Hlavní navigace

Dovolená a koronavirus: jak je to s cestovním pojištěním?

28. 5. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Některé přímořské státy se začínají otevírat turistům. Jenže ohledně krytí onemocnění koronavirem z cestovního pojištění se situace různí a není jisté, zda a kdy pojišťovny budou plnit.

Na dovolenou už teď můžete vyrazit do Chorvatska, pokud máte s sebou rezervaci ubytování. Dostanete se tam přes Rakousko a Slovinsko, test na koronavirus přitom mít nemusíte. Od 15. června 2020 budou moci čeští turisté bez testu cestovat také do Řecka. A jak je to s cestovním pojištěním?

Pojišťovny se v jeho případě řídí informacemi ministerstva zahraničí. Pokud vycestujete do destinací, kam resort nedoporučuje jezdit, můžete mít poté problém s plněním cestovního pojištění. To totiž není určené pro situace, které mohl klient předvídat. V takovém případě jedete na vlastní riziko a pojišťovna vám případné náklady nezaplatí.

Pokud by klienti odcestovali do míst, kam ministerstvo zahraničí nedoporučilo cestovat nebo která jsou uzavřena v karanténě, cestovní pojištění se na ně nevztahuje. Rozhodujícím datem je den, od kterého nedoporučení či zákaz platí, uvedl k tomu mluvčí ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký.

Jiná situace nastává, pokud varování přijde v případě, že už jste na cestě na dovolenou nebo na místě. V takovém případě byste měli mít plný nárok na služby plynoucí z pojištění jako asistenční službu nebo úhradu nákladů na léčbu apod.

Kdy platí cestovní pojištění

Obecně vzato by vám tedy standardní cestovní pojištění mělo platit v zemích, před nimiž nebude ministerstvo zahraničí oficiálně varovat. V takovém případě by vám pojišťovny měly poskytnout veškeré služby, na něž máte z cestovního pojištění nárok, tedy většinou úhradu léčebných výloh, asistenci a tak dále.

Ohledně krytí případného onemocnění nemocí COVID-19 se přístup pojišťoven různí.

Například Allianz do cestovního pojištění při cestě do zemí, které se otevřou českým turistům, toto krytí zahrnuje. Pokud se klienti vydají například do Chorvatska s naším cestovním pojištěním, budeme léčebné výlohy krýt, jako kdyby koronavirus nebyl, říká mluvčí pojišťovny Václav Bálek s tím, že podobně to bude i v případě zmiňovaného Řecka, až se otevře turistům.

Ve stejném duchu se vyjádřila také pojišťovna Uniqa. Onemocnění COVID-19 je v cestovním pojištění UNIQA kryto v plném rozsahu, tedy jak léčebné výlohy, potřebná hospitalizace, asistenční služby i případná repatriace pacienta zpět do ČR. To samé platí i pro úrazy, uvedla mluvčí Eva Svobodová.

I zde však bude krytí na COVID-19 platit pouze v zemích, před kterými nebude varovat ministerstvo zahraničí. Ve vyjmenovaných nedoporučených státech (MZV) naše krytí neplatí, byly-li vyjmenované v okamžiku vycestování našeho klienta, a tudíž věděl, že by tam jezdit neměl, dodala Svobodová.

Pandemie trvá

Některé tuzemské pojišťovny však onemocnění koronavirem nekryjí s odůvodněním, že stále probíhá pandemie. O té mluvíme ve chvíli, kdy se onemocnění rozšíří na území více států, nebo i světadílů. Což se v případě koronaviru stalo.

A například ERV Evropská pojišťovna má pandemii přímo ve výlukách z cestovního pojištění. 

Onemocnění COVID-19 je bohužel zatím z pojistné ochrany vyloučeno, protože jde o pandemii. Aktuálně jednáme s mateřskou společností i se zajistiteli, zda bychom byli schopni do budoucna toto riziko krýt, uvedl Vlastimil Divoký.

Nicméně v případě umístění do karantény při cestách do evropských zemí by podle něj klienti byli součástí místního zdravotního systému, takže by jejich léčebné výlohy mohly být hrazeny z EHIC (kartička zdravotního pojištění).

Onemocnění způsobené koronavirem by vám nyní na dovolené nekrylo ani pojištění od Kooperativy. U Kooperativy jsou vyloučeny pojistné události vzniklé v souvislosti s epidemií v dané zemi nebo pandemií. V současné době stále ještě trvá stav pandemie, takže pojistné události v souvislosti onemocnění COVID-19 by pojišťovna z pojištění léčebných výloh nehradila, uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa.

Přehled pojišťoven, které mají výluky z cestovního pojištění v případě epidemie, pandemie nebo karantény, přinášíme v tabulce na konci článku.

Zájem o cestovní pojištění pomalu roste

Prodeje cestovního pojištění se během nouzového stavu prakticky zastavily, protože možnost vycestovat do zahraničí byla během nouzového režimu velmi omezená. Teď se podle pojišťoven zájem klientů pomalu zvyšuje s tím, jak cestovky začínají organizovat zájezdy. Cílem jsou především středomořské země, které už deklarovaly, že své hranice i letoviska otevřou během letních měsíců.

Tip do článku - účto fakturace duben

V současné době lidé sjednávají cestovní pojištění převážně až na druhou polovinu léta a podzim. Současně ale evidujeme zvýšený zájem o pojištění storna na tuzemské pobyty, jejichž nabídka se v současné době i přes rostoucí ceny velmi tenčí, doplnil Divoký z ERV Evropské pojišťovny.

Nouzový stav, a tím i opatření omezující možnost vycestovat z České republiky, skončil 17. května. Ministerstvo zahraničí přesto nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době zavedena většinou zemí. Jak už jsme ale uvedli, pokud vaše dovolenková destinace není na seznamu zemí, kam ministerstvo zahraničí nedoporučuje cestovat, mělo by vám v dané lokalitě platit standardní cestovní pojištění.

Přehled pojišťoven s výlukami na nákazy
Pojišťovna Výluka na epidemii a pandemii Výluka na karanténu Poznámka
Allianz pojišťovna ne ne
AXA pojišťovna ne ne  
BNP Paribas Cardif Pojišťovna ne ne  
Colonnade Insurance ne ne  
Česká podnikatelská pojišťovna ne ne  
ČSOB Pojišťovna ano ne Od 21. 2. 2020 veřejný příslib, že výluku neuplatní
Direct pojišťovna ne ne  
ERGO pojišťovna ne ne  
ERV Evropská pojišťovna ano ne  
Generali Česká pojišťovna ne ne
Komerční pojišťovna ne ne
Kooperativa pojišťovna ano ne
Pojišťovna VZP ne ne
Slavia pojišťovna ne ne
Starr International (Diners Club) ne ano  
Union poisťovňa ne ne
UNIQA pojišťovna ne ne
Vitalitas pojišťovna ne ne

Autor článku

Po studiu žurnalistiky se začala naplno věnovat novinářskému řemeslu se zaměřením na ekonomiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).