Hlavní navigace

Jak správně vybrat obchodníka pro komoditní trhy?

6. 11. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Důležitým rozhodnutím začínajícího investora na komoditních trzích je správná volba brokera. Je to podobné jako u bank – jsou nízkonákladoví bez zákaznické podpory, nebo dražší s plnou podporou.

V Česku mohou obchody s komoditami zprostředkovávat jen obchodníci s cennými papíry s licencí od České národní banky. I když působení nelegálních zprostředkovatelů je spíše věcí minulosti, je dobré si povolení ověřit. Licencované firmy jsou pravidelně prověřovány jak co do úrovně poskytovaných služeb, tak i bezpečnosti vašich prostředků.

Seriál: Jak investovat do komodit?

V prvním díle seriálu o investování do komodit jste si již mohli přečíst tyto články:
1. díl: Proč investovat do komodit a jak správně začít?

Lowcosti mají nízkou cenu, ale podporu nečekejte

Kromě volby firmy je zásadním rozhodnutím, jakou službu budete využívat. Druh poskytovaných služeb lze rozdělit zhruba na tři kategorie: diskontní, full service a asset management, neboli správa aktiv. Diskontní služba je zaměřena na co nejlevnější poskytnutí přístupu na trh. Náklady na obchodování s komoditami u diskontní služby velmi nízké a pohybují se v řádu několika dolarů případně eur za zrealizování pokynu. Často využívají zařazení klientů do určitých skupin podle zobchodovaného objemu. Klienti s největším objemem pak pochopitelně mají nejnižší poplatky. Podobné téma: Vyplatí se investovat do zlata?

Přístup na trh mají zákazníci pomocí elektronické obchodní platformy, přičemž telefonické zadávání pokynů bývá zpravidla zpoplatněno vyšší částkou. Cenou za nízké transakční poplatky je minimální informační podpora ze strany obchodníka s cennými papíry. Diskontní brokeři neposkytují zákazníkům analýzy a doporučení. Taktéž neumožňují konzultaci obchodních příležitostí se zkušenými makléři. Dost zásadním problémem může být v případě těch nejlevnějších brokerů, že na jednoho pracovníka společnosti připadají stovky či tisíce klientů. Pokud potřebujete řešit něco nestandardního, tedy telefonem, může vzniknout problém. A u obchodů, kde o tisících dolarů rozhodují minuty, se úspora na poplatcích nemusí vždy vyplatit.

Dobrého obchodníka poznáte podle servisu

Full service poskytuje vše co služba diskontní, ale také mnoho navíc. Hlavní předností je možnost využít výstupy analytického oddělení obchodníka, tedy analýzy či návrh na konkrétní zajímavý obchod. Finální rozhodnutí o jeho realizaci je však vždy na klientovi. Součástí služby bývají i pravidelné semináře, kde jsou investorům vysvětlovány investiční strategie, metody, postupy provádění analýz a zásady správného obchodování. Jejich účelem je, aby se klienti co nejefektivněji seznámili s investováním. Vzdělaní investoři jsou totiž pro brokera mnohem zajímavější skupinou než lidi bez nejmenších znalostí o kapitálových trzích. Podobné téma: Jak začít investovat

Brokeři poskytující full service služby zaměstnávají dostatečný počet kvalifikovaných lidí, aby měl klient možnost konzultovat svá rozhodnutí s odborníkem, který by měl znát jeho finanční a osobní potřeby. Vrcholem full service služby je osobní asistent, kdy klient komunikuje o obchodních, ale i jiných záležitostech se svým osobním makléřem. V praxi se tato služba označuje často jako tzv. „Asistent“. Poskytování takové služby bývá nákladné, proto je podmíněna vyšším minimálním zůstatkem nebo je spojena s vyšším poplatkem. Při full service klient kromě elektronického zadávání pokynů může zvolit i telefon. To má své výhody zejména pro začínající obchodníky, protože makléř přijímající pokyn zkontroluje, zda je pokyn správný a odpovídá skutečně tomu, co chce klient na burze udělat. I drobná chyba při zadání pokynu může totiž stát na burze tisíce dolarů.

