Hlavní navigace

Do jakých akcií investovat v roce 2007?

9. 1. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Některé investiční teorie tvrdí, že je lepší poslouchat při investičních rozhodnutích šimpanze než analytiky. V každém případě je dobré odborníky, kteří se v investicích pohybují, přinejmenším vyslechnout. A jaké investice radí specialisté čtenářům Měšce?

Každý se může mýlit – i největší odborník svého oboru. Přesto se lidé fundovaní mýlí méně často než naprostí laici. Proto je dobré poslechnout si názory lidí fundovaných. Zeptali jsme se odborníků z bank, investičních společností a obchodníků s cennými papíry, kam doporučují investovat prostředky v letošním roce.

Samozřejmě uvedené návody nejsou stoprocentní a obsahují nemalou dávku rizika tolik vlastního kapitálovému trhu. Konkrétní investiční rozhodnutí musí každý učinit sám na vlastní zodpovědnost, nebo své prostředky svěřit investiční společnosti či specializovanému správci portfolia, kterému důvěřuje.

Milan Vaníček, Financial Analyst, ATLANTIK finanční trhy

Všeobecně bych aktuálně doporučil ke koupi akcie Komerční banky, která podle relativního srovnání vychází jako nejlevnější banka v regionu. Absence akviziční politiky v regionu, která je vykonávána majoritním vlastníkem Société Générale, by dle našeho názoru neměla být důvodem pro téměř 40% diskont aktuálně uplatňovaný na tento titul relativně k srovnatelným společnostem v regionu.

Další zajímavou společností by mohl být Pegas, jakožto nový zástupce na BCPP. Jedná se o nový obor a slušně ziskovou společnost (čistý zisk 26.6 mil. EUR v 2005). Provozní marže na úrovni EBITDA kolem 35 % je výrazně nad evropským průměrem (20 %).

Z dividendového pohledu se domnívám, že dobrou příležitost by mohla poskytnout Telefónica O2 ČR. Předpokládáme, že díky finanční síle společnosti (nadprůměrný provozní zisk, nízká zadluženost, silná generace CF atd.) by Telefónica mohla vyplácet hrubou dividendu kolem 40 Kč na akcii po dalších pět let. Tato dividenda by aktuálně představovala hrubý dividendový výnos přes 8 procent. Důležitými událostmi bude uveřejnění obchodního plánu pro Slovensko (koupě mobilní licence) a na ně navázané zveřejnění dividendové politiky.

Jakub Židoň, analytik, Česká spořitelna

Celkově si myslím, že burza v letošním roce poroste o zhruba 5 – 8 % (loni to po prosincové korekci na ČEZu bylo nakonec zhruba 8,5 %). Důvodem je podle mě fakt, že hlavní tahouni letošního růstu (ČEZ a Erste, tedy společnosti s vahou v indexu větší než polovina) už mají „to nejlepší za sebou“. Porostou, ale podle mě nebudou těmi tzv. top picks.

Faktorů pro růst celé burzy je samozřejmě víc. Od těch obecnějších (třeba nové akcie na trhu, které přitáhnou zájem dalších investorů – viz např. možnost českých individuálních investorů kupovat akcie na primárním trhu, dále oslabování dolarů a další přesun peněz z dolarových aktiv třeba zpátky na emerging markets) po faktory, které ovlivní jednotlivé tituly.

Pro ČEZ bude příští rok klíčový. Ukáže se, kam až mohou vyrůst ceny elektřiny v Němečku (možná naopak začnou pomalu klesat, což předpokládám já), rovněž se bude odehrávat spousta tendrů a v neposlední řadě se vyjasní otázka kolem Temelína. Toliko zmiňované ceny elektřiny jsou podle mého názoru už v ceně započítané (závěrečná cena loňského roku činila 960 Kč a „když se podívám do koule“, ČEZ by mohl ke konci roku atakovat 1050 Kč).

„Top picks“ jsou z mého pohledu tři tituly: Unipetrol, Telefónica O2 ČR a Zentiva. U prvního se podle nás pozitivně projeví synergické efekty v rámci skupiny PKN Orlen a také capexový program hodnotíme pozitivně. Telefonica 02 ČR by měla počátkem roku oznámit dividendovou politiku, která by mohla být zajímavá pro investory, a navíc očekáváme, že v letošním roce se otočí trend poklesu příjmů z pevných linek. A Zentiva je typický růstový titul, který bude tažen hlavně exportem. Zajímavá pro investory může být i konfrontace Orco a ECM, dvou realitních společností.

