Zajímavější by byla analýza, jak by to fungovalo, kdyby padla nějaká z největších bank, nebo dokonce více takových, krátce po sobě.
Zdá se mi, že je nesprávné vyplácet 100 % vkladů, z klienta to snímá veškerou zodpovědnost za výběr banky. Mohla tam být nějaká "spoluúčast", realizovaná tím, že by se vyplácelo třeba jen 90 %.
Další problém je v tom, že bank je u nás jen několik (málo desítek). Takže větší vklady jsou bez pojištění. Limit je totiž stejný i pro firmy.
K čemu by došlo? Kdyby padla KB a ČSOB chvíli po sobě, tak by garanční fond, řekl že nemá peníze, že nikdo nic nedostane (možná ta 1-5% svých vložených peněz) začnou krachovat podniky, protože nebudou mít svoje peníze (druhotná platební neschopnost), zároveň na ně zaklekne stát kvůli daním. Spousta lidí se dostane do existenčních problémů. Mám pokračovat?
PS: Ona by stačila jedna z velké trojice (ČSOB, KB, Spořka) a to by bylo ródeo
Hyperinflace by v tomto případě určitě nehrozila a možná ani pádivá inflace, spíše jen několik procent. Každopádně to by bylo čistě politické rozhodnutí, jestli zde chce mít vláda několik milionů voličů, co nemají co ztratit, krachující firmy, občanské nepokoje, nebo pár procent inflace, hádám, že by raději zvolila tu inflaci.
A její výše by záležela na tom, co by lidé s těmi penězi udělali. S největší pravděpodobností by je prostě jen uložili do jiné banky, takže by se vůbec nic nestalo, jen minimum z nich by bylo utraceno
Hádám, že jedním z důvodů 100 % krytí je zamezení runu na banku v případě potíží, nebo i nějaké fámy.
Co se zodpovědného výběru banky týče, je zde značná informační nerovnováha, zkrachovat může jakákoliv banka, i ta největší, nejstarší,... https://ct24.ceskatelevize.cz/archiv/1462191-zkrachovala-jedna-z-nejstarsich-a-nejprestiznejsich-britskych-bank-barings
V minulosti všechny současné velké "české" banky stát sanoval.