Hlavní navigace

Co potřebujete znát o komoditách?

27. 11. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Co ovlivňuje cenu komodit, s jakými analýzami se můžeme na trzích setkat a kde nakonec získat potřebná data a vhodný software pro úspěšné obchodování?

Cena jednotlivých surovin na komoditních trzích je ovlivňována nespočtem různých faktorů. V konečném důsledku je pak mnohdy krátkodobě takřka nemožné přesně definovat, který z faktorů měl během obchodního dne hlavní vliv a přesně tento vliv vyčíslit. Na trhy působí fundamentální vlivy (zprávy o produkci, produkčních nákladech, spotřebě, zásobách, geopolitickém napětí, přírodních katastrofách, obchodních bariérách, státních intervencích, clech, chorobách, škůdcích, předpovědi počasí, makroekonomické statistiky, …), technické faktory (důležité cenové psychologické hranice, rezistence, supporty, překoupenost nebo přeprodanost trhu, …) a řada dalších (nálada na trhu, zájem ze strany institucionálních investorů, situace na měnovém trhu, …).

Výše zmíněné vlivy působí na účastníky trhu, kteří situaci vyhodnocují a rozhodnou se o odpovídající ceně, za niž jsou ochotni komoditu koupit či prodat. Následně dochází ke spárování příkazů a k uspokojení nabídky a poptávky. Převládají-li na trhu prodávající, cena klesá. Převis kupujících vede k růstu ceny. Z dlouhodobého hlediska je možné říci, že jedním z hlavních faktorů určujících cenu komodity je stav mezi produkcí a spotřebou dané suroviny ve světě. Převažuje-li poptávka nad nabídkou, potom cena roste a naopak. Podobné téma: Rozsáhlé portfolio se stává nepřehledné

Při obchodování na trzích se investoři mohou setkat hned s několika druhy analýz. Mezi základní typy patří fundamentální, technická a psychologická analýza. Úspěchů lze dosáhnout pomocí každé z nich, případně i jejich kombinací. Prvním typem, o němž bude řeč, je fundamentální analýza. Při využívání této metody zkoumají investoři základní fundamentální faktory ovlivňující komoditu. Jedná se především o podrobné studium nabídky a poptávky. Investoři studují historické trendy produkce a spotřeby a jejich vztah k ceně, stavy zásob, informace o počasí, o přírodních katastrofách, o exportech, o sezónnosti, o produkci a spotřebě v jednotlivých částech světa a mnoho dalších.

Fundamentální analýza může například dojít k závěru, že pokud je poměr aktuálních nebo očekávaných zásob k roční spotřebě kukuřice nižší než pětiletý průměr, měly by ceny kukuřice stoupat. Fundamentální analýza většinou vyžaduje značné množství informací a jejich zpracování zabere nemalé množství času. Investoři využívající tento typ analýzy kladou důraz na hluboké znalosti o dané komoditě. Po vyhodnocení všech zjištěných údajů rozhodnou, zda surovinu nakoupit či prodat. Po vstupu do pozice v ní většinou zůstávají několik měsíců a není vyloučené ani držení v řádu let. Fundamentální analýza rozhodně neslouží ke krátkodobému obchodování. Jedním z nejznámějších investorů, který využívá tento typ analýzy, je například Jim Rogers.

Rozšířenějším přístupem je v případě komoditních trhů technická analýza. Metoda je založena na předpokladu, že veškeré události a informace ovlivňující trh jsou již zahrnuté v ceně, kurzy se vyvíjejí v trendech a vývojové cykly a formace se opakují. Na základě studia historických cen je pak možné predikovat pohyby v budoucnu a určit vhodný okamžik ke vstupu či výstupu z pozice. Hlavními zbraněmi technického analytika je studium grafů a sledování technických indikátorů. S jejich pomocí jsou následně sestavovány obchodní strategie a systémy, které pomáhají určit optimální okamžik pro vstup a výstup z obchodu. Technický analytik například určí, že cena ropy čtyřikrát dosáhla maxima 68 dolarů za barel a pokaždé se od této úrovně odrazila zpět dolů. Vytvořila se tzv. resistence. Po jejím prolomení, např. růstu ceny na 68,10, je pravděpodobný další růst ceny, např. na 69 dolarů. Technická analýza je využívána převážně ke krátkodobému a střednědobému obchodování, ale není vyloučeno její úspěšné nasazení i pro dlouhodobé obchodování.

