Hlavní navigace

Do čeho investovat v roce 2013?

Lukáš Kracík

Kam letos investovat? Podíváme se do sektoru technologií na společnost Apple, na několik zemí v rámci rozvíjejících se trhů a také na zlato jako komoditu.

Doba čtení: 5 minut

Rok 2013 přinese pravděpodobně více, než nám přinesl rok 2012 – mix silných býčích (rostoucích) a medvědích (klesajících) měsíců ve většině akciových indexů a komodit. Čtěte více: Nejlepší a nejhorší investice v roce 2012

Pátrání po nejlepších investičních trendech roku 2013 bude vyžadovat trpělivost nebo zaměření se na určité sektory a země, které bychom dříve nebrali v úvahu. Technologie stále poskytují některé možnosti k růstu, ale to je právě ta oblast, kde bude naše trpělivost velmi klíčová. Rozvíjející se trhy bude nyní lehké obchodovat prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF = Exchange-Traded Funds), které poskytují řadu možností pro ty, kteří hledají trochu diverzifikace přes zahraničí. Některé z těchto trhů stále ještě ukazují svou sílu. Nakonec i zlato, které bylo horkým tématem v roce 2011, ale rok poté zájem o tuto komoditu upadal, by mohlo obdržet potřebnou pozornost v tomto roce. V následujících odstavcích se podíváme na zajímavé investiční příležitosti, které by během roku 2013 mohly podporovat býčí trend.

Technologie

Hodně humbuku v technologiích bylo kvůli akciím společnosti Apple, jejichž cena byla přibližně o 70 % vyšší v září 2012, ale během října a listopadu se tato hodnota pohybovala kolem 30 %. Dlouhodobý graf této společnosti poskytuje vodítka k tomu, že by se nemuselo jednat o špatnou volbu, ale přihlédnout musíme k poměrně nepříjemné volatilitě, kterou můžeme v poslední době v rámci vývoje cen na grafu pozorovat.

Vývoj cen akcií společnosti Apple za posledních 10 let


Zdroj: www.google.com/finance

Cena akcií společnosti Apple je v současné době na poklesu. Nicméně vstupem v blízkosti dlouhodobé trendové linie a s trochou trpělivosti by mohlo dojít k přetavení do zajímavého investičního instrumentu v letošním roce. Spojnice nastaveného trendu protíná hranici 410 amerických dolarů za akcii. Proto rozmezí mezi 400 a 500 americkými dolary může být cenovým rozpětím, které bude představovat vstupní bod k nákupu na základě historické trendové linie. Ne vždy je však vhodné se řídit pouze historickým vývojem a na základě něj predikovat budoucnost.

Společnost Apple je lídrem v prostoru technologií a její sledování může poskytnout pohled do této oblasti jako celku. Pokud budou akcie společnosti Apple v letošním roce silné, můžeme očekávat, že celý technologický sektor bude silný taktéž. Na druhé straně, pokud budou akcie společnosti Apple slabé, je pravděpodobné, že potáhnou celý sektor směrem dolů. Chytré telefony nebo tablety jsou všudypřítomné a je otázkou, jak daleko může penetrace trhu dojít. Nelze však zapomínat, že něco dnes nového v oblasti technologií může za rok nebo dva skončit hluboko v propadlišti dějin, protože to bude s největší pravděpodobností nahrazeno jinou zajímavou novinkou.

Rozvíjející se trhy

Rozvíjející se trhy stále poskytují mnoho příležitostí. Potenciál k růstu je na těchto trzích významnější než při srovnání s více rozvinutými nebo vyspělými zeměmi – Spojené státy americké, Velká Británie, Kanada a podobně. Nicméně rozvíjející se trhy mají větší potenciál k růstu a svým růstem překonaly vyspělé trhy během posledních několika let. Například Mexiko je přibližně devět krát lepší v rámci výkonnosti než S&P 500 za předešlých 10 let. Rozvíjející se trhy si vedly svou výkonností výjimečně dobře v průběhu posledních několika let, zatímco ostatní klesaly, a tento trend by mohl pokračovat i v letošním roce. Představují tak určitou příležitost k nákupu v rámci hodnotového investování.

