Hlavní navigace

Názory k článku Daňová soustava Německa

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 12. 2003 9:21

  LK (neregistrovaný)
  Velmi zajímavé téma a pěkný článek. Jen bych (přestože se týká daní) ocenil, kdyby bylo v pokračování (předpokládám, že Německem to neskončilo) byla zmínka i o dalších povinných odvodech (u nás sociální a zdravotní), které podstatně zvyšují celkové odvody obyvatel a nenechají občana, aby se sám pojistil/spořil.
  Malá odbočka - pro příklad uvedu, jako by stát automaticky každému majiteli auta strhával měsíčně 600Kč na "státní povinné ručení", přičemž by si majitel auta nemohl vybrat ten produkt toho ústavu, který mu nejvíce vyhovuje. Já osobně bych si rád rozhodl, co se svými penězi na důchod udělám, popř. bych si velmi rád hradil zdravotní péči ze svého, místo abych ročně odváděl desítky tisíc státu a přesto na mě v nemocnici kašlali, jako se mi to (jako již tradičně, nemám s českým zdravotnictvím dobrou zkušenost) stalo při mé poslední návštěvě doktora minulou neděli. Kdybych šel na soukromou kliniku a platil si doktora i třeba 1500 za hodinu + materiál, měl bych odpovídající péči a ještě bych ušetřil.
  Stejně tak by bylo vhodné zmínit, zda v cizině existují "skryté" odvody, tedy něco jako u nás, kdy zaměstnanec s měsíční mzdou 20 tisíc zaplatí ročně na nemocenském pojištění 2640 Kč, ale zaměstnavatel ještě doplácí dalších 7920Kč, obdobně tento zaměstnanec zaplatí na sociálním 15600, ale zaměstnavatel dalších 46800Kč. Tyto skryté odvody velmi zvyšují cenu práce (protože i když ty čásky platí zaměstnavatel, vydělat mu na ně musí zaměstnanec, který logicky dostane o to méně).
 • 29. 12. 2003 11:20

  ppetr (neregistrovaný)
  jeste bych dodal,ze u nas je nejvyssi zdaneni zamestnance.
  procpak asi poslanci neuzakonili,ze by polozky zamestnavatele mel mit zamestnanec v pasce stejne jako na Slovensku.
  kdyby se lidi podivali na pasku ze maji hrubeho 30 000 a cisteho dostanou neco malo pres 15 000kc, z toho jeste odvedou 22%dan DPH a na ruzne spotrebni dane ( a jinych dani),kteri si vetsinou neumi spocitat,tak zjisti,ze z teto castky nemaji ani 10 000kc.to je ta prava bomba!!!!!!!!!!!!!
 • 29. 12. 2003 11:22

  LK (neregistrovaný)
  Je to tak. Zlaté desátky ve středověku :-)
  Ostatně již prý řada podniků na výplatní pásky uvádí korektní čísla - tedy co je zaměstnanec opravdu stojí a co zaměstnanec opravdu dostane. Dle mých informací mezi průkopníky patří i Česká pojišťovna (což mě docela překvapilo).
 • 29. 12. 2003 12:40

  Fredy (neregistrovaný)
  Tak, tak. Co není zakázáno, tak je dovoleno. Ještě je třeba zvolit vhodnou formu výplatní pásky. Takové grafické, barevně vyvedené, rozdělení toho, co vynaloží zaměstnavatel, co dostane zaměstnanec a co společně odvedou nenasytnému eráru, dělá divy. Použiji Vašich 20.000 Kč - hrubá mzda. Žlutý oddíl obsahuje "teoretickou hrubou mzdu" v tomto případě 27.000 Kč. Pak přijde na řadu červený oddíl, který obsahuje všechny odvody státu. Tmavší červená odvody za zaměstnavatele a světlejší za zaměstnance. Toto je ukončeno zvýrazněným součtem - 11.925 Kč s uvedením procenta zatížení z hrubé mzdy - 59,6%. Páska končí třetím oddílem s modrým podkladem, kde je uvedena čistá mzda. Ve Vašem případě – 15.075 Kč. Případně zálohy a jiné srážky soukromého charakteru. Samozřejmě možností je více, ale tato se celkem ujala. Ihned po první výplatě se více jak polovina zaměstnanců přišla dotázat, co že to znamená? A že tomu vůbec nerozumí. Někteří z nich, po vysvětlení podstaty daňového zatížení, hrábli trochu hlouběji do hrubého pytle slovních zásob. Jejich výrazy nelze tlumočit, ale mnohým našim politikům jistě zvonilo v uších.

