Neměla by spořitelna spíše zvýšit úrok z účtu? Pokud vím svěřuji jí své peníze aby s nimi hospodařila, to je při její počtu klientů slušná sumička, a ještě mám platit za to že jí je svěřím? To je pěkná blbost. Navrhuji dát je k soudu? Protože spočítejte si kolik lze vydělat ročně na 10000,- Kč při celkovém počtu klientů. Asi si založím Spořitelnu.
Tyhle počty znám :-)) Mám dojem, že v bankovnictví je teoreticky nemožné prodělat. Jak je možné, že stát musel sanovat práci těchto ústavů již více než 100 mld Kč nějak nechápu. Vždyť o ve vedení těchto ústavů bylo tolik Mgr., Ing., Judr., Bc., Csc a podobných... Možná, že i RsDr. by se tam našel :-)))
Pane Pavle,
odpověď je jednoduchá, zkuste si jít půjčit 50000 Kč a uvidíte, jak Vás banka "proklepne". Když budete chtít půjčit miliardu, pak stačí dát na vhodné místo 10, možná "jen" 5% provize a vše půjde samo. Jinak také nechápu, když všechny banky musel "založit" stát, za co všichni ti Mgr., Ing., JUDr., možná i RSDr. berou na svá sídla a bouráky. Odpověď je zřejmě v uvedeném neustálém zdražování "služeb" pro běžné klienty. Mimochodem do bank šlo již několikanásobně více než těch 100 mld.
S přáním založit si vlastní banku Josef
Děkuji za odpověď. Jenom doufám, že to co popisujete už není tak docela pravda - miliardu jsem si tedy ještě půjčit nešel :-) a že spíš narážíte na situaci v první půli devadesátých let.
Skutečně nechápu způsob myšlení odpovědných pracovníků: Jak mohli nějakému s.r.o. (se základním kapitálem 100.000) půjčovat desítky milionů? Jako ručení mnohdy stačil majetek, který sice měl nějakou účetní hodnotu, ale ve skutečnosti byl neprodejný. To skutečně jako člověk nechápu....
Znama delala v CS na uverovem a vim, ze to tam opravdu chodilo tak, ze zajemce o uver dal vsimne 10% a ten uver zkratka dostal, o to uz se uverari postarali.
Uz tam samozrejme nedela, nahrabala si a zmizela driv, nez na ni mohli nabehnout, ze schvalila hafo mizernych (=nevymahatelnych) uveru.
Smutne, neprukazne.
Taky doufám. Viz dnešní zpráva: "Česká spořitelna očekává, že v letošním roce vykáže zisk více než 5,5 miliardy korun. Další nárůst zisku o 15 až 20 procent plánuje i v příštím roce. Řekl to generální ředitel banky Jack Stack". Mimochodem, už letos vypláceli zajímavé dividendy a to byl jejich zisk o poznání nižší. Jsem zvědavej, kolik dají příští rok :-)
Na úvěrovém u jedné banky dělám od roku 1991 a něco podobného mi není známo. Tím netvrdím, že se to nemohlo stát. U většiny tzv. klasifikovaných úvěrů to bylo jinak. Úvěrový pracovník úvěr nedoporučil (uvedl důvody vyššího rizika) a poslal to výše. O úvěrech rozhodovalo vedení, nikoliv obyčejný úvěrář. Tam se možná nosilo všimné, tam byla většina známých. Vždyť ještě nedávno tam seděli staří komouši. Většinou až s příchodem nového vlastníka se to pročistilo. Někde se to snažili hodit na pěšáky dole. U nás se jim to, díky dobré archivaci všech podkladů, nepovedlo. Dokonce to kontroloři nového vlastníka ocenili.
Se založením banky jsou problémy a je to složité. Znám lepší způsob. Dělejte to jako oni. Pokud máte peníze, tak je nabídněte klientům. Dohodněte si spolupráci s dobrým právníkem (z důvodu přípravy kvalitních smluv) a můžete začít. Vyhodíte inzerát, že půjčíte peníze na krátkodobý úvěr za 1 až maximálně 3% úrok. Myšleno samozřejmě týdně. Někdo by řekl, že jde o lichvu. Ale nikoliv, podívejte se na nabídky GE CB - Multiservis, či Home credit, Cetelem, Provident Investors apod. Jeden známý takto začínal s částkami do 50.000 Kč na dobu nejdéle půl roku. Dnes půjčuje od 1/2 mil. výše a o klienty nemá nouzi. Jednou jsem potřeboval nutně půl milionu na dva měsíce. V bance jsem to vzdal, to by bylo na dlouhý lokte. On mi je půjčil do 1 hodiny. Tak dlouho trvalo jednání a podpis smlouvy. Za ty dva měsíce jsem zaplatil navíc 15.000,- Kč. Šlo o úrok 18% p.a. V bance bych možná dostal lepší úrok, ale za jak dlouho a co poplatky?