Hlavní navigace

Cyrrus: ranní komentář

16. 3. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pozitivní sentiment provázel i včerejší obchodní seanci v USA. K jeho udržení dopomohly lepší makrodata přicházející z tamní ekonomiky

Včera to byla data ukazující na další zlepšení amerického pracovního trhu. Počet žádostí o podporu se opět snížil a prodloužil tak pozitivní trend započatý v polovině roku 2009. Nicméně jejich počet je ještě stále vysoko nad úrovněmi z let před udeřením hospodářské krize. Spolu s ostatními včera zveřejněnými makrodaty se tak indexu S&P 500 podařilo překonat psychologickou hranici 1400 bodů.  

MMF včera oznámil, že pro Řecko uvolní půjčku ve výši 28 mld. EUR na dobu čtyř let. Tato částka je součástí celkových 130 mld. EUR mezinárodní pomoci, která tak Řecku výrazně pomůže v jeho financování.  Již do konce května by mělo Řecko představit nové úsporné opatření ve výši až 5,5% HDP.  

Řekové, kteří protestují i proti současným úsporným opatřením, budou jistě odmítat i další dodatečné kroky a jejich prosazení bude velmi náročné i v řeckém parlamentu. Na aktuální dění v Řecku reagují i ratingové agentury. Po úterním přehodnocení ratingu Fitch se k tomuto kroku včera odhodlala i agentura S&P. 

Ta prozatím ponechala své hodnocení na selektivním defaultu, ale po ukončení procesu výměny dluhopisů v polovině dubna přislíbila zvýšení ratingu na CCC.To je obdobně jako B- od Fitch stále druhý nejhorší rating v silně spekulativním pásmu. Své konečné výsledky za uplynulý rok včera zveřejnila společnost KIT Digital. Ta na jednu stranu potvrdila již dříve zveřejněné výhledy pro letošní rok  (tržby 320–330 mil. USD a EPS ve výši 1,35–1,45 USD), zklamání však přineslo prohlášení firmy o tom, že v 1Q očekává negativní cash-flow. 

I když z dalších vyjádření vyplynulo, že by se tak mělo stát jen díky kombinaci jednorázových vlivů (dodatečné náklady na restrukturalizace, aplikace náročnějších klientských řešení) a od tohoto období dále by mělo být cash-flow pozitivní, tak akcie po krátkém růstu hned po výsledcích  se velmi rychle odporoučela k výrazným poklesům, chvílemi i hlubším než 15%. Nakonec uzavřela na pražské burze poklesem o cca 5%, na trhu Nasdaq činil pokles –8%. Prvotně výrazně negativní reakci považujeme za neadekvátně intenzivní a pokles ceny akcie vidíme spíše jako nákupní příležitost, zejména s ohledem na potvrzené roční výhledy. (Ondřej Moravanský) 

DNES OČEKÁVÁME: 

Dnes se žádných významných makrodat z eurozóny nedočkáme. Investoři si tak budou muset počkat až na odpolední zveřejnění amerických dat. Ty v 13:30 odstartuje spotřebitelská inflace za únor. V 14:15  následuje změna v objemu průmyslové produkce a konečně v 14:55 bude zveřejněn index spotřebitelské důvěry University of Michigan

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).