Názory k článku
Daň z nemovitých věcí 2017: co byste měli vědět?

qwertz
qwertz (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 1. 2017 7:32 Nový

EPO formulář

celé vlákno

Použít EPO je vhodné vždy, nejenom v případech, kdy máte datovou schránku. Přiznání z nemovitých věcí je poměrně složité, dohledávat všechny ty koeficienty je docela otrava, navíc málokdo je v tom opravdu sběhlý - na rozdíl od dani z přijmu se tohle přiznání podává jen ojediněle. Při vyplnění přes EPO to systém doplňuje sám, skontroluje zda je to formálně v pořádku, vyplněný formulář lze uložit na lokální disk ve formě XML a kdykoli jej znovu nahrát do EPO, stejně tak lze vyplněné přiznáný vytisknout do PDF, vytisknout, ručně podepsat a osobně podat.

Jarmila
Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---
9. 1. 2017 9:46 Nový

Re: EPO formulář

celé vlákno

Ja s tím nikdy neměla problém. Zastavila jsem se na finančáku, otevřeně se přiznala, že to sama nevyplním a vždycky mi tam pomohli. nebyla jsem tam s tém sama, paní říkala, že jsou na to zvyklí a především vědí, co se kam mám vyplnit a jak koeficienty najít.
I mi tam poradili, jak to udělat v případě, že jsme koupili nemovitost, která se následně bourala a bude se stavět jiná, protože se nechtělo platit daň z nemovitosti, která už tam nebyla, byl jen holý pozemek.

cle
cle (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 1. 2017 8:05 Nový

Kdo musí podat daňové přiznání?

celé vlákno

"Povinnost se přiznat platí zejména pro ty, kteří minulý rok nově nabyli do svého vlastnictví"

Předpokládám, že se myslí doba od 1.1.2016 do 31.12.2016 ?

Chci se zeptat, je rozhodující datum na Vyrozumění o provedení vkladu z katastrálního úřadu "Vklad byl proveden dne" nebo "právní účinky k"? Jsou tam totiž vždy dvě data.

bližní
bližní (neregistrovaný) 83.240.61.---
9. 1. 2017 22:37 Nový

Re: Kdo musí podat daňové přiznání?

celé vlákno

Je to podle „právní účinky k“, tedy to dřívější datum. Nicméně pro ty případy, kdy každé z těch dat spadá do jiného roku, platí pozdější lhůta pro podání přiznání – tuším že do konce dubna, dá se to dohledat na webu či v zákoně, když o tom ale člověk ví. Loni to byl přesně můj případ.

Kvído
Kvído (neregistrovaný) 198.50.152.---
9. 1. 2017 9:00 Nový

Digitalizace

celé vlákno

Netušíte někdo jak to je, když v katastru,kde mám nějaké polnosti proběhla minulý rok digitalizace (v září 2016), daň z nemovitosti platil nájemník. Od kdy bych měl platit daň z nemovitosti já?

Petr
Petr (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
11. 1. 2017 1:04 Nový

Re: Digitalizace

celé vlákno

Daň z nemovitých věcí se platí dopředu na daný rok podle stavu k 1.1. Pokud proběhla digitalizace a byly zrušeny parcely ve zjednodušené evidenci, tak prostě podáte teď v lednu daňové přiznání na r. 2017 a pak vám přide složenka s daní, poprvé za tento rok ...

Blido
Blido (neregistrovaný) 109.164.116.---
10. 1. 2017 13:04 Nový

Zasranistan CR...

celé vlákno

...Poplatníci, kteří nemovitou věc naopak darovali, prodali nebo jinak pozbyli,to musí oznámit finančnímu úřadu....

"Seru na Vas vazeny FU". Vzhledem k tomu, ze Vam nic nedluzim, ale chcete Vy - asi tezko mi vymerite 5, 14 nebo 150% za kazdy den...

Jaroslav Kolín aura:10
10. 1. 2017 14:10 Nový

Re: Zasranistan CR...

celé vlákno

Hezky jste se rozlítil, ale, s prominutím, úplně b.bě. Daňové přiznání, pokud v něm nenastanou změny, se nepodává každý rok znova, FÚ pracuje s tím posledním, které má, a vyměří vám podle něj daň i v dalším období. Takže bude na vás, abyste mu sdělil, že nějakou nemovitost už nemáte, takže za ni nebudete platit, protože jak jinak by se to dozvěděl.

