. Btw. to je taky asi jeden z duvodu proc se zeny dozivaji vyssiho veku nez muzi. Protoze muzi jsou od urciteho veku uz jenom pritezi (pomuzou svou smrti), kdezto zeny mohou i v te dobe pomoct s vychovou deti a rozvazat matce (a asi i otci) ruce.
chtěl jsem jen naznačit, že starší zaměstnanec:
1) nemusí se válet doma a čekat na smrt, smí pracovat
2) nemusí fárat v dole ani řídit boeing, existují méně náročné práce, které v pohodě zvládne i stoletý člověk
3) nemusí pracovat 8-12 hodin denně, může pracovat na zkrácený či hodinový úvazek
4) nemusí si vydělat na veškeré provozní náklady - může použít kombinaci úspor a přivýdělku
5) nemusí pracovat v zaměstnaneckém poměru pro cizí - může pomáhat v rámci rodiny, a přijímat za to třeba i nepeněžní plnění (asi znáte pohádku o cestářovi a třech krejcarech?)
prostě - že existuje více možností. vše.
To jsem pochopil. A hned jsem tedy začal uvažovat, když se tedy nebude válet doma, jakou práci sežene.
Ono to není jen o tom, že si naklade podmínky, že méně náročnou práci, že zkrácený úvazek (špatný vtip, ten se dnes těžko schání i ve 30-ti), že...
Domácí práce v rámci rodiny je fajn. Jen by mě zajímalo, kdo mu ji zaplatí. Jeho dětí? A z čeho, když na pracovním trhu budou mít konkurenci v důchodcích pracujících, další tvoje rada, za cenu nekryjící náklady jednoho člověka.
A když jsme u špatných vtipů, ať to máme kompletní: když nebude řídit Boeing, může jít řídit Airbus.
Možností je spousta. A když si člověk nedokáže udělat základní ekonomickou rozvahu, tak jich vidí ještě mnohonásobně více, a má pocit, že všechno jde.
No tak budovatelske nadseni se bezne spojuje spise s Vasimi nazory. Jezevec zde naopak prezentuje krute kapitalisticky pohled, a tam se nebuduje.
P.S.: "Rozdojime kozla", je v podstate obdobne, jako "Kde nic neni ani smrt nebere." Nebo taky "Kde nic neni ani komunist anic neukradne". A nebo taky "Kde nic neni, ani socan nerozda."
Nikoli.
Rozdojíme kozla je výrok jakéhosi akademika Lysenka. Zjisti si, kdo to byl, a pochopíš, jak byl příspěvek myšlen.
Zjistíš, že to není "naopak", ale že jsou ty krutě kapitalistické názory jezevcovi, až příliš stejné s výroky soudruhů, jejichž předností nebyla odbornost, ale ideologická vyspělost.
Jak může být člověk ve 40-50 letech zaopatřený když třeba do 25 let studoval, pak splácel byt / dům (jsou hypotéky i na 20-30 let), musel pořídit auto, protože práci sehnal 40 km od domu, má děti, které taky studují VŠ atd. atd. Někde psali, že dítě stojí 5 000 Kč měsíčně. Auto může stát taky 5-7 tisíc měsíčně ...
Kolik procent lidí může být asi ve 40 - 50 letech zaopatřených při průměrném platu 17-18 tisíc čistého?? Nebo jak velký by musel mít člověk plat, aby byl v uvedeném věku zabezpečený?