Hlavní navigace

Do Prahy přišlo 21. století. V tramvaji zaplatíte kartou

12. 4. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V Praze je možné koupit lístek na MHD prostřednictvím bezkontaktní platební karty. Jde zatím o pilotní projekt a po roce provozu se pražský dopravní podnik rozhodne, co dál.

Pokud cestujete pražskou MHD, můžete si od 8. dubna 2016 zakoupit jízdenku bezkontaktním přiložením platební karty ke snímači. Dopravní podnik spustí 8. dubna zkušební provoz těchto automatů. Jsme si vědomi toho, že automaty na prodej jízdenek nejsou umístěny v každé zastávce a že cestující často na tramvaj spěchají a nemají čas si jízdenku zakoupit. Po možnosti zakoupit jízdenku formou SMS je toto další způsob, jak jim vyjít vstříc, říká Jaroslav Ďuriš, generální ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Praha ale není první, kdo bezkontaktní placení jízdenek provozuje. Už téměř rok si tímto způsobem můžete zakoupit jízdenku i v Plzni, o čemž jste se mohli dočíst v naší aktualitě. Kromě toho už přes rok provozuje tento způsob nákupu jízdenek i Liberec a Brno, o čemž jsme vás již také informovali v aktualitě.

Celý projekt je spuštěn ve spolupráci s firmou Mikroelektronika, MasterCard a Československou obchodní bankou. Firma Mikroelektronika dodává do tramvajových vozů prodejní terminály a Československá obchodní banka dodává SIM karty, které jsou potřebné k validaci bankovních karet. Během zkušebního provozu bude také ČSOB hradit provoz těchto SIM karet.

Bezkontaktně pouze ve vybraných vozech

Během pilotního provozu, který potrvá jeden rok, můžete prodejní terminály potkat ve dvou tramvajích 15T, a to na lince č 22 z Bílé Hory na Nádraží Hostivař. To, že zrovna tato konkrétní tramvaj umožňuje nákup jízdenky bezkontaktně, poznáte podle speciálního značení na dveřích soupravy.

Značení na dveřích tramvaje - zde je možné platit platební kartou.
Autor: Veronika Doskočilová

Podle značení na dveřích tramvaje poznáte, že je v ní možné zakoupit jízdné platební kartou.

V jedné soupravě budou vždy 3 jízdenkové automaty s možností bezkontaktního placení, a to u prvních, třetích a pátých dveří.

Zkušební provoz potrvá jeden rok a poté bude Dopravní podnik vyhodnocovat a následně rozhodovat o tom, zda dojde k rozšíření na všechny tramvaje. Jestliže se ale nákup jízdenek osvědčí, plánuje Dopravní podnik ještě během zkušebního provozu nasadit tyto terminály do všech tramvají 15T, které obsluhují linku č. 18 z Vozovny Pankrác na Sídliště Petřiny.

Jaké lístky můžete zakoupit?

V rámci bezkontaktního terminálu máte možnost vybrat si ze 6 druhů jízdenek:

  • Základní jízdenka na 30 minut za 24 Kč.
  • Základní jízdenka na 90 minut za 32 Kč.
  • Zlevněná jízdenka pro děti a seniory na 30 minut za 12 Kč.
  • Zlevněná jízdenka pro děti a seniory na 90 minut za 16 Kč.
  • Celodenní zlevněná jízdenka pro děti a seniory za 55 Kč.
  • Celodenní jízdenka za 110 Kč.
Typy jízdného, které lze zakoupit bezkontaktně.
Autor: Veronika Doskočilová

Typy jízdného, které lze zakoupit bezkontaktně.

Jak probíhá nákup?

Lístek si v prodejním bezkontaktním terminálu zakoupíte poměrně jednoduše. Na barevné obrazovce si zvolíte typ jízdenky, přiložíte platební kartu a platba následně proběhne stejným způsobem jako bezkontaktní placení u obchodníka.


Autor: Veronika Doskočilová

K nákupu můžete použít platební kartu MasterCard i Visa. Platební terminál akceptuje i NFC SIM a bezkontaktní EMV karty:

  • VISA payWave.
  • MasterCard PayPass.

NFC SIM je v České republice využívána pro mobilní systém Android ve spolupráci s mobilními operátory. V mobilním telefonu s operačním systémem Android je umístěna speciální NFC SIM, která podporuje bezkontaktní platby mobilem. V případě zájmu musíte nejdříve do banky, kde požádáte o mobilní kartu, která funguje jako dodatková karta k vaší debetní či kreditní kartě. Bance sdělíte mobilní číslo, na kterém si přejete mít NFC SIM. Následně poštou odděleně obdržíte PIN k platební kartě a speciální NFC SIM. S touto SIM navštívíte obchodní místo mobilního operátora, který přenese vaše stávající číslo na novou SIM. V mobilu spustíte aplikaci a provedete podle instrukcí aktivaci karty. Nastavíte si způsob zabezpečení (PIN vždy, PIN jen nad limit, NFC vždy zapnuté, NFC zapnuté volitelně) a můžete začít mobil používat k placení.

Platba prostřednictvím NFC SIM.
Autor: Veronika Doskočilová

Platba prostřednictvím NFC SIM.

Lístky si dopředu nekupujte

Jste-li zvyklí nakupovat si v klasickém prodejním automatu lístky „do zásoby“, v případě bezkontaktního placení to rozhodně nedělejte. Lístek se vám totiž po zaplacení označí automaticky a automat vám jej vydá již označený. Prakticky vám tedy platí ihned od nákupu.

V rámci jedné transakce také můžete zakoupit pouze jeden lístek. Budete-li cestovat třeba ve dvou či ve třech a chcete-li si zakoupit všichni lístek na jednu platební kartu, musíte provést 3 jednotlivé transakce.

Lístek, který obdržíte po zaplacení. Označení již není nutné, platí od okamžiku vydání.
Autor: Veronika Doskočilová

Lístek, který obdržíte po zaplacení. Označení již není nutné, platí od okamžiku vydání.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).