Jsem rád že konečně někdo z oboru napsal/řekl bez obalu pravdu o bezkontaktu - JE TO MARKETINGOVÝ NESMYSL. Limit na bezpin pod pětikilo by šel klidně i na dnešních kartách a rozdíl v čase mezi přiložením karty a zastrčením karty je ve zlomcích sekundy.
Je to hovadina ale stejně jako mobil má každý deb*l tak kartu už má každý deb*l a to bohužel doslova ne ve smyslu nadávky.. :-( Takže jim to lidi opět sežerou..
Já bezkontaktní placení jako nesmysl rozhodně nevidím. Ta platba trvá na rozdíl od klasické platby zlomek času a výrobní náklady na implementaci do karty a terminálu jsou z dlouhodobého hlediska zanedbatelné.
Celý ten rozhovor mi spíš připadá jako série výmluv ve smyslu "proč DC ujel vlak".
Tak ještě jednou, kdyby se u kontaktních čipových karet u plateb do 500 Kč zavedla možnost provádět je bez zadávání pinu a případně i offline, bylo by to stejně rychlé, jestli kartu ke čtečce přiložím nebo ji do ní zasunu je z časového hlediska skutečně minimální rozdíl.
Problém není zasunutí karty, ale to zadávání PINu a celkově obsluha terminálu v prodejnách, kde terminál obsluhuje klient a v některých prodejná pomalá komunikace terminálu s bankou.
Vůbec nechápete o co jde. Ta věta "Ta platba trvá na rozdíl od klasické platby zlomek času" je samozřejmě nesmysl.
Bezkontakt je rychlejší jen při platbě do 500 bez PINu. A bez PINu jde platit i s čipem, akorát to z nějakého záhadného důvodu banky nechtějí. Ale já vím proč:
Prvně byla strašná marketingová výhoda bezpečnost čipu - nakoupíte jen s pinem.
No a dneska do pětikila pin zruší (což jak opakuji jde i u čipu) a najednou je z toho strašná výhoda.
A jak je vidět třeba i XLS jim to žere. :-)
Ale i s čipovou kartou bez PINu platit lze. Platil jsem takhle Axa kartou (Visa Electron s čipem) v McDonaldu na letišti v Mnichově. V samoobslužném terminálu jsem si vybral, zaplatil kartou (nechtělo to PIN) a s lístečkem už jsem si jen u pultu vyzvedl jídlo. Obsluha vůbec kartu ani neviděla.
Stejně tak jsme Axou platili v Ženevě parkovné (při vjezdu se strčila karta do závory, při výjezdu rovněž).
A před pár dny se mi podařilo zaplatit bez PINu i bez podpisu v Normě - normálně chtějí, ale byl nějaký problém s terminálem, nejdříve nechtěl kartu vůbec načíst a pak najednou OK a ani jsem nezadával PIN (GE Mastercard Gold).
Na mě to dělá dojem, že jejich karty nejsou pro běžné lidi, ale i těm, co je mají, přinášejí spíše problémy, banky jsou špatné, že je neakceptují, ale ono to vůbec nevadí, protože je kromě nich samotných neakceptuje nikdo. Nevím, k čemu by mi taková karta byla, navíc za 1500 korun. Holt asi nejsem ten správný typ na tento HIGH produkt. A mě je to jedno.
Naše firma používala DC jako firemní kreditky. Jenže poslední dobou začal počet míst, kde je akceptují, prudce klesat, a poté, co jsme museli několika lidem do zahraničí posílat hotovost, protože v okruhu několika set kilometrů od jejich působiště nebyl jediný bankomat akceptující DC a nešlo s nimi ani platit, jsme se s nimi museli velmi rychle rozloučit.