Honza M.
Honza M. (neregistrovaný) 2a01:4240:53f0:----:----:----:----:----
10. 1. 2017 20:28 Nový

Re: Zasranistan CR...

celé vlákno

"Jak jinak by se to dozvěděl?" Třeba tím samým způsobem, jak by se dozvěděl, že jsem nemovitost nabyl, pokud bych to nepřiznal? :-) (jenže to by nejspíš nebyla naplněna potřebná míra byrokracie)

jezevec
jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz
10. 1. 2017 21:18 Nový

Re: Zasranistan CR...

celé vlákno

jako myslíte, že berňák by z katastru dostával kopii všech zápisů do LV, a rovnou by smluvním stranám přišel nový výměr? a proč by vám paznehti měl stát sloužit, a používat informace které již má? a co by jako dělaly ty tisíce úředníků, kteří kontrolují a přepisují daňová přiznání? a za co by vám potom dávali pokuty? každej by jen-tak zaplatil složenku a měl vystaráno, to by se vám hodilo, tůdle! a úředníci by neměli co žrat.

Jaroslav Novák aura:61
11. 1. 2017 5:27 Nový

Re: Zasranistan CR...

celé vlákno

No, pokud já vím, tak lidé volali, že se chtějí starat sami o sebe. A když jim stát tu možnost dává, tedy že se svobodně daňově přiznají, jak jim stát ukládá, tak se vám to zase nelíbí. To automatické posílání složenek byla výsada předchozího režimu. V demokracii, a to nejen v té naší, to s daněmi je běžně tak, že přiznání k dani vyplňuje její poplatník. Proto se to také jmenuje přiznání.

MasoxCZ
MasoxCZ (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
13. 1. 2017 9:12 Nový

Re: Zasranistan CR...

celé vlákno

No přesně. Pokud jako poplatník mám vůbec něco podávat, pak je to prohlášení, nikoli přiznání. Přiznává se akorát zločinec. A proč by berňák měl používat ten báječný CML od IBM za celkových (včetně provozních nákladů, pořizovací byly něco přes 500 milionů) cca 5 miliard, když vydíráním (hrozba násilného zabavení majetku JE vydírání) může toho trotla, který to všechno platí, donutit aby práci dělal za ně? Všechny informace mají, hardware který to spočítá za cca 2 milisekundy taky, takže poplatník by si měl udělat jen kontrolu, jestli se ho nesnaží okrást.

Jouda
Jouda (neregistrovaný) ---.pilsfree.net
12. 1. 2017 10:29 Nový

Re: Daň z nemovitých věcí 2017: co byste měli vědět?

celé vlákno

Dobrý den. V roce 2015 jsem nabyl nemovitost, podání přiznání k dani z nemovitostí jsem v roce 2016 neučinil. Finančním úřadem mi byla vyměřena daň navýšena o pokutu. Obojí jsem uhradil. Lze toto vyměření daně považovat za podání přiznání, takže letos nemusím nic dělat a mohu rovnou očekávat složenku na daň (bez pokuty)? Děkuji.

Jouda
Jouda (neregistrovaný) ---.pilsfree.net
12. 1. 2017 13:20 Nový

Re: Daň z nemovitých věcí 2017: co byste měli vědět?

celé vlákno

Odpovím si sám :-).
Volal jsem na FÚ, kde mi bylo sděleno, že výměr, který provedli oni, zůstává v platnosti a pokud na nemovitosti nebyla žádná změna, stačí počkat na doručení složenky. Podávat přiznání již nemusím.

MasoxCZ
MasoxCZ (neregistrovaný) 77.78.89.---
13. 1. 2017 21:24 Nový

Re: Daň z nemovitých věcí 2017: co byste měli vědět?

celé vlákno

Nabízí se otázka, proč tedy vůbec nějakou pokutu ukládají, když to stejně dělají. A dělali by to tak jako tak, protože by dělali kontrolu. Evidentně se to zpracovává automaticky, takže ta pokuta je prostě buzerační přivýdělek.

Jožo Koumes...
Jožo Koumes... (neregistrovaný) ---.inext.cz
28. 1. 2017 19:45 Nový

Re: Daň z nemovitých věcí 2017: co byste měli vědět?

celé vlákno

A ta pokuta nakonec byla levnější nežli daň. poradce ...:-)