Hlavní navigace

Kdy máte nárok na sociální dávky nebo příspěvěk na bydlení? (PORADNA)

28. 8. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Kdy máte nárok na příspěvek na bydlení? A co když máte přítele, budou vás posuzovat jako společnou domácnost? A lze získat příspěvek na byt, kde je nájemné 11 000 Kč?

V naší sociální poradně se sešla celá řada velmi zajímavých dotazů. Také se můžete zeptat na stránkách: www.mesec.cz/poradna/socialni-davky/ 

Chtěla jsem se zeptat, jestli budu mít nárok na příspěvek na bydlení, jestliže mám schválený podnájem na městský byt a rada města mi ho schválila. Ale smlouva bytu je na sestřenici, ale ona žije v cizině a není tu. A já jsem v bytě trvale přihlášená i se synem, přítel má přechodný pobyt, je slovenské národnosti.

Bohužel, ale nárok na příspěvek na bydlení mít nebudete. Nárok na tuto dávku má pouze nájemce či vlastník bytu či nemovitosti a musí v něm mít také trvalý pobyt. Nájemní smlouva je na Vaši sestřenici a ne na Vás.

Chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na nějaký příspěvek pro moje dítě. Malému je půl roku a již od 3. měsíce trpí hydrocefalusem, musela jsem s ním strávit dva měsíce v nemocnici, protože dítě muselo prodělat několik operací. Já jsem v současné době na mateřské a manžel chodí do práce, já bych měla pobírat 7500 Kč mateřské a manžel vydělává cca 19 000 Kč, ale měsíčně splácíme dům a půjčku, což dělá 15 000 Kč + 3 000 inkaso a telefony. Takže vycházíme tak tak. Do nemocnice musíme dojíždět na pravidelné kontroly a pobyt v nemocnici taky něco stojí. Máme na něco nárok, když moje dítě touto nemocí bude trpět do konce života?

Obraťte se na úřad práce a můžete si zkusit zažádat o dávky – příspěvek na péči (anebo dávky pro osoby se zdravotním postižením). Platby na bydlení Vám pomůže vyřešit dávka – příspěvek na bydlení, kterou vyřídíte na ÚP, oddělení dávek státní sociální podpory. A s doplatkem do životního minima Vám pomůže Vaši situaci vyřešit dávka pomoci v hmotné nouzi, tj. příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení.

V současné době jsem na mateřské dovolené, mého muže vyhodili s práce. Nyní je na pracovním úřadě, já musím ale platit nájemné a služby v celkové výši 11 000 Kč. Na jakou podporu mám nárok?

Doporučuji, ať si muž po nástupu do evidence na úřadu práce požádá o podporu při nezaměstnanosti. A co se týče nákladů na bydlení, s tímto vám pomůže dávka s názvem příspěvek na bydlení, kterou vyřídíte na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

Po několika letech jsem přišel o práci. 5 měsíců mi byla placena podpora, nyní přecházím na sociálku. Mám nárok na dávky na bydlení, když vlastním rodinný domek? Domek má dvě bytové jednotky a v jedné z nich bydlí má matka. Nechci, aby mě živila, ale nebudou zohledňovat její důchod? Nemáme společnou domácnost.

Pro splnění jedné z podmínek nároku na dávky příspěvku na bydlení je být vlastníkem domu s trvalým pobytem, což vy splňujete. Pokud je dům zkolaudován jako 2 bytové jednotky, tak toto by Vaší situaci určitě vyřešilo. Obraťte se na úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory, kde Vám poradí konkrétně a sdělí, jaké tiskopisy je potřeba přinést.

Jsem nyní nezaměstnaná již delší dobu, rozvedená se třemi dětmi. Manžel mi neplatí výživné, nebo jen velmi nepravidelně, bydlím v podnájmu. Chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na nějaké sociální dávky. Zatím mi přispívají rodiče, ale jsou již v důchodu a vyššího věku.