  Tak mě napadá, co dělá slavná Hospodářská komora? Kdyby za něco stála, tak již dávno něco podobného navrhla svým členům.
 • 6. 1. 2004 10:31

  noname (neregistrovaný)
  hele, to je zajímavé, nechcete to nascanovat a poslat to redakci (osobní údaje můžete zamazat). Myslím, že by to mohla být zajímavá inspirace pro zaměstnavatele. Já jako zaměstnanec bych to bral také, i když já si to umím spočítat (nejsnadněji s použitím on-line kalkulaček). Ovšem s mým platem cca 60 tisíc "hrubého" odvede zaměstnavatel cca. 80 a já dostanu 40, takže polovinu, když bych použil váš propočet "procenta zatížení z hrubé mzdy", tak by to bylo dokonce přes sto procent, neb tam počítají opačně a poloviční odpočet znamená vlastně odvést jednou tolik.
  Být zaměstnavatelem tak to dělám. Být dobrým zaměstnavatelem, tak tam vypisuji i kolonku "přiznané výhody zaměstnance", kde by byla vypsána ona auta, mobily, penzijní přopojištění atd., aby si zaměstnanec více uvědomil kolik vlastně stojí a kolik práce musí odvést a svému zaměstnavateli vydělat, aby se mu vyplatil. Zaměstnavatel by si tak určitě vylepšil svou popularitu. Sice by ho to stálo vysvětlování, ovšem to by bylo jen pro jednou, případně by to šlo vyřešit i přiloženým vysvětlujícím dopisem k první výplatnici.
  Když by to udělali všichni, tak by se třeba lůza vzmohla a začala protestovat. Když si připočtu průměrnou asi 17% DPH a spotřební daně (benzín, alkohol, cigarety ...), tak reálně si za 80 tisíc, které na mě vynaloží zaměstnavatel mohu koupit něco za 25-30 tisíc, takže třetinu. Když bych měl průměrný plat, tak je to polovina. Každý měsíc dám státu 50 tisíc. Co mi za to dá stát? Nemocenskou mám stejně vysokou jako ten člověk s průměrným platem. Jiné dávky nepobírám. O zdravotnictví, policii atd. pomlčím, za těch padesát tisíc měsíčně bych si mohl z nemocnice udělat hotel a mít permanentní osobní ochranku.
 • 15. 1. 2004 9:53

  H. (neregistrovaný)
  Clanek je skutecne pekny. Jsem zde v Nemecku provdana a pracuji zde. Chtela bych clanek jeste doplnit. Urcite to zde neni tak ruzove, jak by si clovek myslel pro precteni tohoto clanku. Uvedu to na osobnim prikladu. Jako kazdemu zamestnanci je mi pridelena danova skupina. Ja osobne mam skupinu 5. Po odecteni dani a ruznych povinnych pojistenich a mi zustane ca. 43% mzdy. Toto procento se jeste snizuje pokud obdrzim premie apod. V Cechach jsou urcite vyssi dane, ale nizsi odvody za povinna pojisteni. Takze je to dle meho nazoru "nalej-vylej". Dulezite je, co dostanete na ucet. Pokud je to mene nez polovina mzdy, moc vas to nepotesi.....
 • 30. 12. 2003 22:37

  petr střihavka (neregistrovaný)
  Přeji pěkný den. velmi pěkný článek. Sice až půl roku po tom, co jsem to potřeboval, ale alespon vidím, že co jsem po večerech překládal z němčiny je pravda. Vždyt v německu pracuje mnoho čechů, určitě vám to zvýši sledovanost, vážený měšče!! jen tak dál. pokud někdo pracujete v německu a máte tam trvalý pobyt, a řešíte jak ušetřit na těch vydřidušských daních, ozvěte se mi, třeba nás dohromady napadne nějaký nový způsob, jak ušetřit.
 • 1. 1. 2004 12:04

  Root (neregistrovaný)
  Jake je v soucasnosti v Nemecku zdaneni uroku? Zvazuji, ze bych si v nemecke Citibank zridil ucet Girokonto CitiBest, protoze urokova sazba je mnohem zajimavejsi nez tady na ING konte a sluzeb je k tomu daleko vic.
 • 1. 1. 2004 15:49

  anonym (neregistrovaný)
  Doufam ze tento clanek bude mit jeste pokracovani, protoze v nem chybi jedna naprosto podstatna informace, tedy ze snizovani dani bylo soucasti danove neutralni ekologicke reformy a bylo vyvazovano zvysovanim poplatku z tezby a poskozovani zivotniho prostredi.

  Stejne tak u nas existuji danove odpisy, ktere jsou obvykle uvadeny jako protivaha vysokych primych dani. Bohuzel vetsina odepisovanych veci nema s podnikanim vubec nic spolecneho, je to jen zpusob jak odvadet podnikatele od podnikani k uvaham, kde stat o co okrast. Zbytecne zeslozitovani danoveho priznani nema smysl vice rozebirat.
  Dalsim jejich dusledkem je, ze uspesnym podnikatelem neni ten, kdo vytvori vetsi zisk, ale ten, komu po carovani s danovym priznaim vice zbude.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).