Hlavní navigace

Zkameněliny, voda nebo komiksy. Tipy na neobvyklé alternativní investice

3. 10. 2017
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Nudí vás investice? Možná nevíte, že peníze můžete ukládat i do takových věcí, jako jsou komiksy, whisky nebo dostihoví koně. Ukážeme si příklady neobvyklých předmětů, které mají sloužit jako uchovatel hodnoty nebo prostředek ke zhodnocení.

Klasiky mezi alternativami

Do škatulky alternativních investic řadíme i věci, které ale zároveň mají právo i na nálepku „klasika“. Jedná se například o investiční vína, známky nebo umělecká díla, mezi která už můžeme zařadit i povedené kousky street artu. Nikdy byste se ale do těchto investic neměli pouštět bez znalostí a přehledu v oboru. Pokud nejste ochotni věnovat čas vzdělávání, investujte třeba přes specializované fondy.

Například investiční vína mohou nabídnout většinou hrubé roční zhodnocení i kolem 10 až 15 %. Pokud si nechcete hrát na kaskadéra, držte se raději osvědčené klasiky, kterou jsou například francouzská červená vína z oblasti Bordeaux. Chcete-li se držet finančně více při zemi, tuzemská vína vyjdou výrazně levněji. Vždy se ale držte prověřených vinařství.

Vinný sklep, Porto
Autor: Depositphotos

Vinný sklep, Porto

Nechcete-li hotový archivní kousek, můžete pořídit ještě nelahvované víno u vinaře („en primeur“), které bude teprve zrát v sudu a po dvou letech se stočí do lahve a půjde na trh, kde se cena poprvé zvýší. Počítejte ale s tím, že vína zrají třeba i 30 let a tím získávají na hodnotě. Z toho vyplývá, že jim musíte zajistit správné uskladnění, abyste je neznehodnotili. Pokud nemáte možnost u sebe, pronajměte si místo ve specializované vinotéce.

Chcete-li jen investovat do vína, ale obor vás nezajímá, můžete využít i fondy, které se na to specializují. Podívejte se například na fond Wine investment partners, který se zaměřuje na investice do francouzských vín.

Investovat můžete i do investičních mincí či medailí z drahých kovů. Podívejte se do naší galerie, jak se tyto medaile a mince razí.

Komiksová superinvestice

V posledních letech je, obzvlášť v USA, stabilní zájem například o komiksy. V aukčních síních je zvláštní zájem hlavně o vzácné sešity se superhrdinskými příběhy, která se prodávají běžně za tisíce dolarů. Rekord drží aukce sešitu, ve kterém se poprvé objevil Superman – prodán byl za 3,2 milionu dolarů, uvedl pro server Měšec.cz Jiří Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust.


Autor: Depositphotos

Pravěké zkameněliny

Obchodování s pravěkými zkamenělinami se úspěšně rozvíjelo od 90. let po uvedení filmu Jurský park. Například podle společnosti Canada Fossils Ltd. se lebka šavlozubého tygra za dvacet let zhodnotila z dvaceti tisíc dolarů na 485 tisíc dolarů. Jak ale Pech upozornil, internetové aukční servery jsou dnes plné inzerátů na „zaručeně pravé“ zkamenělé pozůstatky dávných živočichů, které jsou ve skutečnosti jen bezcenné tretky, a tak pokud byste chtěli kupovat zkamenělinu, základem by mělo být pečlivé prověření obchodníka a jeho historie.


Autor: Depositphotos

Kostra Tyrannosaura Rexe

Bitcoin a další kryptoměny

Další kapitolou jsou kryptoměny, zejména jejich nejznámější zástupce, bitcoin. Z pohledu investora se jedná trochu o adrenalinový zážitek kvůli výraznému kolísání jeho hodnoty. Začátkem loňského roku byla cena jednoho bitcoinu cca 400 dolarů za kus. Kurz od loňska prudce rostl a letos hodnota bitcoinu atakovala hranici 5000 dolarů. Informace o omezení obchodování s bitcoinem v Číně ale způsobila, že hodnota virtuální měny v minulých dnech propadla dokonce pod hranici 3000 dolarů. Další vývoj je nejistý, nicméně už v předchozích letech kryptoměna předvedla pády a růsty o desítky procent, upozornil Pech a dodal, že poměrně spolehlivě platí poučka, že jakmile se začne v masmédiích o některém aktivu mluvit jako o výhodné investici, je načase z rozjetého vlaku vystoupit.


Autor: Depositphotos

Připomněl také, že v souvislosti s kryptoměnami se v posledních měsících otevřeně píše o bublině, a to se netýká jen bitcoinu, ale i dalších digitálních měn, které se v návaznosti na úspěch známějšího předchůdce začaly na trhu objevovat. V podstatě tím podle něj dochází k ředění jejich všeobecné „kupní síly“. Oproti standardnějším alternativám (např. zlato a stříbro) je otázkou i všeobecná akceptovatelnost těchto měn. Tedy, pokud držíte zlato, tak si za něj pravděpodobně v průběhu krize jídlo koupíte. Otázkou zůstává, kdo bude akceptovat bitcoin, připomíná se Pech.

Voda stále vzácnější

Může vám připadat, že vody je dost. Faktem ale je, že stále roste její spotřeba, znečišťují se vodní zdroje a kvůli necitlivým zásahům v krajině ta ztrácí přirozenou schopnost si ji udržet. Ostatně letos v létě byla otázka míst postižených suchem jedním z hlavních témat v Česku.