Anketa

Jakou komoditu považujete za nejdůležitější?

Posledním přístupem je psychologická analýza. Jak již název napovídá, investor se snaží využít psychologie investorů ve svůj prospěch. Metoda je založena na teorii davu. Předpokládá, že účastníci trhu se chovají jako dav, který mnohdy jedná iracionálně a podléhá silným emocím v podobě paniky nebo euforie. Jedinci se pak často chovají jako celé “stádo“, jehož jsou součástí. Investoři využívající psychologickou analýzu se pokoušejí předpovědět budoucí chování ostatních investorů a na základě této předpovědi následně jednají. Snaží se určit, zda trh ovládají “pevné“ či “roztřesené“ ruce. Psychologická analýza je ze své podstaty krátkodobá. Základy teorie položil Gustave Le Bon. K následovníkům patří významná jména jako André Kostolany nebo John Maynard Keynes. Příkladem psychologické analýzy může být sledování nálad v médiích. Pokud se všichni dotazovaní analytici a ekonomové shodují, že cena půjde nahoru, stane se většinou opak. Důležitá je ale velká většina. Lidé obvykle mluví podle toho, jaké mají otevřené obchody. Když všichni tvrdí, že cena půjde nahoru, lze to interpretovat tak, že již mají nakoupeno. Kdo další ještě může nakupovat v budoucnu? Podobné téma: Jak správně vybrat obchodníka pro komoditní trhy?

V praxi se na komoditních trzích často využívá kombinace výše zmíněných metod. Jedním z tradičních přístupů je průzkum základních fundamentálních informací o nabídce, poptávce, zásobách a odhadech o produkci a spotřebě do budoucna a následné zkombinování s technickou analýzou, která pomůže určit současné trendy na trhu a optimální dobu pro vstup či výstup z pozice. Dalším z možných přístupů je kombinace technické a psychologické analýzy. Obě metody k sobě mají poměrně blízko.

V poslední části dnešního seriálu si řekneme, kde lze získat data a software potřebný k obchodování. Hlavním zdrojem dat se bezpochyby stane obchodník s cennými papíry, u něhož si investor otevře účet. Tím získá přístup k obchodní platformě, pomocí níž bude zadávat pokyny na nákup či prodej jednotlivých investičních aktiv. Součástí platformy jsou pak v mnoha případech nástroje, které pomohou k úspěšnějšímu obchodování. Podobné téma: Vyplatí se investovat do zlata? 

skoleni_29_6

Jedná se především o přístup k reálným či historickým cenám jednotlivých komodit. Dále pak k nástrojům technické analýzy. Především k technickým indikátorům, možnostem backtestování jednotlivých investičních strategií, k nástrojům umožňujícím obchodování nanečisto a dalším. Spolu se založením účtu získává investor i přístup ke všem dalším službám obchodníka s cennými papíry. Jedná se například o podporu na telefonu, kterou využijí především začátečníci, přístup k doporučením brokera nebo k analýzám. Je-li investor fundamentálně zaměřený, potom je pro něj situace na poli komodit o něco obtížnější. Získání fundamentálních informací je totiž o něco složitější než v případě akcií. Startovací metou bude pravděpodobně opět obchodník s cennými papíry. Další kroky by měly směřovat ke specializovaným institucím, které působí v oblasti komodit (např. Americké ministerstvo zemědělství, Mezinárodní agentura pro energii, World Gold Council, International Copper Study Group, a další). Užitečným zdrojem dat jsou bezpochyby i zprávy a analýzy investičních bank. Důležité informace mohou poskytnout i statistické úřady nebo přímo stránky jednotlivých ministerstev. Zcela základním předpokladem je nicméně úspěšné zvládnutí problematiky vyhledávání na internetu a správného vyhodnocení informací.

Autor je analytikem společnosti Colosseum, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).