Pavel Hadroušek, makléř, Fio, burzovní společnost

Vývoj klíčových faktorů pro příští rok zůstává hodně nejistý (sazby, ekonomický růst dolaru, komodity, inflace). To příliš nekoresponduje s jednoznačně optimistickým výhledem investorů a investičních bank pro rok 2007. Pro příští rok proto zůstáváme opatrní a doporučujeme se zaměřit spíše na jednotlivé sektory či tituly.

Líbí se nám technologické tituly, jejichž valuace nejsou drahé. Nástup nového operačního systému Vista od Microsoftu povede k upgradu softwaru, zvýší se potřeba výkonnějších čipů atd. Našim favoritem je firma Intel. Velmi zajímavým sektorem jsou také výrobci digitálních map, kde existují pouze dva globální hráči (NAVTEQ, TeleAtlas), a prodeje navigačních přístrojů přitom dynamicky rostou. Z emerging markets volíme čínský trh, který má i přes růsty v závěru roku 2006 prostor dále posilovat. Nákup čínských akcií však doporučujeme po korekci, která by se mohla objevit v 1Q.

Jan Procházka, Ředitel a Senior analytik, Cyrrus

Erste Bank se bude v letošním roce zaměřovat především na restrukturalizaci rumunské BCR. Koupě této banky v loňském roce negativně ovlivnila rentabilitu vlastního kapitálu EB, postupně by se měl stále více prosazovat pozitivní efekt akvizice na ziskovost a rentabilitu celé EB, i když letos ještě musíme počítat s dalšími restrukturali­začními náklady.

Celkově vidíme pro bankovní sektor i letos příznivé podmínky. Nárůst tržního ocenění EB byl sice v posledních měsících výrazný, prostor pro další růst však vidíme i nadále značný ve světle očekávaného růstu zisku (naše očekávání růstu zisku na akcii je 42,5 % pro rok 2007 – právě kvůli konsolidaci BCR – a do roku 2009 průměrný růst EPS o 29 % ročně) a stále zajímavějšího dividendového výnosu.

Pro společnost Zentiva je výhled v roce 2007 pozitivní. Firmě se bude i nadále dařit na jejích tradičních trzích. Rychlého růstu bude i nadále dosahovat bohatnoucí Rusko či Rumunsko, kde po dřívější akvizici Sicomedu nebude zopakován výsledek z předchozího období. Firma zde ovšem bude pokračovat v upevňování své pozice, podobně tomu tak bude i v Polsku.

V rámci středoevropského regionu představují zajímavou alternativu pro Zentivu maďarské farmaceutické firmy Egis a Gedeon Richter. Obě se soustředí na výrobu generických léčiv, a svým výrobním zaměřením se tedy podobají českému výrobci. Egis je menší společností, která je aktivní, kromě maďarského trhu, na stejných trzích jako Zentiva, má zde podobné růstové příležitosti, navíc za ní stojí silný zahraniční investor, francouzská farmaceutická firma Servier. Gedeon Richter naproti tomu představuje alternativu spíše v teritoriálním rozdělení tržeb, neboť je aktivní i na západoevropských trzích a v USA, čímž se odlišuje od předchozích dvou firem, jež se soustředí především na střední a východní Evropu.

skoleni_27_5

Redakce

Přestože shoda mezi analytiky ohledně doporučovaných titulů není velká, v jednom se shodnou téměř jednohlasně – ČEZ je již za zenitem. Z pohledu analytiků by se tak mezi nejbezpečnější tituly mohla zařadit Telefónica O2 nebo Zentiva. Přestože někteří vidí potenciál v Unipetrolu, podle jiných je jeho vývoj příliš nejistý.

Stejně jako v minulých letech bude i letos hrát významnou roli Čína, přestože rozvíjející se trhy mohou při poklesu burz stabilních ekonomik zažít mnohem důraznější propad. Z oborů si první housle zahrají technologie.

Anketa

Posloucháte při investování rady analytiků?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).