Autor: Depositphotos

Protože vodu potřebujeme my, zvířata i rostliny, nedá se očekávat, že by se poptávka po ní měla snižovat. Naopak budou země postupně nucené investovat do modernějších systémů na zpracování vody a její zásobování, z čehož budou pravděpodobně profitovat společnosti pohybující se v oblasti vodního hospodářství. Pokud vám to dává smysl, můžete v korunách investovat například do fondu Parvest Aqua, který se cílí na společnosti podnikající ve vodárenském a vodohospodářském odvětví.

Starožitné zbraně

Peníze můžete vkládat i do starožitných zbraní, jejichž cena se v čase stále zvyšuje. Platí to speciálně pro kousky, které jsou spojené s nějakým konkrétním příběhem, obdobím nebo ideálně známou historickou osobností. Na speciálních veletrzích najdete kousky, jejichž cena se šplhá i do milionů dolarů.


Autor: Depositphotos

Ručně vyráběné zbraně původem z Německa z roku 1850

Hudební nástroje

Podobná logika platí i u hudebních nástrojů. Ceněné jsou kousky vyrobené od známých mistrů nebo ty, na které hrály známé osobnosti. Do smyčcových nástrojů se ostatně investuje už přes 300 let. Klasickým příkladem jsou zde známé housle stradivárky. Ty jsou ale pro většinu lidí daleko za jejich finančními možnostmi, a tak je zájem i o dostupnější alternativy, například housle, violy a violoncella francouzských, anglických a německých smyčcařů.


Autor: Depositphotos

V pařížském muzeu v Cité de la musique najdete vystavené housle, které vyrobil Andrea Amati, Nicolo Amati, Antonio Stradivari, Giuseppe Guarneri či Jacob Stalner

Dostihoví koně

Chov koňů je náročný časově i finančně, o dostihových kouscích nemluvě. Pokud vás ale tato oblast láká, můžete si koně pronajmout od jeho majitele ve více lidech a pak se stejně dělit i o výnosy z dostihů. Vynáší samozřejmě hlavně zahraniční soutěže. Například ty ve Velké Británii, kde hlavní výhry v podobě prize money dosahují desítek nebo i stovek tisíc liber.


Autor: Depositphotos

Hodinky

Investicí mohou být i hodinky. U těch dražších, které se za investici dají považovat, hraje roli kromě designu i výrobce, rozsah funkcí, ale i fakt, kolik jich bylo nebo ještě bude vyrobeno. Čím méně kusů od daného modelu, tím jsou hodnotnější. Specifické jsou pak Rolexky, které se sice vyrábí ve velkém, ale je o ně stabilní zájem, jsou velice kvalitní, většina z nich je certifikovaná, mají dobrý servis a odolávají módním trendům. Čtěte více: Mohou být hodinky investicí?


Autor: Depositphotos

Kudlička rybička

Generace dnešních třicátníků má ještě v paměti legendární zavírací nůž ve tvaru rybky. Na veletrhu k akci Investor Prague Show, která proběhla v září v Praze, byl od společnosti Mikov k vidění jeden za 191 tisíc korun.

Rybička je vyrobena z damašské oceli s puncovaným zlatem na střence (ryzost kovu  750/1000, což představuje 18 karátů) a s okem z broušeného českého granátu. Má sloužit jako sběratelský předmět či prostředek, jak do něčeho hmotného uložit peníze.

Tuhle kudličku k ohni asi nevezmete
Autor: Firma Mikov

Tuhle kudličku k ohni asi nevezmete

Whisky za všechny prachy

Na stejné akci se vystavovala také whisky Chivas Regal The Icon z Prestige Selection firmy Pernod Ricard, která má hodnotu 80 tisíc korun. Do Česka se každoročně dostane jenom 8 těchto lahví.

skoleni_11_12

Jen doplněk a ne pro každého

Možností, jak alternativně investovat, přibývá v posledních letech ve světě i u nás. Často se ale jedná o položky s volatilní hodnotou a přiznejme si, že ne každý na to má nervy nebo dost zkušeností, aby vybral správně. Stejně jako u každé investice platí, že by se člověk neměl nechat nalákat jen na módní vlnu a investiční pohádky o astronomických výdělcích. Vysoké zisky znamenají i vysoké riziko a nikdo by neměl investovat do oblastí, se kterými nemá dostatečné, nebo dokonce žádné zkušenosti, varuje Pech, podle kterého by se do alternativních investic měli pouštět spíše zkušení investoři a ti drobní by měli dávat přednost ověřeným investičním strategiím založeným na klasických aktivech.

Pokud už chcete investovat a nemáte zkušenosti, nechte si poradit od odborníků nebo využijte specializovaný fond, kde eliminujete riziko, že by portfolio manažer nakupoval bezcenná aktiva. V minulosti už jsme byli svědky splasknutí mnoha bublin, i těch kolem alternativních investic. Typickým příkladem je ‚tulipánová horečka‘ v 17. století v Nizozemsku. Za několik cibulek tulipánů, které bychom mohli také označit za alternativní investici, se dal tehdy v Amsterodamu pořídit i dům. Nabídka ale nakonec převýšila poptávku a během krátké doby ceny tulipánů propadly až o 90 %, dodal Pech s tím, že pro investory, kteří do jakékoliv bubliny nastoupí na jejím vrcholu, to bývá velmi draze zaplacená zkušenost.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).