neboť každý podnikatelský subjekt velmi zvažuje, zda na daních ušetřené prostředky bude investovat (v tom případě musí mít zajištěný odbyt, což zase vyžaduje koupěschopnou poptávku, což je v kontradikci k plánovanému zvýšení DPH) nebo zda přednostně uspokojí své osobní potřeby (luxusní spotřeba). Takže kauzalita mezi snížením daní a zvýšenou výkoností ekonomiky je rozhodně složitější, než se snaží autor článku navodit...
Kdyby jen lehce....
On je totiz rozdil i v tom, ze zatimco u nizkych prijmu pujdou penize temer jiste do domaci spotreby, tak u vysokoprijmovych skupin bude znacna cast plynout do nakupu zahranicnich dovolenych, zahranicnich aut atd atd.
Samozrejme ani to neni tak jednoduche, ale i tak ma pro domaci ekonomiku podle me vyssi dopad vladni navrh nez se nam snazi pani ekonomka namluvit. Navic to snizeni se ma tykat 80-90% spotrebitelu v CR...
No, u firem bych si to ještě dovedl představit, ale čím si tedy vůbec nejsem jist, že snížení daní vyšším příjmovým skupinám pomůže ekonomice víc než snížení daní nižším příjmovým skupinám - v obou případech přece jde o následnou zvýšenou spotřebu (a je jedno, jestli jde o ferrari nebo levné auto z kolína) a je jedno, o kolik se ta spotřeba zvýší kvůli konkrétnímu jednotlivci, záleží na tom, o kolik se zvýší celkově.
Naopak musím ocenit jedno z mála střízlivých srovnání levicového a pravicového snižování daní - protože ODS ještě neřekla, jaké chce nastavit odečitatelné položky (ono se ani přesně neví, jak velká by podle nich měla rovná daň být), tak srovnávat přesné částky daňových úspor podle různých politických návrhů je holý nesmysl, protože není srovnávat co.
U tohoto snížení daní mi spíš vadí to, že to není systémová změna a systémové zlepšení. Jinak proti němu nic nemám.
Nějak stále nechápu, proč existuje progrese. Jaký má ideologický základ. Proč má někdo zaplatit 15% daní a jiný 30%. Levičáči se vždy ohánějí argumentem, že tak to je ve všech vyspělých zemích. Ale to, že nějaký stav někde existuje (i když je častý) přece není argument. Úplně stačí, aby všichni zaplatili stejné procento daní. Kdo vydělá 10x více, zaplatí i na daních 10x více. To je dle mého názoru spravedlivé (teď neuvažuji paušální daň).
Nejsem skalní příznivec ODS (rovná daň), ale dle obyčejného selského rozumu mi ta daňová progrese nejde na rozum.
Danova progrese se zaklada na tom, ze prvni penize potrebujete uplne nutne na pokryti zakladnich potreb (najem, jidlo). Pokud se dostanete pres tuto hranici, dalsi penize uz potrebujete vpodstate mene (napriklad na auto). Kdyz uz videlavate statisice mesicne, na jedne stokorune vam tolik nesejde jako kdyz berete pet tisic. V progresivnim systemu je proto prvni stokoruna nezdanena (pro vsechny), kdyz nekdo vydela 10000 je dalsi stokoruna zdanena (napriklad) dvaceti procenty atd. az ke 32% (u nas).
Nějak stále nechápu, proč existuje progrese. Jaký má ideologický základ? Proč má někdo zaplatit 15% daní a jiný 30%? Levičáči se vždy ohánějí argumentem, že tak to je ve všech vyspělých zemích. Ale to, že nějaký stav někde existuje (i když je častý) přece není argument. Úplně stačí, aby všichni zaplatili stejné procento daní. Kdo vydělá 10x více, zaplatí i na daních 10x více. To je dle mého názoru spravedlivé (teď neuvažuji paušální daň).
Nejsem skalní příznivec ODS (rovná daň), ale dle obyčejného selského rozumu mi ta daňová progrese nejde na rozum.
Ideologický základ je prostý: máš více peněz, tak nám taky víc dáš. Stejně zvrácený princip je např. i u pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, kde je progresivní zdanění podle obsahu motoru (bez ohledu např. na zatížení životního prostředí, což by mohl být jeden z nástrojů progrese).
vždycky je levnější lůzu dobrovolně platit, než s ní vést občanskou válku.
existují sociální matice, podle kterých je při určité úrovni zdanění lůza relativně spokojená, a po cizím lační jen pokud to nevyžaduje ozbrojený boj. v současné době ja tato matice nastavena na úroveň progresívního zdanění. kdyby ale tzv. "bohatí" neplatili progresívně vyšší daně - lůze by si brala peníze násilím. a to se nevyplatí.
To už je taková dobrá česká vlastnost - nebránit se a rovnou všechno odevzdat... Hlavně, že tu všichni všechno odborně vědí dopředu, proč stáhnout kalhoty a vzdát se, místo toho, aby se hledaly způsoby, jak zavést a bránit základní civilizační hodnoty.
Co to je "základní civilizační hodnota"?
Jesli budete vykládat cosi o křesťanství, dovolím si tvrdit, že jsou i jiná náboženství, která neoslavují chlapa, surově umučeného a nakonec přibitého na kříž (křesťané prominou, to byl jeden z pohledů budhistů), ale snaží se o zdokonalení člověka, o jeho vzdělání a blaho.
Pokud budete vykládat cosi o tom, že by se lidé neměli vraždit, pak se tak děje dnes a denně, dříve pod pláštíkem šíření křesťanství nebo jiného náboženství, dnes pod pláštíkem boje proti terorismu. Na zeměkouli bylo v dějinách jen málo let, kdy by někde nebyla nějaká válka.
Budete-li vykládat o kultuře, pak čínská a japonská kultura má mnohdy vyšší úroveň než "tradiční západní civilizace", což ostatně platí i o lékařských vědách.
Můžete tedy ty "základní civilizační hodnoty" blíže specifikovat?
Mesec.cz proč jste tento názor otiskli? Nic neřešení, nic neporovnává, jen pár frází a obecných pravd.
1) Autorka se problému daní zabývá asi jen velmi okrajově, jinak by si velice jednoduše zjistila potřebné podklady o modré šanci ODS. Viz velice kvalitní článek o daních, včetně porovnání dopadů, paní Kateřiny Havlíčkové zde:
http://www.penize.cz/info/zpravy/zprava.asp?IDP=1&NewsID=3679
2) Autorka by měla vědět, že zahraniční investory neláká už ani tak nízká cena práce (ona ve skutečnosti moc nízká není ani pro ně), ale velice štědré státní investiční pobídky.
Dovolte abych vás vyvedl z omylu. ODS konkrétní návrh o nezdanitelné částce či slevě na daních ještě nepodala, pouze se proslýchá několik možností (rozumějte různí představitelé strany uvádějí různé varianty), z nichž jsou některé více a některé méně pravděpdobné. Podle vašeho názoru soudím, že tento článek byl velmi užitečný, neboť se ukazuje, že skutečnost, že konkrétní dopad rovné daně z výše uvedených příčin, není dostatečně známá.