Doporučuji vám, obrátit se na úřad práce, oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi, kde si požádáte o dávky příspěvku na živobytí a doplatek na bydlení. Pokud bydlíte v podnájmu, tak dávky doplatku na bydlení vám pomohou s úhradou bydlení. Co se týče nepravidelného výživného, pracovník se Vás na něj bude určitě dotazovat. Dle placení ze strany otce se pak bude měnit výše dávky.

Jsem student a hledám bydlení, všude jsou ale vysoké částky za pronájem. Bude mi sociálka proplácet nájemné i ve výši 10 000?

V případě, že budete vlastník bytu s trvalým pobytem, splníte jednu z podmínek nároku na dávku – příspěvek na bydlení, avšak nelze přesně říci, zda Vám dávka bude přiznána a v jaké výši. Pracovník posoudí nejen Vaše náklady, ale také příjmy a bude vycházet také z normativních nákladů, které jsou v ČR stanoveny, avšak liší se dle obce a typu bydlení atd. Doporučuji Vám obrátit se na Úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory, kde se dávky – příspěvek na bydlení vyřizují. Orientačně si můžete také spočítat na internetové kalkulačce, zda by Vám dávka byla přiznána.

Je mi, bohužel, jen 18 let a čekám své první dost neplánované miminko. S přítelem (34 let) nejsme manželé a navíc žijeme každý jinde. Já v Praze a on v Plzni, ale trvalé bydliště má v Chropini, je živnostník a vydělává asi tak 12 000 Kč měsíčně. Žiji s matkou, která má příjem 38 000 měsíčně. Já jsem nezaměstnaná (studentka, ale školu přeruším). Jaké mám nároky na příspěvky a porodné? Předem moc děkuji za odpověď, na internetu je spousta rozličných informací, už mi z toho jde hlava kolem.

Nároky a příspěvky se budou odvíjet dle toho, s kým budete uvádět, že žijete v domácnosti. Bohužel, pokud budete pouze vy a matka v domácnosti, tak její příjem je několikrát vyšší, než Vaše společné životní minimum. Porodné vyplácí úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory. Zajděte se o možnosti nároku informovat tam. Po narození dítěte si vyřídíte na stejném místě rodičovský příspěvek.

Tip do článku - účto fakturace duben

Žiji v bytě který je majetkem realitní společnosti. S manželem jsme tam měli společný nájem. Teď jsme se rozvedli a manžel se mnou již více než rok nežije, protože je ve výkonu trestu. Žiji s přítelem, který ale má trvalý pobyt jinde a u mne není hlášený, ale sousedé potvrdili, že se u mne zdržuje. Pobírám sociální dávky na bydlení a životní minimum na sebe a dvě děti. Přítel pobírá také jen životní minimum. Sociální pracovnice tvrdí, že nás musí posuzovat společně. Přítel má však na sebe napsaný osobní automobil a jeho sociální pracovnice o tom neví. Pokud by byl posuzován se mnou, nejspíš by se na automobil přišlo a byla by nám hodnota automobilu odejmuta z dávek? V tom případě bychom ale neměli prostředky na základní obživu a na zaplacení nájmu. Jak lze situaci vyřešit?

Obávám se, že pracovník Vás skutečně bude posuzovat společně. Není pravidlem, že by vám osobní automobil musel být přítěží a o dávky byste přišli, avšak pokud přítel při podání žádosti automobil neuvedl, tudíž neuvedl pravdivé skutečnosti, může se stát, že dojde k přehodnocení dávek a úřad vyčíslí přeplatek. Zvažte proto Vaší situaci, a poté se zajděte informovat na úřad práce. co by bylo pro vás nejlepším řešením. Ano, pokud nemáte dostatek financí na obživu, od toho jsou dávky hmotné nouze a pro bydlení převážně příspěvek na bydlení, a poté doplatek na bydlení.

Autor článku

Kolektiv redaktorů serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).