Dohledatelné to je, ale vymahatelné jen obtížně. Před státní správou samozřejmě peníze v zahraničí neskryjete, ale pro soukromého exekutora je to spolehlivá a účinná komplikace, pakliže nejde o miliony. Finančák třeba umí posílat přeplatky na daních na Revolut (UK neb LT účet) lidem, kteří mají na krku nestátní exekuce.
Díky za hezkou ilustraci rozdílu mezi teorií a praxí. Ano teoreticky si můžete nechat vyplácet mzdu v hotovosti.
Prakticky vám naprostá většina zaměstnavatelů řekne ne. A to ne změní na ano pouze v případě, že začnete prudit tím správným způsobem.
Jenomže mít zaměstnance v exekuci je pro zaměstnavatele dost velký opruz sám o sobě (navíc s rizikem slušných pokut). Takže takový zaměstnanec si vlastně píše na čelo "při nejbližší příležitosti se mě zbav".
Zákon o chráněném účtu je značně zmatečný a nedokonalý. Chráněný účet chrání peníze do výšky 3 násobku životního minima, avšak částka po exekuci mzdy bývá povětšinou větší než je 3 násobek životního minima. Tzn., že rozdíl mezi chráněným a zaslaným může exekutor vzít? Příklad: Při exekuci na mzdu ve výši 20000 čistého (nepřednostní exekuce osoby bez manželky a dětí) zbývá poslat na účet 15924. Což je ta nezabavitelné částka. Ale vzniká tu rozpor, chráněný účet chrání pouze 3x životní minimum v tomto případě 1158O,-. Znamená to tedy, že rozdíl mezi 15924 a 11580, což činí nezanedbatelných 4344,- může exekutor vzít? A otázek je víc? Např. Co když dlužník nespotřebuje v měsíci celou nezabavitelnou částku a na konci roku mu zůstane na chráněném účtu více než 3x životní minimum, to o ty peníze přijde? A jak je to v případě smrti dlužníka s chráněným účtem, to ten kdo si ty nezabavitelné peníze bude z pohledu dědice nárokovat automaticky se stane pokračujícím dlužníkem nebo exekutor prostě všechno po smrti sebere?