Hlavní navigace

Co vlastně nabízejí banky?

Ján Simkanič

Orientovat se v nabídce bank, stavební spořitelen, pojišťoven, penzijních fondů nebo leasingových společností není žádná legrace. Zjistit přesné a konkrétní informace je často nad lidské síly. Naštěstí existuje způsob, jak si usnadnit cestu.

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V dalším pokračování našeho seriálu, ve kterém vám představujeme možnosti finančního serveru Měšec, se zaměříme na naši rozsáhlou databázi, která čítá tisíce položek nejrůznějšího druhu a je vybavena i podrobným poznámkovým aparátem.

Měšec je rozdělen přibližně do padesáti tématických oblastí (platební karty, stavební spoření, penzijní připojištění, leasing atd.) a většina jich obsahuje přehled toho, co jednotlivé instituce v daném směru svým klientům nabízejí. Tento přehled najdete na základní stránce vybrané oblasti pod názvem aktuální nabídka.

porovnani 2

A tak kliknete-li například na aktuální nabídku v oblasti stavební spoření, zjistíte, že v současné době máte na výběr z nabídky šesti stavebních spořitelen, které pro vás dohromady připravily zhruba dvacítku produktů.

porovnani 1

Pak už záleží na vás, kolik z produktů z této dvacítky zvolíte k podrobnějšímu zkoumání. Vybrat můžete jeden, pět nebo třeba všechny, ovšem v případě, že zvolíte více než tři, systém vás taktně upozorní, že tak činíte na vlastní zodpovědnost, protože stránky Měšce bohužel nejsou „roztahovací“ a více produktů najednou nezobrazí v plné kráse – k jejich prohlížení bohužel budete muset využít spodní posuvné lišty. porovnani 3

Stejná pravidla platí pro všechny oblasti, ať už se jedná o ty „objemné“ s širokou nabídkou mnoha produktů (př. platební karty), nebo o ty „střídmější“, kde je zastoupeno třeba jen několik společností (př. splátkový prodej, homebanking).

Ve všech oblastech byste měli získat komplexní přehled o tom, jaké jsou vaše možnosti, co všechno finanční instituce nabízejí, jaká kriteria jsou pro jejich srovnání důležitá, a můžete je skutečně vzájemně porovnat. Částečně k tomu můžete využít našich žebříčků, které jsme představovali nedávno, ovšem žebříčky většinou srovnávají jen vybrané vlastnosti produktů, kdežto pod přehledem aktuální nabídky uvidíte všechny produkty v plné kráse.

Přehled aktuální nabídky je vytvořen jako tabulka, tedy jako standardizovaná záležitost, do níž se mají vejít všechny produkty, které jsou aktuálně na trhu; a to tak, aby se daly snadno srovnávat. Ovšem vzhledem k tomu, že finanční instituce se často chtějí vzájemně odlišit, jejich nabídky bývají individualizované, specifické a s mnoha výjimkami a dílčími vylepšeními, a tak vlastně není možné do jednoho řádku vepsat jenom strohá čísla bez vysvětlení.

Naštěstí i na to lze vyzrát – pokud je takové vysvětlení nutné (a že bývá často), poznáte to podle toho, že v buňce tabulky uvidíte malý žlutý otazníček. Po kliknutí se vám zobrazí nové okno s vysvětlující poznámkou.

dan_nemovitost

Přehledu aktuálních nabídek se také týkají některé novinky, které jsme zavedli s červencovým spuštěním nové podoby našeho serveru. Nově je ke každému produktu připojena anketa, ve které můžete vyjádřit, zda jste s ním spokojeni. Konkrétní zkušenost, a tedy cennou radu ostatním čtenářům, můžete také připojit v diskusi pod každým produktem.

porovnani 4

Jak již bylo řečeno, počet databázových položek týkajících se nabídky finančních institucí jde do tisíců. Ze všech sil se snažíme, aby co možná všechny byly pravdivé a aktuální. A přestože nic není úplně dokonalé (uhlídat všechny detailní úpravy sazebníku, drobné výjimky v obchodních podmínkách nebo nečekané změny v nabídce opravdu není technicky možné), věříme, že náš přehled aktuální nabídek vám vždy umožní zorientovat se a pomůže s výběrem toho, co právě hledáte.

Anketa

Využíváte na Měšci přehled aktuálních nabídek?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).