Vlákno názorů k článku Co znamená zdražování České spořitelny od Tom - Z každé platby kartou odvádí obchodník nezanedbatelné (5%...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 12. 2002 10:14

    Tom (neregistrovaný)

    Z každé platby kartou odvádí obchodník nezanedbatelné (5% ?) procento bance (resp. provozovateli karetního systému). Tak se mu nedivte, že vám radši dá slevu při platbě hotovostí, než by polovinu své desetiprocentní marže vyhodil oknem...

  • 12. 12. 2002 10:50

    Petr Zámečník (neregistrovaný)

    Cena, kterou obchodník za přijetí platby kartou zaplatí, závisí na výši obratu, oboru podnikání a smlouvě s bankou (časté jsou "individuální podmínky"). Více o této problematice naleznete v článku Proč nezaplatíte kartou v oblíbeném obchodě?.

  • 12. 12. 2002 11:33

    paolo (neregistrovaný)

    Vážený, jako bývalý vedoucí na čerpačce Vám mohu sdělit, že poplatky, které jsme odváděli vaší bance (ČS) ve výši 1,8% z obratu utrhly 30% naší marže. Pak jste se rozčilovali, že poskytujeme slevy za platbu v hotovosti, divíte se?

  • 12. 12. 2002 12:17

    Petr Zámečník (neregistrovaný)

    Hra s čísly:

    Komerční banka tvrdí, že nárůst obratu díky akceptaci platebních karet činí 60 %. Pokud je tento údaj platný i pro čerpací stanice, za předpokladu 6% marže, vzrostou tržby z každých 100 Kč o 60 Kč, což na marži představuje 3,60 Kč a poplatky za platbu kartou celých 160 Kč činí 2,88 Kč, čili čistý zisk z přijímání platební karty činí 72 hal.

    Samozřejmě se jedná o modelový příklad. Je otázkou, do jaké míry je odhad Komerční banky přesný a do jaké míry platí pro čerpací stanice. Pak je zde samozřejmě otázka ceny komunikace s bankou - nejčastěji prostřednictvím telefonní linky.

    Při využití Telecomu s tarifem Business Standard Plus a ceně za spojení na Internet za první minuty ve špičce 1,35 Kč se připojení k bance zaplatí již při nákupu pohonných hmot za přibližně 300 Kč. Vyšší platby již generují implicitní zisk ze zvýšení tržeb.

  • 12. 12. 2002 13:20

    Dusan (neregistrovaný)

    Ja myslim, ze u cerpacek je to vcelku jasny. Pokud nedelate "business" tak, ze redite benzin vsim moznym a mate na baraku obrovskou ceduli "SUPER VYHODNY BENZIN", tedy pokud mate seriozni cerpaci stanici, tak karty proste berete a musite brat.
    Nevim jak ostatni, ale ja bych benzin jinak nez na kartu ani nebral. U nas nastesti vsechny normalni pumpy (cti patrici nejakemu retezci) karty berou, takze neni problem. Paradoxne narozdil treba od takoveho vyspelejsiho Nemecka kde s vyjimkou pump na dalnicich muzete mit s kartou velke problemy.

  • 12. 12. 2002 16:06

    PS (neregistrovaný)

    Vážený,

    u pumpy, kde neberou karty, nenakupuji. Z čehož plyne, že nakupuji u pump, kde karty berou. Podobně jako nepojedu k pumpě, kde si nemůžu zadarmo umýt slka nebo zajít na záchod. Protože to považuji za standard, který pumpa musí splňovat, abych byl ochoten přes ni prohnat svých dvanáct stovek. Pokud Vám to nevyhovujte, sundejte z pumpy logo shodné s logem, které mám na své kreditní kartě.

    Pokud jste znevýhodňovali platby kartami tím, že jste slevy poskytovali pouze na platby hotovostní, tak jste porušovali smlouvu, kterou máte s kartovými asociacemi, protože tyto podobnou diskriminaci nedovoluji. Pevně věřím, že dříve nebo později na to dojedete.

