Hlavní navigace

Dočasné finanční potíže: Jak přežít?

24. 11. 2005
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Dočasné finanční potíže se zřejmě nevyhnou nikomu. Jak je ale řešit, abyste neztratili důvěru své banky? Jak se postarat, aby vaše firma dočasné obtíže ve zdraví přestála? Rada je jednoduchá - podívat se svým problémům do tváře. V praxi to ale není tak jednoduché...

Jakmile ve svém podnikání pocítíte první náznaky omezení likvidity, musíte zahájit kroky, které odstraní příčiny tohoto neblahého jevu. Jednou z možností je vzít si úvěr, ale co když máte již několik úvěrů a jste hodně zadlužen? Když je tomu tak, je opravdu nutné a správné neotálet a o svém stavu informovat vaše věřitele (banky).

Každý projeví pochopení proto, že se nejprve pokusíte vypořádat s potížemi sami. Snažíte se maximálně zachovat klid a přemýšlíte o různých variantách řešení. Jen vám musí tato metoda zároveň garantovat, že postupujete správně a odstraňujete příčiny nedostatků. Musíte si být jisti tím, že vaše opatření budou mít úspěch a že se v této fázi nikdo nepovolaný o vaší situaci nedozví.

Když nejste přesvědčeni o tom, že to zvládnete sami, je nutné zavolat do banky a domluvit si osobní schůzku se svým bankéřem. To, že se vám do toho vůbec nebude chtít, je nadmíru jasné. Kdo by také rád někoho informoval o tom, že se mu momentálně nedaří a že potřebuje jeho pomoc a radu?

Proč do své „krize“ zapojit banku?

  1. Pokud banka vidí jako nadějné, že vám odkladem splácení dluhu nebo poskytnutím dalších prostředků z krize pomůže, zůstane stát při vás.
  2. Banka si je též vědoma, že když vám nyní „utáhne kohoutek“, může za jistých okolností své peníze ztratit. Bude tedy s vámi nadále spolupracovat.
  3. Banka také vydělává na vašem úvěru další peníze. Vydělává právě proto, že vy musíte její zvýšené riziko zaplatit vyšší úrokovou sazbou. To je váš trest, který bohužel musíte „zkousnout“.
  4. Získáte spojence, který je seznámen s vaší finanční situací a který vám může pomoci radou. Banky v těchto případech vědí jak postupovat lépe než vy. S tím totiž mají mnohaleté zkušenosti.
  5. Pokud se domníváte, že se banka o vašich problémech nedozví, když jí to sami nesdělíte, „jste naprosto vedle“. Banky totiž disponují velmi „chytrým“ informačním a varovným systémem. Se situací na trhu jsou banky konfrontovány denně a dovedou výborně interpretovat příznaky hrozících nebo již existujících „katastrof“. Nedoufejte tedy v to, že banku budete moci klamat delší čas.

Když se banka o vašich potížích dozví od jiných osob nebo z jiných kanálů, výrazně si ztížíte svou pozici – byla nabourána vzájemná důvěra. Zamlčováním negativních jevů riskujete vypovězení svých úvěrů. Toto právo bance výslovně náleží z úvěrové smlouvy i ze Všeobecných obchodních podmínek.

Když oznámíte své těžkosti včas, zachováte si vůči bance převahu – zůstanete totiž aktivním prvkem ve hře, kde hrajete o svůj další „život“. Tím, že svou situaci vylíčíte bez příkras, získáte také důvěru. Když se pokoušíte své problémy řešit jen na vlastní pěst, hrajete vabank. Existuje nebezpečí, že se budete stále hlouběji propadat, a také si uzavřete možnost spolupráce s bankou, která vám v tomto případě může jedině pomoci. Problémy s dluhy či předlužením se nevyhýbají žádnému podnikateli, zářným příkladem může být i Donald Trump. Co se jemu vlastně přihodilo, to nám poví on sám. Takto to vylíčil ve své knize „How to Get Rich“:

V osmdesátých letech jsem byl jako opojený. Titulky jednoho magazínu říkaly, že vše, čeho se Trump dotkne se mění ve zlato. Na konci osmdesátých let jsem ztratil soustředěnost na svůj hlavní byznys a věnoval jsem se různým okrajovým záležitostem. Na začátku devadesátých let zkrachoval trh s nemovitostmi. Dlužil jsem miliardy dolarů – přesně 9,2. Pro média, která mě předtím tolik opěvovala, jsem se stal pochoutkou a predikovaly mi brzký pád.

Nikdy nezapomenu na nejhorší okamžik svého života. Ve 3 hodiny ráno mi telefonovali ze Citibank do mého bytu v Trump Toweru. Chtěli, abych ihned přišel do jejich kanceláře dohodnout nové termíny s některými zahraničními bankami – se třemi z devadesáti devíti bank, jimž jsem dlužil miliardy.

Je těžké, když bankéři musíte sdělit, že nemůžete splatit svoji úrokovou splátku. Taková slova nemají rádi. Můj osobní bankéř v Citibank navrhl, že nejlepší bude, když bankám zavolám sám. Přesně to po mě chtěli ve 3 hodiny studeného lednového rána za mrznoucího deště. Taxi žádné nejelo, takže jsem šel patnáct bloků k Citibank pěšky. Když jsem tam došel, byl jsem úplně promočený.

Byl to těžký okamžik. Třicet bankéřů sedělo kolem velkého stolu. Zatelefonoval jsem japonskému bankéři, pak rakouskému a třetímu ze země, na niž se už nevzpomenu. Ve své první knížce „The Art of the Deal“, jsem čtenáře varoval, aby nikdy osobně za nic neručili. Teď jsem se své rady držet nemohl. Z dlužných 9,2 miliardy jsem se osobně zaručil miliardou dolarů. Pak jsem se dohodl z některými chápavými bankéři, kteří vypracovali slušnou dohodu. Na konci devadesátých let jsem opět prosperoval.

Co k tomu ještě dodat. Nemůže být názornější případ pro to, co jsem popsal v předešlých řádcích. Jistě si umíte představit, jak ego velkého Donalda Trumpa utrpělo, když musel svým bankám říci – nemám na splácení. Ale přesto se k tomu odhodlal, v tom totiž tkví tajemství velkého byznysmena.

Donalda Trumpa bohužel (nebo v tomto konkrétním případě bohudík) neznám osobně, ale ve své dosavadní praxi bankéře jsem se také setkal s několika takovými případy a neměly vždy veselý konec.

skoleni_4_3

Není to tak dávno, co se jeden můj velice blízký přítel rozhodl ukončit život sebevraždou. Přitom z mého pohledu to byl muž, který měl ve svém životě vše – prosperující firmy, hezký dům s bazénem, několik aut, jezdil na drahé dovolené, měl fungující rodinu s dvěma malými krásnými dětmi. A jednoho dne z ničehož nic vyskočil z okna své kanceláře. Byl to přesně ten typ člověka, který chce za všech okolností dělat vše sám. Bohužel se zřejmě dostal do stádia, kdy nevěděl, jak dál. A místo toho, aby své ekonomické problémy řešil s kompetentními lidmi – auditory, bankéři, právníky atd. –, rozhodl se pro finální řešení. Ale jaké je to vlastně řešení, když svůj problém jen přesunete na ty druhé.

Potlačte svoji hrdost, žádné stromy nikdy nerostou do nebe.

Anketa

Finanční potíže řešíte...

Autor článku

JUDr. Jan Vinter ukončil studia na Právnické fakultě UK 12. listopadu 1989. Poté se jako redaktor Obrany lidu a později jako volný novinář seznámil s prací pro tisk.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).