Malá akceptace DC karet souvisí s vysokými poplatky, které jsou za jejich přijímání vyžadovány. Pracoval jsem pro jeden maloobchodní řetězec a byla nám nabízena možnost akceptovat vedle VISA a MC i DC karty, jenže provize pro banku u těchto karet byla (pokud se dobře pamatuji) více než 4 násobná oproti VISA a MC. No a vzhledem k tomu, že každý držitel DC karty má i karty jiné (protože spoléhat na DCčko se skutečně nedá), postrádalo to pro nás smysl.
K tomu je potřeba přidat ještě nevýhodné kurzy, které DC karty dále prodražují. Jediné na co se hodily bylo právě to stravování v letištních saloncích a tak je také jejich držitelé používali (a také proto DC přistoupila k onomu omezení). Snad ještě cestovní pojištění (které má DC opravdu kvalitní), ale zde je potřeba nezapomínat na to, že, na rozdíl od jiných karet, je potřeba ho tzv. aktivovat (tedy zaplatit alespoň část nákladů na cestu DC kartou).
Dle mého názoru prostě DC za cca 4 - 6 tisíc ročně nenabízí adekvátní protihodnotu (přes Letušku stála, tuším, něco přes tisícovku).
Nechce se mi tedy hledat, jaké má to jejich slavné cestovní pojištění limity, ale např. globelink má limit 5 milionů liber na osobu (cca 150 mil. Kč) a pro 4 členou rodinu to pojištění na rok vyšlo na cca 3000,- Bez spoluúčasti, se spoluúčastí je to levnější. a byla v tom velká řada doplňkových pojištění, které se v ČR nedají u takové pojistky získat (zpoždění, zrušení cesty ze zdravotních důvodů, krádež hotovosti, letenky, hotel atd.)
Pojistky prodávané pouze občanům UK jsou ještě levnější a krytí mají třeba i 3 násobné. Čili DC kartu jenom kvůli pojištění, když padly i ty salonky jsou podle mě vyhozené peníze.
Nevím jak je to jinde, ale napíšu vám, jak je to u nás a u známýho. Máme dva malý obchůdky v Praze. Provize máme takovýto:
Mastercard, Visa, Maestro, Visa electron - 2 % z transakce
Diners club - 2,80 % z transakce
American express - 3,50 % z transakce
U American se vždy ptáme, zda nemá ještě jinou kartu a vždy má, takže je bereme jen minimálně. Diners vidíme zřídka. Ty 2 % se dají, vyjde to levnějši než se starat o hotovost, ale 2,80 a více už cítíme. Ale jak píšu, většinou ten, kdo má Diners a American, má ještě druhou kartu Mastercard nebo Visu.
Známý má síť prodejen s IT a s bankou se dohodl, že za platbu kartou naúčtuje zákazníkovi navíc 1,2 %, píše to předem a upozorňuje u pokladny. To mu strhává i banka. Lidi to chápou a neřvou. Diners a American nebere. Ty 1,2 % lidi většinou platí, ale kdyby bral Diners a American a řekl lidem, že jim naúčtuje 2,8-3,5 %, tak mu nakopou zadek.
Pokud se nepletu, tak VISA neumožňuje účtovat klientovi při platbě kartou vyšší cenu. MasterCard ano, pokud je na to klient předem upozorněn. Měl jsem velké tahanice s českým zastoupením MasterCard a nakonec jsem je přiměl ke změně reklam, kde tvrdili, že za platbu kartou MasterCard se neúčtují žádné poplatky...
Tam je strasne dulezite co je to za obchodnika.
Kdo prodava turistum rucne vyrabene sklo a podobne, a ma marzi 100-200%, tak pro nej je nejdulezitejsi splnit prani zakaznika a 3% klidne ozeli.
Ale kdyz nekdo prodava IT a ma marzi 5%, tak sakra pozna jestli mu platba kartou sebere 20% nebo 60% jeho marze.
Měl jsem Diners rád, asi před 7 lety jsem si jej pořídil z několika důvodů.
