Hlavní navigace

Dávky 2023: Jaké další navýšení schválila vláda? Změny se dotknou i rodičů a solidárních domácností

16. 12. 2022
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Nový rok přinese další navýšení životního a existenčního minima, což ovlivní řadu dávek. Kromě toho vláda schválila také prodloužení výplaty solidárního příspěvku a vyšší podporu pro pěstounskou péči.

Vláda na svém posledním jednání zvýšila životní a existenční minimum. Tato změna ovlivní hned několik dávek. Buď je zvýší, nebo zvětší okruh lidí, kterým na ně vznikne nárok. Kromě toho vláda také prodloužila příspěvek pro solidární domácnosti, zvýšila příspěvky pro pěstounskou péči a upravila i maximální částku, které mohou dětské skupiny účtovat rodičům.

Životní a existenční minimum v roce 2023

Vláda může životní a existenční minimum zvýšit i v mimořádném termínu, přičemž počátkem nového rozhodného období bude 1. říjen 2022.

Podle zákona o životním a existenčním minimu může vláda tyto dvě částky zvýšit pravidelně od 1. ledna v případě, že příslušný index spotřebitelských cen v rozhodném období vzroste alespoň o 5 %. Podle údajů Českého statistického úřadu vykázal v rozhodném období od května do září 2022 tento index spotřebitelských cen nárůst o 5,2 %.

Částky životního a existenčního minima se tedy od ledna zvýší také o 5,2 %. Letos se životní a existenční minimum zvýšilo mimořádně už dvakrát, od dubna o 10 % a od července o 8,8 %.

Od ledna 2023 bude životní minimum činit pro:

  • jednotlivce 4860 Kč měsíčně (nyní 4620 Kč),
  • osobu, která je posuzována jako první v pořadí, 4470 Kč měsíčně (nyní 4250 Kč),
  • osobu, která je posuzována jako další v pořadí (starší 15 let, která není nezaopatřeným dítětem), 4040 Kč měsíčně (nyní 3840 Kč),
  • nezaopatřené dítě od 15 do 26 let 3490 Kč měsíčně (nyní 3320 Kč),
  • nezaopatřené dítě od 6 do 15 let 3050 Kč měsíčně (nyní 2900 Kč),
  • nezaopatřené dítě do 6 let 2480 Kč měsíčně (nyní 2360 Kč).

Existenční minimum bude od nového roku ve výši 3130 Kč (nyní je to 2980 Kč).

V důsledku růstu existenčního a životního minima vzrostou i některé sociální dávky nebo na ně získá nárok více lidí.

Životní i existenční minimum se používají jako kritéria, ze kterých se vychází při stanovení nároku na některé sociální dávky, případně při výpočtu jejich výše. Znamená to tedy, že některé dávky vzrostou a u jiných je bude moci čerpat více lidí.

V souvislosti s úpravou částek životního a existenčního minima se v roce 2023 zvýší výdaje na dávky pomoci v hmotné nouzi a na dávky státní sociální podpory celkem o 526,9 mil. Kč. Další navýšení výdajů, a to o více než 213 mil. Kč, bude souviset s rostoucím počtem příjemců přídavku na dítě, informoval ministr práce Marian Jurečka s tím, že nárok by nově mělo získat asi 15 tisíc rodičů. V souvislosti se změnou životního a existenčního minima se zvýší také příspěvek při pěstounské péči. Náklady na něj dosáhnou asi 330 milionů Kč.

Jaké dávky navýšení ovlivní?

Životní a existenční minimum hraje roli u osmi sociálních dávek:

  • k navýšení dávky dojde u příspěvku při pěstounské péči a u příspěvku na živobytí,
  • u mimořádné okamžité pomoci a příspěvku na zvláštní pomůcku dojde k navýšení limitu pro jejich čerpání,
  • u porodného, přídavků na děti, příspěvku na péči a doplatku na bydlení pak dojde k rozšíření okruhu osob, které na dávky dosáhnou vzhledem ke svým příjmům.

Změnu ale pocítí i lidé v exekuci, protože se projeví ve výši nezabavitelné částky a také při stanovení alimentů. S vyšším životním minimem se ale zvýší i nutný příjem žadatele o úvěr, protože banky a úvěrové společnosti při posuzování žádostí o úvěr kromě jiného počítají i s životním minimem žadatele, resp. životním minimem celé jeho domácnosti.

Stát opět navýší sociální dávky. Víc dostanou rodiče a lidé s drahým bydlením Přečtěte si také:

Stát opět navýší sociální dávky. Víc dostanou rodiče a lidé s drahým bydlením

Prodloužení příspěvku pro solidární domácnost

Příspěvek pro solidární domácnosti bude stát vyplácet déle. Vláda délku výplaty prodloužila o tři měsíce, takže bude poskytován do konce března 2023.

Výše příspěvku bude stále 3000 Kč na osobu měsíčně (max. 9000 Kč) při ubytování společně se žadatelem a 5000 korun na osobu měsíčně (max. 15 000 Kč za pět a více osob) v případě samostatného bydlení.

Dávka je určena domácnostem, které bezplatně ubytovávají ukrajinské uprchlíky. Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) ale počet příjemců dávky postupně klesá. Zatímco v květnu byly měsíční výdaje na tuto formu pomoci 242,5 mil. Kč, v listopadu to bylo 189 mil. Kč. Přibližně dvě třetiny uprchlíků s dočasnou ochranou přitom bydlí samostatně a jedna třetina ve sdílené domácnosti s příjemcem příspěvku, uvedl Jurečka.

Pravidla pro vyplácení humanitární dávky a solidárního příspěvku se od července změnila. Ukážeme jak Přečtěte si také:

Pravidla pro vyplácení humanitární dávky a solidárního příspěvku se od července změnila. Ukážeme jak

Změna v úhradách pro dětské skupiny

Dětské skupiny, kterým stát přispívá na obsazená místa, mohou od ledna navýšit částku, kterou platí za péči rodiče dětí ve věku od 6 měsíců do 3 let.

Maximální výše úhrady rodičem v současné době s platností od října 2021 činí 4000 Kč. Nově vzroste na 4720 Kč, což odpovídá automatické zákonné valorizaci.

Vyšší podpora pro pěstounskou péči

Od ledna se zvýší také státní příspěvek pro zřizovatele zařízení, která slouží pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP). V současnosti je ve výši 36 000 Kč. Od ledna vzroste na 39 600 Kč měsíčně za každé dítě.

V Česku je nyní 51 takových zařízení s kapacitou 668 míst. Pobytu v nich muselo loni využít 1643 dětí.

skoleni_28_3

Podle MPSV se výrazně více dětí daří umisťovat do pěstounské péče. Od ledna se zvýší právě i příspěvek na výkon pěstounské péče, a to ze současných 54 000 Kč na 59 400 Kč za kalendářní rok (4950 měsíčně).

Některé dávky pěstounské péče a zaopatřovacího příspěvku se upravovaly už od letošního října. Konkrétně se zvyšoval příspěvek na úhradu potřeb dítěte, příspěvek při převzetí dítěte a zaopatřovací příspěvek (jednorázový i opakující se).

Zvýší se důchody i příspěvky pro pěstouny a děti z náhradní péče Přečtěte si také:

Zvýší se důchody i příspěvky pro pěstouny a děti z náhradní péče

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).