Obchodníka můžete měnit podle svých zkušeností a preferencí

Výběr typu obchodníka a služby by se měl odvíjet od zkušeností investora a jeho preferencí. Začínajícím investorům a lidem, kteří nehodlají strávit studiem komoditních trhů několik hodin denně, se jednoznačně doporučují full service brokeři. Za mírně vyšší obchodní náklady klient získává tým lidí (makléři, tradeři, analytici), kteří se snaží najít pro něj nejzajímavější investiční příležitosti, které jsou pro něj nejvhodnější na základě zvolené investiční strategie a finančních možností. Frekvence rozesílání doporučení a analýz závisí na vývoji na sledovaných trzích. V některých obdobích je množství těchto dokumentů relativně větší, jindy jich je jako šafránu. Na tomto místě je vhodné upozornit na to, že investor je vždy sám zodpovědný za učiněná obchodní rozhodnutí. Doporučení a analýzy obchodníka s cennými papíry jsou jenom jeho vlastním názorem, který nabyl na základe určitých předpokladů a postupů. Investor se doporučeními vůbec nemusí řídit. Podobné téma: Investovat lze i s málem

Pro pokročilé investory, kteří se vážně zajímají o obchodování s komoditami, mají dostatek času na provádění vlastních analýz a chtějí dosáhnout co nejnižší obchodní náklady, je ze zřejmých důvodů vhodná služba diskontní. Na českém trhu v současnosti nepůsobí žádný zcela specializovaný komoditní diskontní broker s licencí od České národní banky, což je způsobeno stále relativně malým počtem investorů s dostatečnými zkušenostmi.

Pro maximalizaci pokrytí trhu volí většina brokerů strategii poskytování obou typu služeb: diskont i full service. Investorům se kromě potřebné administrativy nekladou překážky při přechodu z jedné služby do druhé. Přechody se dělají zejména ve směru z full service na diskont, a to tehdy, když investor nabude přesvědčení, že již nepotřebuje silnou informační podporu brokera a domnívá se, že je schopen se úplně samostatně pohybovat na komoditních nebo jiných trzích. Opačný přechod je méně častý. Nastává, když investor přecení své síly a po sérii neúspěšných obchodů se pokouší o zvrácení nepříjemného vývoje za asistence brokera.

Správa aktiv pro náročné

Speciální službou, která je považována za „třešničku na investičním dortu“ je správa aktiv – asset management. Lepší full service brokeři mají vytvořeno oddělení profesionálních portfoliových manažerů. Odborníci s patřičnou kvalifikací, znalostmi a mnohaletými zkušenostmi spravují prostředky investorů podle předem určené strategie, přičemž berou ohled na rizikový profil klientů. Odměna manažerům může být buď fixní procento ze spravovaných aktiv anebo variabilní z dosaženého zisku. Poplatek odvozený ze zisku je silným prostředkem k motivaci dosahovat co nejvyššího zhodnocení klientských prostředků. Službu správy aktiv využívají zejména investoři, kteří mají zájem o dlouhodobé zhodnocování svých volných prostředků, ale nemají dostatek volného času, případně zkušeností pro samostatné obchodování. Podobné téma: Různé formy investic a jejich (ne)výhody

Jak jsme si ukázali, investoři mají o čem přemýšlet ještě před tím, než vůbec začnou se samotným obchodováním. Výběr brokera a typu služby by se neměly podcenit, protože nabídka služeb je velmi široká a pro investora bez zkušeností může být i trochu matoucí. Začínajícím investorům lze doporučit full service případně správu aktiv. Mírně vyšší poplatky jsou v tomto případě ospravedlněny přístupem k analýzám a doporučením, školením a vzdělávacím materiálům a zejména možností živého kontaktu s kvalifikovanými pracovníky společnosti. O diskontní služby by se investoři měli zajímat až po dosažení poměrně slušných znalostí i zkušeností s obchodováním.

Autor je analytikem společnosti Colosseum

Anketa

Jaký typ obchodníka byste si pro své investice do komodit vybrali?

Autor článku

Pro společnost Colosseum, a.s. provádí pravidelné finanční a komoditní analýzy se zaměřením na měnové a dluhopisové deriváty. Podílí se na tvorbě automatických obchodních systémů.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).