1. Odlišení se od ostatních, zlatou kartu už měl pomalu každý.
2. Pojištění s vysokým krytím. Za zajímavý peníz se k němu dalo dokoupit i další úrazové bez zkoumání zdravotního stavu.
3. Letištní salónky. Nebyl jsem v nich 10 minut, ale reálně jsem je používal. Hodně cestuji na konference, pracuji v akadmické sféře a v IT.
4. Líbila se mi možnost zaslání karty zdarma, kdybych byl v problémech
5. Sbíral jsem body na programu OK Plus od ČSA.
6. Nemusel jsem myslet na splácení, vše se inkasovalo samo a bez úroků.
Před dvěma lety jsem Diners zrušil. Sice mi ho bylo trošku líto, ale za tu dobu se situace změnila a já zjistil, že platím hodně peněz za málo služeb.
1. Nepotřebuji se odlišovat, do 5* hotelů nejezdím, spím v normálnlích 3* hotelech, motelech a apartmánech, kde je jim jedno, s jakou kartou platím, hlavně že je krytá. V Kauflandu rozdíl mezi Diners a Maestro nepoznají, buď zaplatím, nebo ne. S Dinersem se mi naopak stávalo, že jsem nezaplatil, pro hotovost jsem musel hledat bankomat spřátelené banky.
2. Moje banka Citibank mi nabídla debetní kartu k účtu, kde mám pojištění na 3 mil. Kč. To je pro mě dostatečný limit. Ještě mám účet u KB, tam je další limit 1,5 milionu.
3. Od Citibank mohu využívat letištní salónek v Praze, grátis. To mi stačí, protože s Dinersem bylo využití salónků v Evropě stejně problematické. Typicky v situaci, kdy letadlo letí z letiště A a salónek je na letišti B v jednom stejném městě.
4. Kartu zdarma mi pošle i moje banka. A hlavně s ní mohu platit opravdu všude a vybírat z bankomatů bez poplatku.
5. S ČSA do jde z kopce a já s nimi postupně přestal létat. Poslední kapkou byla jejich letošní drastická změna v OK plus. Jen si vyberu míle a hurá pryč. Dnes je mi jedno s kým letím. Důležité je, kam letí a za kolik. A ty body? Tragédie. Platil jsem Dinersem snad vše, co šlo a dostal jsem pár usmolených bodíků do OK Plus v jakémsi šíleném konverzním poměru 1:5 nebo tak nějak. Teď nákupy platím kreditkouu a mám reálně 2 % zpět.
6. Mám ještě kreditku od Citibank, mám na ní nastavené 100% inkaso, takže na nic nemusím myslet. Ještě jsem za ni neplatil ani korunu.
A ještě se mi líbí, že u té debetní karty mám asistenční službu zdarma. Takže když potřebuji objednat ubytování v místě, kde to neznám a za rozumnou cenu (třeba do 100 eur), tak mi to zajistí a zadarmo. To mi Diners nikdy nedal.
Když jsem si porovnal, co mám za nějakých 4000 ročně u Diners a co mi dá banka, tak ten pocit odlišnosti mi za ty peníze nestál. A jak teď píšu příspěvek a dívám se na web Diners, tak cenu výrazně snížili na nějakých 2500 ročně. To už je lepší, ale v nabídce, kterou mám u Citi, to nebstojí. A to ani kdybych za to musel platit - a neplatím - protože s Mastercardem jsem ještě neměl potíže kde zaplatit (snad s výjimkou Alp).
Já jsem kdysi kartu DC dostal jen tak na zkoušku a nechal jsem si ji. Pak mi ji zpoplatnili na nějakých 1500 ročně. Je pravdou, že jsou lepší nabídky na trhu, já třeba mám účet u GE a k tomu tu kartu bene plus, dělá to už dost, co mi ušetřila, používám ji denně, platím s ní i služební výdaje :-). Ale DC jsem si stále nechal, je to pro mě záložní karta a má opravdu dobré pojištění. Za těch 125 Kč měsíčně se mi vyplatí, protože naší rodinu cestovní za rok vyjde plus mínus stejně, takže u DC alespoň na to nemusím myslet a mám kreditku v ceně.