    Motivy, které mám pro platbu kartou, jdou zcela mimo obchodníka, například to, že čerpám úvěr, nebo že si buduji svou credit history. Pokud zjistím, že mne obchodník diskriminuje (a že se navíc nejedná o nějaký malý obchůdek / galerii, ale o součást petrolejářských řetězců) oproti těm, co platí hotově, nebudu u něho nakupovat a případ oznámím jeho nebo své bance.

    A mimochodem -- prachy, které jste vydělali platbami kartou, Vám nezpronevěří ani nepoctivý zaměstnanec ani Vám je nevezme lupič s kuklou na hlavě. Pokud Vám tohle nestojí za těch 1,8 procenta (spolu se svýšením, resp. nesnížením obratu), tak do toho nechoďte -- zdrušte svou smlouvu s kartovými společnostmi. Uvidíme, jak se na té hotovosti uživíte.

  • 16. 12. 2002 12:26

    paolo (neregistrovaný)

    Vážený PS,

    já samozřejmě také považuji za standard možnost umytí skel, občerstvení, použití WC a platbu kartou. V tomto bodě se shodneme. Ale co se týče zvýšení obratu? Než se vyřídily terminály na CCS a bankovní karty běžela určitá doba, po kterou bylo možné platit pouze hotově. Při srovnání tržeb tehdy a po zavedení terminálů jsem zjistil, že průměr výtoče je stejný. A co se týče zvýhodnění plateb za hotové: existovala možnost slevy v případě splnění určitých podmínek, a tato sleva byla poskytována pouze v případě platby v hotovosti. Tzn. že pro Vás, jako platícího kartou, platily stejné cenové podmínky jako pro ostatní. Ale existovala skupina zákazníků, kteří měli možnost slev. Smlouva tímto porušená nebyla, ale samozřejmě, že se to spořce nezamlouvalo.

    Můj soukromý názor na platbu kartou: obchodník by se měl se zákazníkem dělit o poplatky, ale karty by měly být vydávány zdarma i s přídavnými službami (pojištění, ABA,...).

  • 17. 12. 2002 21:17

    PS (neregistrovaný)

    Nebavím se o CCS, nevím, jaké má CCS smlouvy. Mluvím o VISA a EC/MC. A tam pevně věřím, že možnost zvýhodnění při platbě v hotovosti smlouvy nepřipouštějí. Je úplně jedno, jestli to postavíte jako slevu pro ty, co platí hotově, nebo přirážku pro toho, kdo platí kartou. Je to diskriminace karetních plateb.

    Průměr výtoče je nepodstatné hledisko. Je jiný počet pump, je jiný počet aut, jinak se jezdí. Podstatný je podíl té pumpy na lokálním trhu. A za sebe a za svoje kolegy z firem, kterým jdou platby kartou přímo do účetnictví, můžu říct, že na pumpě, kde nemohu zaplatit kartou, nebudu čerpat. Pokud si myslíte, že náklady, které se zpracováním karetních plateb máte, jsou vyšší než to, co tím získáváte, zkuste přestat karty brát. Jednoduché. A po třech měsících nám napište, jak jste na tom.

    A to vydávání karet zdarma: a kdo si jako myslíte, že by to "karty by měly být vydávány zdarma" zaplatil. Strýček Špidla? Já mám svůj díl nákladů na karetní operace v tom, že platím roční poplatek za kartu. Obchodník má tu procentní složku. Pokud za rok zaplatím kartou 80 tisíc, tak při poplatku 1.8 procenta na obchodníky připadá 1440 Kč. Na mně něco přes 800. Nepřijde mi to jako strašný nepoměr.

    A nezapomeňte, že akceptování hotovosti taky rozhodně není zadarmo. Musíte zajistit její počítání, transport, ostrahu, vklady na účet, a samozřejmě čas svých lidí. Představa, že z tisícovky, kterou přijmete na pokladně hotově, je 1000 Kč Vašich, je naivní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).