Hlavní navigace

Co s mokrými penězi?

23. 9. 2002
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Poté, co opadla voda a přestaly starosti o holý život a základní lidské potřeby, přišly na řadu starosti druhořadé - likvidování plísní v zatopených místnostech, sušení toho, co zbylo, ale třeba i výměna zničených peněz. Pokusíme se proto čtenáři usnadnit alespoň onu zmiňovanou výměnu a snad i pomoci ušetřit pár korun.

Prvním krokem, který se zdá být skoro samozřejmým, je peníze usušit. Předejde se tím jejich dalšímu poškození nebo dokonce zetlení. Další kroky se odvíjejí od vyhlášky České národní banky ze dne 21. února 1994.

Bankovky a mince je třeba roztřídit podle nominálních hodnot. Bankovky téže hodnoty vkládá plátce (v našem případě osoba se zničenými penězi) po 100 kusech do balíčků, které přepáskuje. Do balíčku se bankovky srovnají podle stran a směru tisku.

Pásky, kterými jsou označeny balíčky bankovek, se označí počtem vložených kusů, jejich nominální hodnotou a úhrnnou částkou. Je-li plátcem právnická osoba či podnikatel a předkládá-li bankovky více než dvou nominálních hodnot, přidá se k nim výčetka s uvedením počtu kusů jednotlivých nominálních hodnot bankovek.

Za třídění špatně seřazených bankovek si ČNB účtuje 100 Kč za každých započatých 15 minut práce. Při vyměňování více než pětiset kusů bankovek (či mincí) je sazba 40 Kč za každých ukončených 5 minut práce. Výměna méně než pětiset bankovek je zdarma.

Výměna poškozených peněz stojí 100 Kč za každých ukončených 15 minut práce. Veškeré náklady budou odečteny od náhrady poskytnuté za poškozené peníze.

Výměnu bankovek, jejichž obrazec je nečitelný, deformovaný nebo proděravělý, mohou komerční banky odmítnout. Takové bankovky odeberou bez náhrady a zašlou je ke zničení České národní bance a o odebrání vystaví potvrzení.

K vysvětlení systému finančních náhrad za bankovky poškozené jinak, než bylo uvedeno výše, poslouží nejlépe přesné znění vyhlášky.

Za jistých okolností může být náhrada vyšší, nikdy však nesmí klesnout pod uvedenou hranici.

skoleni9_11

Pokud není přiznána náhrada za poničené bankovky, je možné zaslat ČNB žádost o posouzení. V žádosti se uvede, jakým způsobem k poškození došlo, a zásilka se označí textem „Poškozené peníze“.

Pokud se vyměněné nebo náhrada za poškozené bankovky zasílá poštou, odečtou se od zasílané částky náklady na úhradu poštovného.

Anketa

Máte zkušenosti s výměnou poškozených bankovek nebo mincí?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).