Co mi vadí je ten menší počet obchodníků. A třeba v ČR se s ní skoro vůbec nedá platit na webu, snad jen jízdenky drah, tam jsem ji kdysi dávno viděl. A není pravda, že v USA je síť pro Discover totožná pro Diners. Když na webu u US obchodu zvolím kartu Discover a uvedu tam číslo své Diners, tak nezaplatím. To jim ještě pořád nefunguje.
Si dělá srandu?
Tak platit jimi všude nejde. Jsou mnohem horší v penetraci než VISA a EC/MC a oni to snad ještě prezentují za výhodu, že mají "jen" 10 000 klientů a že je to exklusivní. Pěkně děkuji, karty jsou tu od placení a ne, aby si s nimi člověk honil triko :(. Než mít Diners Club, to je lepší mít tu nejlevnější VISU Electron a nebo Maestro od EC/MC, člověk si s tím zaplatí a vyzvedne peníze z ATM na více místech.
Pojištění je určitě dobré, ale přece, tohle není hlavní důvod pro to, si zařídit kartu, když její hlavní funkce - placení kulhá na obě nohy (ATM i obchodníky). Navíc ta nutnost aktivace pro rodinu, člověk na to musí myslet a všude je neberou... Pěkné trápení
A jaképak férové ceny bez skrytých poplatků, to mě vážně nadzvedlo ze židle, kterými se pán dušoval v článku aspoň dvakrát, vždyť mají legendárně špatné kurzy. Jako ví vůbec, co říká?! Vždyť sám říkal v článku, že mají snad normální kurzy a přitom je mají vyloženě špatné a odírají na nich tak své zákazníky.
Měli by se vesele vykašlat na tu svou "vyjímečnost" (no tfuj) a zapracovat na pokrytí (což přes jejich ceny pro lidi a zejména špatné podmínky, oproti VISA a EC/MC, u obchodníků) půjde vážně těžko.
Proboha, na co si to hrají :( ???
Může mi někdo vysvětlit, jak je to u Diners club s kurzy? Jak jsou velké.
VISA a EC/MC si jako karetní asociace účtuje spread snad kolem půl procenta a pak je na bankách kolik si vezmou ony navíc (tuším max 5 procent, typicky těch 1,5 až dvě procenta).
Jestli je ale Diners Club zároveň vydavatelem a přitom má špatné kurzy, tak si pěkně hrábne na straně zákazníka. A jak tu bylo napsáno, že má velké poplatky i u obchodníka, tak si pěkně hrábne i na druhé straně.
Jaj, kam to spěje.
Fakt ještě, že tu máme EURo a banky burou méně na kurzech.
Srovnani kurzu probehlo naposledy zde www.mesec.cz/clanky/kurzy-u-platebnich-karet-ktere-jsou-nejlepsi-test/
Nemyslím si, zda typický drřžitel DC bude řešit i kurzy. Je ale fakt, že kurzy DC nejsou nejlepší, ale nejsou ani nejhorší. Někdy jsou na úrovni mBank, někdy ostatních bank. Problematika kurzů karet obecně je složitější, důvody by daly na samostatný článek. Ne vždy je to o vytěžení držitele karty, je v tom více prvků. Možná jej někdy napíšu :-)
Připadá mi exkluzivně nevýhodná.
Řeším výběrem karet výhradně zadarmo s ohledem na vratku (citi life), kurz (AXA platby v ne EUR/USD zemích, hněmecká DKB na EUR, americká Chase na USD), napojené služby (GE Gold pojištění v rámci účtu), výběry v ČR (GE, FIO), výběry v zahr. (německá DKB - všude bez poplatku, výborný kurz, americká Chase USD).