Mexiko

Mexický trh je přístupný přes iShares MSCI Mexico ETF a tento ETF je nahoře o 481 % za posledních 10 let k listopadu 2012. S&P 500 SPDR ETF za stejné období narostl o 53 %, takže je viditelný poměrně výrazný rozdíl. Čtěte také: Jaké jsou exotické opce a jejich varianty?

Nový nejvyšší bod na úrovni 70 amerických dolarů byl vytvořen v předchozím roce a značí, že je dlouhodobý růstový trend stále neporušený.

Vývoj iShares MSCI Mexico ETF za posledních 10 let


Zdroj: www.google.com/finance

Malajsie

Trh v Malajsii je dostupný přes iShares MSCI Malaysia ETF. Za posledních 10 let vzrostl o 204 % k listopadu 2012. Tento ETF tak ukazuje, že se stále dobře drží, i když americké indexy poklesly ke konci předchozího roku.

Vývoj iShares MSCI Malaysia ETF za posledních 10 let


Zdroj: www.google.com/finance

Jihoafrická republika

Trh JARu je přístupný přes iShares MSCI South Africa ETF. Tento ETF je v plusu 231 % za posledních 10 let k listopadu 2012. Dlouhodobý trend jde směrem nahoru. ETF se v současné době obchoduje v rámci trojúhelníkového vzoru při použití technické analýzy. V tomto případě trojúhelníkový vzor naznačuje, že by měl do budoucna následovat rostoucí trend.

Vývoj iShares MSCI South Africa ETF za posledních 10 let


Zdroj: www.google.com/finance

Zlato

Trojúhelníkový vzor v roce 2012 naznačuje býčí trend v roce následujícím. Trojúhelníky jsou tradičně navazujícími vzory a může tak dojít k růstu cen zlata. Na základě jeho rozměrů se odhaduje dlouhodobý cíl na úrovni 2080 amerických dolarů za unci.

Vývoj ceny zlata za jednu unci během posledních 10 let


Zdroj: www.goldprice.org

Nevíme, co teprve budeme vědět

Pokud se díváme do budoucnosti, vždy musíme počítat s jistou dávkou nejistoty a je lepší s nějakou větší jistotou raději moc nepočítat. Každá investiční příležitost je jedinečná a představuje vlastní potencionální odměnu a riziko. Dovolil bych si zde citovat pár vět s mou malou úpravou z knihy Černá labuť od Nassima Nicholase Taleba: Chceme-li předpovídat budoucí vývoj, musíme znát i technologie a události, které se v budoucnosti objeví. To by nám ovšem umožnilo, abychom začali tyto technologie vyvíjet již nyní a na dané pozitivní/negativní události se připravili s předstihem. Jinými slovy, nevíme, co teprve budeme vědět.

Malajsie a Mexiko jsou stále silné a mohly by nadále ve stejném směru pokračovat. Zatímco technologický sektor ve Spojených státech amerických nebude pravděpodobně představovat tu nejlepší investiční příležitost. Jihoafrická republika je v určitém „počkej a sleduj“ módu. Pokud dojde k růstu, tak to bude pravděpodobně předzvěstí dlouhodobého růstového potenciálu. V každém případě sledujme i důležité signály, které můžou vést k pádu cen, a to místo kýženého růstu. Nezapomínejme ani na možnost shortování. Mějme však vždy na paměti rizika spojená s investicí a budu Vám upřímně přát, aby rok 2013 byl pro Vás a Vaše investiční portfolio rokem úspěšným a ziskovým.

dan_z_prijmu

Upozornění: Obsah tohoto článku slouží pouze k informačním a studijním účelům. Žádná část z jeho obsahu nesmí být vyložena jako doporučení k nákupu nebo prodeji jakéhokoliv finančního instrumentu. Autor článku nenese žádnou odpovědnost za ztráty nebo zisky odvozené jednáním na základě zde poskytnutých informací.

Inspirace pro volný překlad článku nalezena na internetové stránce Investopedia.com

Našli jste v článku chybu?